הוסף למועדפים|
 
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
 
התחברות-שלום אורח
 
 
  
 
 
עוד מהרב זאב קרומבי
אנחנו והטכנולוגיה- מבט כפייתי
נופלים ברשת הקניות
התמודדות עם מתח - כתבה שלישית
התמודדות עם מתח - כתבה שניה
התמודדות עם מתח- כתבה ראשונה
 
 
 
 
 
 
עוד בנושא מוסר
אנחנו והטכנולוגיה- מבט כפייתי
מיליארדי אנשים שלא מכירים את התורה בכלל!!
התמודדות עם מתח - כתבה שלישית
סרטון מוטיבציה
הרב וויצמן- על הנחת והקבלה העצמית בעבודת השם
אנשי האקדמיה מנצלים את חופש הביטוי לחופש שיסוי
הרב ד"ר רצון ערוסי- ערום זו תרבות ישראלית?
חיות מלמדות
נפש האדם אחת
שמוס אמנותי
 
 
התמודדות עם מתח- כתבה רביעית

הרב זאב קרומבי  יא תשרי, תשעח  10/1/2017

האם הפחד לאבד את המציאות הוא הגורם להתמכרות לטלפונים?
.......................

התמודדות עם מתח- כתבה רביעית
מאת זאב קרומבי - מטפל בהתמכרויות התנהגותיות

רבנו אברהם אבן עזרא שאל שאלה מעניינת: "העבר אין, העתיד עדיין, ההווה כהרף עין, דאגה מנין?" - ממה בעצם יש לנו
לדאוג? כאשר אנו נוכחים "פה ועכשיו" אין לנו הרבה דברים לדאוג מהם. מסתמא, שכמעט כל מה שקורה אתנו הרגע אינו ממש סיבה לדאגה. לרוב, המתח שלנו אינו ממה שקורה עכשיו, אלא ממחשבות על מה שקרה בעבר, או ממחשבות על מה שיקרה בעתיד. היכולת לחשוב על מה שקרה, או על מה שיקרה, היא יכולת אנושית חשובה ביותר. זו יכולת אנושית בעלת חשיבות עצומה לתפקודנו והתפתחותנו. אם לא היינו יכולים לחשוב על מה שעשינו בעבר, לא הייתה לנו יכולת ללמוד איך לשפר את ההתנהגות שלנו. אם לא יכולנו לחשוב על מה שעתיד לקרות, לא הייתה לנו יכולת להתכונן לקראת העתיד כראוי. כאשר אנו דואגים אנו חוסכים מעצמנו בעיות אין ספור, שהיו מתעוררות אם לא היינו דואגים מהן ומתכוננים כלפיהן. יחד עם זאת, היכולת הזו של חשיבה על העבר ודאגה מפני העתיד עלולה גם להיהפך למקור קושי בחיינו. זו שאלה של פרופורציה. כל זמן שהמחשבות על העבר או על העתיד הן פרופורציוניות, הן לא מפריעות לנו לנהל חיים תקינים. הבעיה נוצרת כאשר אנו מגיעים למצב של "רומינציה" (Ruminating) שהוא המצב בו אנו חוזרים על אותן המחשבות פעם אחר פעם, אחר פעם, אחר פעם, וללא כל תועלת. כאשר אנו חוזרים עוד ועוד על המחשבות, אנו מתחילים להזדהות (to fuse) עם המחשבות שלנו, ומתחילים לתפוס את המחשבות שלנו כאילו שהן המציאות האמיתית, ולשכוח שהן רק מחשבות.
באופן דומה אנו עלולים להתחיל תפוס את המציאות הווירטואלית כמציאות האמיתית של חיינו. תופעה זו יכולה להסביר את החשש והמצוקה שאנשים חשים כאשר הם מנותקים מהסמרטפון שלהם. הם חשים שהם מנותקים מהמציאות האמיתית שלהם. ההפרעה הזו כבר קיבלה שם מקצועי FOMO - Fear Of Missing Out (הפחד להפסיד משהו), שהיא החוויה שמאפיינת רבים מהמכורים לטכנולוגיה. הם חוששים שהם יפסידו משהו אם לא יבדקו כל מספר דקות את המחשב או הסמרטפון שלהם. כאשר הם לא יכולים לבדוק את הסמרטפון שלהם הם חשים במצוקה. המענה לבעיית החלפת המציאות האמיתית במציאות הווירטואלית המזויפת הוא לחזור לחיות "פה ועכשיו". בשפת המכורים זה נקרא לחיות "רק להיום". אם נסתכל בילדים קטנים נראה איך חיים "פה ועכשיו".
כיוון שעומס גדול מידי גורם לנו שיהיה לנו קשה מידי להתמודד עם החיים שלנו, אנו נוטים להחליף את מציאות החיים הקשה שלנו במציאות הדמיונית שנמצאת "בתוך הראש שלנו" ובעולם הווירטואלי. כדי לחזור לחיות "פה ועכשיו" יש להפחית את העומס בחיינו. הדבר החשוב ביותר להפחתת העומס הוא עצם המודעות אליו, והרצון לשנות את המצב. עצם המודעות לעומס כבר עוזרת מאד להתמודד אתו. התמודדות עם עומס מורכבת משני כיווני פעולה מקבילים, שיש לפעול בשניהם בו זמנית. מצד אחד, יש ללמוד איך ניתן, עד כמה שאפשר, לפחית את העומס בחיינו. מצד שני ללמוד איך להתמודד בצורה יותר יעילה עם העומס הבלתי נמנע בחיינו. בחודש אלול נוהגים להגיד: אם לאדם לא כואב שלא כואב לו, סימן שמאד כואב לו...

המשימה של הפחתת העומס בחיינו היא אתגר לא פשוט. כל שינוי אינו קל, ולכן אנו לא ממהרים לעשות שינויים. המכורים אומרים "למקומות ששווה להגיע אליהם אין קיצורי דרך". רק כאשר נגיע להבנה שהמצב הנוכחי הוא בלתי נסבל עבורנו, נעשה שינוי ונפחית את העומס. השאיפה ל"הליכה מחיל אל חיל" היא ערך מרכזי בחיים שלנו, והיא בהחלט שאיפה נעלית ורצויה. המטרה היא שנלך "מחיל אל חיל" באופן של "אורות דתוהו בכלים דתיקון", ולא נגיע חס ושלום לכך שנתרסק בגלל עומס לא סביר. כאשר השאיפות שלנו אינן תואמות כלל את היכולות שלנו, הדבר עלול להביא לידי התרסקות, שלא תועיל לנו כלל. כדאי לזכור את מאמרי חז"ל "תפסת מרובה - לא תפסת" ואת הכלל שלימד אותנו רבי טרפון במסכת אבות "לא עליך המלאכה לגמור, ולא אתה בן חורין להיבטל ממנה". מצד אחד, זו אינה האחריות שלנו לפתור את כל הבעיות, ומצד שני אנו לא פטורים מלעשות את מה שביכולתנו. איזון בין שני הצדדים האלו יכול להביא אותנו לחיים מאוזנים ועומס סביר.
המשך בעז"ה בכתבה הבאה.

ניתן ליצור קשר עם זאב קרומבי ב zeev.crombie@gmail.com
 

איך לבחור נכון בגדי ילדים באינטרנט

אנחנו והטכנולוגיה- מבט כפייתי

נופלים ברשת הקניות

טיסות, אוכל או ביטוח רכב: איך לערוך השוואת מחירים חכמה

תיקנו את הטעות, ניתן להירשם לקורס האינטרנט

אינטרנט ששומר עליכם במקום שתשמרו עליו
 


הוסף תגובה
הדפס
המלץ לחבר
שמור
+
-
גודל אות
תגיות-
הוסף תגובה-
שם מלא:
כותרת:
תוכן:
סגור


 
תגובות
 
 
 
תכנים
מגזין
כתבות
ערוצים
מאמרים
דעות
שירותים
המרת תאריך עברי ללועזי
מילון עברי/ אנגלי
ייעוץ ובניית אתרים
תיבת דואר שורש
הנצחות וברכות
כיף
סאטירה
משחקי פלאש
כרטיסי ברכה ממוחשבים
עוד בשורש
אמירת קדיש לע"נ
למורים, בעין חינוכית
סדנאות למורים בנושאי אמונה
שותפים לדרך
השתלת שיניים בהרדמה מלאה
אמירת משניות לעילוי נשמת
קורס פסיכומטרי
הובלה בישראל
מרכז האשראי לעסקים
פסוקים ומשניות לפי השם
חנות ספרי יהדות
קשר
צור קשר
אי מייל ישיר