מתוך אתר "שורש, גולשים לתוכן": www.shoresh.org.il
התחזקות
שאלה:
כבוד הרב, שלום.

אני מבית שלא שומרים בו שבת(חוץ ממני ומאחותי), אנחנו משפחה שמאד מאד קרובה לדת ומאמינים וכו', שני הוריי הם מבית דתי ואמי מבית מאד חרדי, כעת הוריי לא שומרים שבת אבל עושים קידוש והבדלה ובית כנסת וכו'.
אני ברוך השם כבר מתחזקת  הרבה זמן, כלומר, אני משתדלת ללכת ברוב ימי השבוע עם חצאיות, שישי-שבת עם חצאית, תפילות ועוד.
אמא שלי מתווכחת אתי הרבה בנושא הזה ואני מנסה שלא להכנס איתה לחילוקי דעות בעניין כי אני מאד רגישה ונפגעת מהר, אני בת 17 ואני חושבת שאני יכולה להחליט לעצמי מה טוב לי ומה לא. היא טוענת שאני הילדה הכי קטנה שלה והיא רוצה שאהיה ליידה והיא מתכחשת לעובדה שאני חוזרת בתשובה לאט לאט ברוך השם.
היא אומרת שאני הופכת לקיצונית מדי וזה כואב לי שאין לי תמיכה מהבית, זה מאד קשה לי להתמודד עם זה וקורה לי הרבה פעמים שאני "נופלת" למרות שיש המשפט "ירידה לצורך עלייה" אני מרגישה שאני ממש ממש בירידה, אני רוצה להמשיך להתחזק עוד יותר כי זו הדרך הכי נכונה מבחינתי. לגבי אבא בנושא, הוא תומך, הוא גם קצת חושב שהרחקתי לכת אבל פחות טוען.
מה אני יכולה לעשות או לשכנע את ההורים שזוהי בחירה נכונה ושזה בכלל לא נורא כמו שחושבים?

תודה וצום מועיל שיהיה.


תשובה:
שלום רב,

אני מאוד מבין את הקושי שאיתו את מתמודדת וחושב שאת צריכה להיות מאוד חזקה ואמיצה. לא הבנתי מהדברים מדוע ההורים שלך ובעיקר אימך מתנגדים לחזרה שלך בתשובה, אולם אני חושב שההבנה הזו היא חלק מהבירור שצריך לעשות.

א) לגבי הירידות: לא ברור למה את קוראת ירידות, אבל צריך לדעת שהעניין של עליה ונפילה הוא חלק מכל תהליך דתי של התחזקות והתקרבות, זה קורה תמיד ותמיד יש לעבור את זה... כולנו מתקדמים על ידי עליה ונפילה וכדומה... מה שחשוב הוא להשתדל לא ליפול מאוד עמוק כדי שניתן יהיה לצאת מזה.
ב) אני חושב שאת חייבת למצוא מקום לחיזוק רוחני מחוץ לבית. מכיוון שכל כך קשה להתקדם ולהיאבק, הרי שאת צריכה מקום שבו תוכלי לקבל כוחות, זה יכול להיות רב או רבנית שתהיי קשורה אליהם, זה יכול להיות מקום שבו תשמעי שיעורים או מקום מפגש של צעירים דתיים, מקום שיתן לך את הכוח להתמודדות.
ג) ברור שבגילך את זו שצריכה לקבוע את דרכך ואת האופי של חייך, אבל צריך לנסות למצוא דרכים שזה לא כל כך יפגע באימך. אולי כדאי שתנסי ליזום שיחה רצינית איתה, בזמן רגוע שבו אין לשתיכן כעסים או ויכוח, ולנסות לשבת לברר באווירה נעימה מה בדיוק מפריע לאימא שלך, ממה היא חוששת וכו'. נסי להסביר לה שדווקא בגלל החזרה בתשובה היא לא מאבדת אותך, אלא להיפך, זוכה בך לכל החיים וכדומה. נסי למצוא דוגמאות של אנשים שאתם מכירים שחזרו בתשובה ולא שרפו את כל הגשרים אחריהם. אחת הבעיות היא שפעמים שאנשים שחוזרים בתשובה שורפים את כל הגשרים עם העולם קודם וכנראה מזה אימך חוששת. נסי להבהיר לה שאצלך זה לא כך.
ד) נסי להיות מאוד אמיתית וישירה ולא להגיע לויכוחים על נושאים קטנים, אם כבר יש ויכוחים, שיהיו על הדברים שחשובים לך באמת.

התשובה נתקבלה מהרב יניב חניאמאגר גדול של שאלות ותשובות באתר שורש, בקרו אותנו