מתוך אתר "שורש, גולשים לתוכן": www.shoresh.org.il

מה עושים כשההורים....

שאלה:
שלום כמעט כל פעם כשההורים שלי נפגשים אז הם כל הזמן במין כסאח כזה. ולי זה נראה שהעניין מגיע יותר מהצד של אמי(לא נעים לומר)שהיא מחפשת מה לא טוב אבא שלי עושה וכשהוא מדבר אליה או שואל משו היא עונה בטרוניה ולוקחת כל דבר יותר מדי רישי גם כשאני מדברת איתה היא נפגעת מכל דבר ומבקשת לחשוב איך לומר את הדברים . וגם בצורה של החינוך לאחים הקטנים שלי אני רואה שההורים שלי עושים טעויות שנעשו איתנו בעבר וגרמו לפגיעה בקשר שלנו עד היום וכשאני אומרת להם על זה הם ישר נפגעים ומתגוננים ומתעצבנים ואומרים שאני מחפשת רק מה לא טוב במה שהם עושים. מה עלי לעשות?

תשובה:
טוב, זו כמובן שאלה קשה במיוחד. שקשה לענות עליה. מבלי להכיר אתכם, את המשפחה ואת ההורים.

בא נאמר שיש כמה כללים-
א) אתלא יכולה ולא צריכה לחנך את ההורים שלך. מקסימום לנסות לעזור להם, אבל לא לחנך אותם. ולכן גם אם לפעמים "הם מנהגים" לא כפי שאת חושבת שצריך, כל עוד אין בזה עזרה להם, זה לא נכון יהיה לנסות ולחנך אותם. הם גדולים, הם מבוגרים והם צריכים לדאוג לזה בעצם.
ב) לא תמיד מה שרואים מבחוץ לגבי זוגות ומשפחות נכון גם "מבפנים", ולכן זה קשה מאוד לשפוט, תמיד. מה נכון, מי צודק, מי התחיל ומי אשם... זה מאוד מאוד קשה לדעת ולכן לא הייתי מציע לך להיכנס לזה בכלל.
ג) לעניות דעתי זו באמת בעיה להגיד להורים בפנים מה לא נכון, אני סבור שזה יכול להזיק יותר מאשר לעזור.

לכן לדעתי עדיף לך כעת להתרכז בדברים אחרים, אם יש דברים שבהם את חושבת שאת יכולה לעזור, לסייע ולקדם, אז אולי לבחור להגיד משהו בעדינות... אבל לא יותר מזה. 

התשובה נתקבלה מהרב יניב חניאמאגר גדול של שאלות ותשובות באתר שורש, בקרו אותנו