הוסף למועדפים|
 
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
 
התחברות-שלום אורח
 
 
  
 
 
עוד ממערכת שורש
מיי טריפ טיולים מיוחדים
גיל ישראלוב- ברכני אבי
ראש חודש- מה יעשו היום במקדש? חוברת הסבר
מאפיינים של אינסטלטורים הפועלים במרכז הארץ
נוסח מתוקן וראוי יותר לברכת האילנות
כל מה שרציתם לדעת על שלטים למשרד החדש שלכם
חרוזי פורים בבית הרב נבנצל פורים תשעז
ציוד למספרות- האם לשכור או לקנות?
דברים מרגשים שאמרה אחיינית שלנו בסעודת הודיה
קרן לתמיכה במוסיקה יהודית וחסידית
 
עוד בנושא אקטואליה
ראש חודש- מה יעשו היום במקדש? חוברת הסבר
קרן לתמיכה במוסיקה יהודית וחסידית
לטוקבקים מתסיסים יש שימוש כלכלי
מכתב תמיכה בחתימת רבנים ברב לווינשטיין
תינוק משלושה הורים הוא יהודי?
הוא חייך ואמר- אין לי בית
רבני דרך אמונה בעד מערך הכשרות של הרבנות
למצוא פעילות חברתית לפורים בקלות
מהי אינתיפאדה?
בנט- לנפץ חמישה מיתוסים על מדינה פלסטינאית
 
 
זינוק במספר המשפטנים

מערכת שורש  ג ניסן, תשעז  3/30/2017

דו"ח התנועה למשילות ודמוקרטיה- זינוק חריג במספר המשפטנים המועסקים בשירות המדינה
.......................

זינוק במספר המשפטנים
דו"ח חדש שערכה התנועה למשילות ודמוקרטיה מעלה: מספר המשפטנים בקרב עובדי המדינה זינק באופן חריג בשנים האחרונות. העלות למשק: מעל מיליארד שקלים. שרת המשפטים שקד: "בזבוז כספי ציבור וסרבול המערכת"

דו"ח 'התנועה למשילות ודמוקרטיה' שבחן את קצב הגידול בשיעור העובדים במגזר הציבורי בין השנים 2009-2015 מצא כי מספר המשפטנים בשירות המדינה עלה בשיעור של כ-27%, כ-50% יותר מהגידול הכללי בשירות המדינה, כשסך כל עובדי השירות הציבורי גדל ב-18.2%.

תוספת משפטנים פי 3 מתוספת אחיות
הזינוק החד במספר המשפטנים בקרב עובדי המדינה בולט על רקע העליות המתונות במספר העובדים בעלי מומחיות אחרת.
בנוסף, העסקת המשפטנים היא היחידה שרושמת גידול רציף לאורך התקופה שנבדקה.
כך נרשם פער של 35% בין הגידול במספר המשפטנים בשירות הציבורי לבין הגידול במספר הרופאים - שרשמו את הגידול השני בגודלו בשנים אלו, ומספרם עלה ב-21% (לאחר קיפאון מתמשך בשנים שקדמו לבדיקה).

הגידול במספר המשפטנים בשירות הציבורי הוא פי 3 מהגידול במספר האחיות, שגדל רק ב-9%. מספר העובדים הסוציאליים גדל ב-20%, והמהנדסים ב-16% בלבד.
נתון נוסף מלמד כי העסקת המשפטנים היא היחידה העולה באופן רציף, ללא כל ירידה או קיפאון, לאורך כל התקופה שנבדקה.

גידול חד יוצר 'מעגל קסמים'
מחברי הדו"ח, עורכי הדין זאב לב ושמחה רוטמן מהתנועה למשילות ודמוקרטיה כותבים כי "גידול חד וברור שכזה לאורך השנים מחייב בחינה ומחשבה האם ישנה הצדקה לשיעור גידול שכזה דווקא במספר המשפטנים המועסקים ע"י המדינה, והאם מספרם העצום של המשפטנים בשירות הציבורי מצדיק את העלות הכספית שהם עולים למדינה?".

עוד נאמר כי "הגידול העצום במספר המשפטנים אינו נובע כתוצאה מהגידול באוכלוסייה, או בכלל השירות הציבורי, אלא כתוצאה מהגידול בתופעת ה"משפטיזציה" – החל מרגולציה גוברת המחייבת יותר ויותר משפטנים לתחזוקה, וכלה בהרחבת סמכויות היועצים המשפטיים, המחייבים שכירת יותר משפטנים ויועצים לצורך יישומן".

בתנועה למשילות ודמוקרטיה מסבירים כי "גם הרחבת והחמרת הגישה כנגד עבירות שונות הנוגעות לנבחרי ציבור, כגון ההחמרה בעבירת השוחד וניגוד עניינים, מחייבת את נבחרי הציבור – בין אם במשרדי הממשלה ובין ברשויות המקומיות – להעסיק יותר ויותר משפטנים לצורך עמידה בכללים המחמירים ולא פעם מחמירים מדי".

חוקרי התנועה אומרים כי העסקת משפטנים רבים יוצרת "מעגל קסמים", כאשר ריבוי המשפטנים במשרדי הממשלה מוביל לעודף משפטיזציה ובחינה דקדקנית יותר, לעיתים באופן מוגזם ואף ללא סמכות בחוק, של פעולות הרשות, דבר שמוביל לרגולציה נוספת ולצורך במשפטנים נוספים.


עלויות שכר והשפעות נוספות
מעבר לריבוי הרגולציה ולעלויות העקיפות שיוצר ריבוי המשפטנים בשירות הציבורי, קיימת עלות ישירה שמוטלת על קופת המדינה כתוצאה מעודף ההעסקה של משפטנים.

החריגה בגידול המשפטנים ביחס לגידול הכללי באה לידי ביטוי בהיקף שכר ברוטו של למעלה מחצי מילארד ₪ באותן שנים. אם מוסיפים לכך את עלויות השכר, ואת שכר המשפטנים המועסקים בחוזה אישי, לצד עלויות בחללי העבודה ועובדי מנהלה, העלות נאמדת ביותר ממיליארד שקלים בשבע השנים האחרונות.

נכתב כי עודף הרגולציה משפיע על היכולת לקדם פרויקטים ממשלתיים, לשחרר קרקעות לבניה, מקשה על עשיית העסקים והמסחר, ומחייב גם גורמים פרטיים הפועלים מול הרשויות להיעזר בעורכי דין מטעמם, דבר שגורר "יוקר מחיה" בצורה ישירה ועקיפה.

המלצות: ועדה ממשלתית לבחינת הצורך בגידול המשפטנים
לדו"ח ישנה שורת המלצות מאת התנועה למשילות ודמוקרטיה. בין היתר ממליצה התנועה לממשלה למנות ועדת שרים לבחינה קפדנית של הצורך בריבוי גדול כל כך במספר המשפטנים, לבדיקת הצורך האמיתי במשפטנים בשירות הציבורי ואת עלותם למשק.

מומלץ כי עד לקבלת מסקנות הועדה, נכון לשאוף להקפיא את מספר המשפטנים בשירות הציבורי, לפחות עד שמספרם יתאזן עם גרף הגידול הכללי בשירות הציבורי וכן לבחון את עומס הרגולציה המשפטית במשרדי הממשלה השונים, ולפעול להפחיתה ככל הניתן.

שרת המשפטים: סרבול המערכת ובזבוז
שרת המשפטים איילת שקד הגיבה לפרסום הממצאים ואמרה כי "לצערי, שיטת 'הכל שפיט' פגעה קשות במערך השירות הציבורי שכן כל החלטה מנהלית מגיעה היום לפתחו של בג"ץ וכל סוגיה מצריכה ייעוץ משפטי".
עוד אמרה שקד כי "במקום לפשט תהליכים ולתת לממשלה להתנהל ולנהל את המדינה אנחנו מתעסקים בהוספת תקנים נוספים למשפטנים, תקנים המבזבזים את כספי הציבור וגורמים לסרבול המערכת".

עו"ד זאב לב אומר כי "במקום לחפש את הסיבות ליוקר המחיה ולבירוקרטיה הישראלית מתחת לפנס, חובה לתת את הדעת על תופעת עודף המשפטנים בשירות הציבורי. אין ספק כי חלק גדול מהפתרון נמצא שם".
 

שוחרי המקדש עתרו לבג"צ

כצל'ה- בנט עדיין יכול להציל

האש הגלויה ואש התרבות

שקר הקרקעות הפרטיות- הסבר

עורך דין נהיגה בשכרות- חוק נהיגה בשכרות : האם קיימת החמרה בנושא?

תאוות הפרסום של חברי הכנסת מסבכת לישראלים את החיים
 


הוסף תגובה
הדפס
המלץ לחבר
שמור
+
-
גודל אות
תגיות-
הוסף תגובה-
שם מלא:
כותרת:
תוכן:
סגור


 
תגובות
 
 
 
תכנים
מגזין
כתבות
ערוצים
מאמרים
דעות
שירותים
המרת תאריך עברי ללועזי
מילון עברי/ אנגלי
ייעוץ ובניית אתרים
תיבת דואר שורש
הנצחות וברכות
כיף
סאטירה
משחקי פלאש
כרטיסי ברכה ממוחשבים
עוד בשורש
אמירת קדיש לע"נ
למורים, בעין חינוכית
סדנאות למורים בנושאי אמונה
שותפים לדרך
השתלת שיניים בהרדמה מלאה
אמירת משניות לעילוי נשמת
קורס פסיכומטרי
הובלה בישראל
מרכז האשראי לעסקים
פסוקים ומשניות לפי השם
חנות ספרי יהדות
קשר
צור קשר
אי מייל ישיר