מתוך אתר "שורש, גולשים לתוכן": www.shoresh.org.il
למה להתחתן??
שאלה:
אני בת 21 ורציתי לשאול למה להתחתן?? ברור שאני יודעת את הטעמים הרגילים והפשוטים אבל רציתי לדעת יותר בעומק. אשמח אם תוכלו לענות..
תודה.

תשובה:
אני חייב להודות שהשאלה מעט העמידה אותי במבוכה, ולכן לקח לי יותר זמן מהרגיל להשיב.

התלבטתי למה התכוונת, למה להתחתן, האם כוונתך לשאלה הלכתית? רוחנית? אישית/ נפשית?

אני אנסה לענות כמיטב יכולתי, אבל תקני אותי אם לא הבנתי נכון את הכיוון.

א) האדם השלם הוא הוא המשפחה, למעשה היהדות (וכנראה גם האנושיות, גם אם היא לא מכירה בכך עדיין...) מכירים יחידה אחת שהיא הקטנה ביותר- המשפחה. הדיבור עם עם ישראל, ההתמודדות האנושית, המשימות האנושיות , כולם ניתנים למשפחה ולא ליחיד... כך שהאדם הוא למעשה חצי, עד חתונתו. מהתבוננות בצורה שבה העולם נברא, נראה שבהחלט חשוב שהאדם יעבור איזו שהיא תקופה של גיבוש וצמיחה עצמית, אולם אחר כך הוא צריך לחיות כמשפחה. כאשר האדם אינו משפחה, הוא למעשה לא שלם לגמרי... ולכן, הסיבה הראשונה היא להיות אתה, להיות שלם.
ב) אנחנו נוהגים, על פי תורת הסוד והקבלה, ללמוד על האדם מעולמות רוחניים ולהיפך. כלומר: אנחנו מביטים על האדם ולומדים מגופו ודרכיו איך בנוי העולם העליון וגם מביטים על העולם העליון ולומדים ממנו על העולם שלנו... והנה, בעולמות העליונים, הכל בנוי על "זוגיות" על נתינה וקבלה בין זכר ונקבה... כך עובד ה"מנוע" של העולם... לא טוב היות האדם לבדו, כי זה פשוט לא טוב, וכשהוא עם בן זוגו, זה טוב... טוב אמיתי.
ג) אין להכחיש שחיי הנישואים מציבים בפני האדם דרישות, של שינוי, של קבלת האחר, של עבודה עצמית, שכולן מאוד תורמות לו.

 מקווה שלכך התכוונת בשאלה.

התשובה נתקבלה מהרב יניב חניאמאגר גדול של שאלות ותשובות באתר שורש, בקרו אותנו