מתוך אתר "שורש, גולשים לתוכן": www.shoresh.org.il
דחיית נישואין
שאלה:
שלום, אני ובן זוגי רוצים לקבוע תאריך נישואין שיהיה מיד אחרי ל"ג בעומר. הבעיה היא שההורים שלי אמרו שזאת תקופה לא נוחה כי יש לאחותי חודש של בגרויות והם לא רוצים שזה יפריע לה, והם ביקשו לקבוע את התאריך שיהיה אחרי שבועות. אני שמעתי שאסור לדחות נישואין אפילו דקה כדי לא להגיע לידי עברה. השאלה שלי היא האם מותר להמרות את פי ההורים ולקבוע בל"ג בעומר או לכבד אותם ולקבוע אחרי שבועות מה שאומר שהחתונה תידחה לעוד כמה חודשים?

תשובה:
בדרך כלל כשמתייחסים ל"דחיית נישואין" הכוונה היא לנישואין שכבר נקבעו, כלומר- נקבעה חתונה לתאריך מסויים ואז קורה משהו שרוצים לדחות. כפי שאני מבין במקרה שלכם עדיין לא קבעתם, אז לפחות העניין הזה פחות שייך.
כמובן שמצד שני יש לקבוע נישואין מהר ככל האפשר, מכל מיני שיקולים הלכתיים שאחד מהם הזכרת. מצד שני, לקבוע תאריך נישואיןם שלא בהסכמת ההורים יכול להיות דבר מאוד לא נעים ובעל משמעות מרחיקת לכת בתקופה של נישואין... הייתי מציע לעשות כל מאמץ לשכנע את ההורים שלך לקבוע את החתונה בהסכמה בתאריך שנח לכם, כי יהיה ממש לא נעים להמרות את פיהם דווקא בנושא כזה. מבחינה הלכתית יבשה אני סבור שאתם לא חייבים להתחשב בדעתם (מה גם שהסיבה שנקבת נשמעת ממש לא רצינית לדחיית נישואין), אבל ממש ממש כדאי שתגיעו להסכמה.
בכל מקרה, לא הבנתי מדוע כתבת שמדובר על דחיה של חודשים, הרי ההבדל בין ל"ג בעומר לשבועות הוא שבועיים בלבד. 

התשובה נתקבלה מהרב יניב חניאמאגר גדול של שאלות ותשובות באתר שורש, בקרו אותנו