close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

פתרונות מתקדמים לבריאות ואסתטיקת העיניים

מערכת שורשיג אדר א, תשעו22/02/2016

היכן מומלץ לבצע ניתוחי אסטטיקה ובריאות של העין? אילו פתרונות חדשניים ובטוחים קיימים היום? את התשובות לשאלות אלו ונוספות תוכלו לקרוא בכתבה הבאה

תגיות:
צילום: המרכז הרפואי מעין

בשנים האחרונות נכנסו לענף רפואת העיניים פתרונות יעילים ובטוחים, אשר משלבים בין בריאות ואסטטיקה של העין. עוד חשוב לדעת, כי לאחרונה הוקם מרכז חדשני ומתקדם לרפואת עיניים באזור הצפון, המאפשר לתושביו ליהנות משורה ארוכה של טיפולים איכותיים.

שמעתם פעם על המושג אוקולופלסטיקה? זהו המינוח המקצועי לתחום ברפואת העיניים אשר מתמקד בהתערבויות פלסטיות ושיקומיות כאחד. ענף זה החל את דרכו לפני כחמישים שנים בארה"ב ובימינו מקיף פעולות מגוונות שבין אסתטיקה לרפואה, כדוגמת הרמת גבות, נגעים באזור העיניים ובעיות בעפעפיים. למרבה השמחה, כיום עומדים לרשות המומחים מכשירים מתקדמים ביותר והליכים מהירים ובטוחים, כאשר התוצאות נשמרות לטווח הארוך. בשורה טובה נוספת היא שמרכז רפואי מתקדם לניתוחי עיניים הקרוי "מעין", מאפשר כיום לכל אדם המתגורר באזור הצפון לקבל אבחונים וטיפולים מטעם מומחים מהשורה הראשונה בישראל.

הכי נפוץ: מתיחת עפעפיים

נכון להיום, מתיחת עפעפיים הוא הניתוח השכיח ביותר בתחום האוקולופלסטיקה. הצורך בו עולה עקב שינויים המתרחשים עם הגיל בעור הפנים ובאזור העיניים, בין היתר עקב נסיבות תורשתיות ואורחות החיים. כך לדוגמא, עשויים להופיע קמטים לצד העיניים, להיווצר קפלים של עור בעפעפיים העליונים, ולהצטבר שומן עודף בעפעפיים התחתונים. לצד אלו, קיימות עוד מספר תופעות המשפיעות על הפן הבריאותי והאסטטי, אותן ניתן לפתור באמצעות ניתוחי עפעפיים עליונים, תחתונים או משולבים. לפי ד"ר ישראלי דוד, המשמש כמנתח בכיר במרכז הרפואי המתקדם לניתוחי עיניים "מעין", וכמנתח בכיר במחלקת העיניים במרכז הרפואי "כרמל", בשלב הראשון מבצעים סדרה של בדיקות כדוגמת יצירת דמעות, חדות ראיה ולחץ תוך עיני. זאת בנוסף על בדיקה השוללת כי המטופל לא סובל מבעיות הקשורות בגלגל העין. לאור ממצאי הבדיקות יחליטו הרופאים כיצד ניתן לקיים את הניתוח הדרוש מבלי לגרום להחרפת הבעיה.

ניתוח מהיר ובטוח, והחלמה קצרה

ד"ר יואב ורדיזר, המשמש כמנתח בכיר במרכז הרפואי המתקדם לניתוחי עיניים "מעין", וכמנהל תחום העפעפיים, ניתוחי דרכי דמעות וארובת העין במרכז הרפואי "בני ציון", מספר כי ניתוחי עפעפיים נחשבים לבטוחים מאוד ולבעלי שיעור הצלחה גבוה ביותר. הניתוח עצמו נמשך בממוצע בין חצי שעה לשעה וחצי ונעשה תחת הרדמה מקומית. אם המיקוד הינו בעפעפיים התחתונים מסיר המנתח את השומן העודף בצורה מבוקרת, ומהדק את הרקמות על מנת להחזיר לאזור מראה רענן וצעיר. לעומת זאת, אם המיקוד הינו בעפעפיים העליונים המנתח מסיר את כיסי השומן ועודפי העור, ובמידת הצורך מבצע גם הרמת גבות. אחרי הניתוח ישנה תקופת החלמה בת כשבוע, כשבהתחלה יש להקפיד על קירור של האזור ומנוחה. אחרי 4 עד 7 ימים בערך מסירים את התפרים, בעוד הנפיחות יורדת בהדרגה לאורך השבועות הבאים. התוצאות נשמרות לטווח הארוך, כלומר לאורך שנים, וברוב המקרים אין צורך לבצע ניתוח נוסף בשל התקדמות הגיל.

*הנכם מוזמנים להעביר שאלותיכם ישירות לד"ר ורדיזר בפורום ניתוחי עפעפיים שבאתר שאל את הרופא.

 

טיפולים איכותיים לטובת תושבי הצפון

ישנם עוד ניתוחים אוקולופלסטיים מסוגים שונים, אך לפני שנספר עליהם ראוי לציין כי עד לאחרונה היה קיים קושי מסויים לקבל באזור הצפון טיפול מטעם מומחים בתחום. תושבי האזור שרצו ליהנות מטיפול מהיר ואיכותי נדרשו להמתין תקופות ארוכות מאוד, או לנסוע עד למרכז. את הבעיה הזו הכירו היטב מספר רופאים בכירים שחברו זה לזה על מנת להקים בצ'ק פוסט (בין חיפה לקריות), את המרכז הרפואי המתקדם לניתוחי עיניים – "מעין". מדובר במרכז השם דגש מיוחד על זמינות מרבית וחדשנות רפואית, ומספק מענה למגוון תחומים ברפואת העיניים, ביניהם אבחונים ובדיקות, טיפולים שונים וניתוחי רשתית, קרנית, גלאוקומה וקטרקט.

ציוד רפואי מעולה ומומחים בעלי שם

במרכז הרפואי המתקדם לניתוחי עיניים "מעין" פועלים אוקולופלסטים מומחים מהשורה הראשונה בישראל, ובהם גם מומחים בכירים המתמחים באסטטיקה של העין ובמתיחת עפעפיים. הרופאים במרכז מסתייעים במכשור אבחוני חדשני, ובחדרי ההכנה והניתוח הטובים בארץ, כאשר למען המטופלים עומד צוות רפואי מנוסה ומיומן המעניק מענה מקיף ושלם. אין ספק כי מדובר ביוזמה מבורכת המאפשרת גם לתושבי הצפון ליהנות מפתרונות איכותיים ומהירים בתחומי אסטטיקת העין, בלא שיצטרכו לנסוע עד לתל אביב או להמתין חודשים ארוכים.

מדוע נדרשת הרמת גבות?

כאמור, במהלך ניתוח עפעפיים ניתן לשלב הרמת גבות, אף שהיא גם עומדת בפני עצמה. כידוע, למיקום נכון של הגבות על הפנים יש חשיבות מרובה מהבחינה האסטטית, ולאור ממצאי מחקרים ישנם נתונים מדויקים באשר לגובה ולמיקום האופטימאלי שלהן. ד"ר ורדיזר מביא כדוגמא את ההבדלים בין נשים לגברים: המנח הטבעי של גבות בגברים הוא בשולי ארובת העין הגרמית, ובנשים במחצית החיצונית של הגבה, כס"מ אחד מעל לעצם ארובת העין. עם השנים הגבות יורדות למטה ומאבדות את מיקומן, ולכן נותר מראה עייף או עצוב. הפתרון הטוב ביותר למקרים אלו הינו ניתוח הרמת גבות.

כיצד מתבצע הניתוח?

ד"ר יוליש מיכאל משמש גם הוא כמנתח בכיר במרכז הרפואי המתקדם לניתוחי עיניים "מעין", וכן כאחראי על תחום פלסטיקת העין בבית החולים "זיו" שבצפת, וכיועץ על לפלסטיקת העין בקופת חולים "לאומית" ו- "מכבי שירותי בריאות". ד"ר יוליש מסביר כי בדומה לניתוחי עפעפיים, גם השלב הראשון בהרמת גבות הוא אבחון מדויק של הבעיה, כגון עודפי עור מדומים עקב צניחת גבות, או עודפים בעפעפיים העליונים. לאור הממצאים מתוכנן הניתוח תוך זיהוי של מבנה הגבה ומוקדי הצמיחה, והחלטה על גובה הרמת הזווית החיצונית בלבד או הקשת כולה. לרוב יבוצע חתך באורך כשלושה ס"מ המוסתר בקו השיער ואינו נראה לעין, תחת הרדמה מקומית וללא כאבים. בתום ההליך נדרשת תקופת החלמה של ימים בודדים ולאחר מכן ניתן לשוב לפעילות מלאה. ראוי לציין כי ישנה חשיבות גדולה להרמה מדויקת של הגבות, מאחר שאפילו חריגה מזערית מהמיקום הנכון עלולה ליצור מראה עייף, מתפלא, מופתע או עצוב. על כן, יש לפנות אל רופאים מומחים שמאחוריהם ניסיון עשיר בהליכים אלו.

ד"ר סגל נוח, מומחה למחלות עיניים, המשמש כמנתח בכיר במרכז הרפואי המתקדם לניתוחי עיניים "מעין", מספר כי ישנן גישות ניתוחיות שונות להרמת גבות: בגישה הנפוצה ביותר שנקראת הגישה הסגורה מבצעים חתכים זעירים במרחק מהגבות, לרוב מעל קו השיער הראשון, ודרך אותם חתכים מגיעים אל הגבות ומקבעים אותן במיקום הרצוי. היתרון של שיטה זו טמון בכך שהיא אינה יוצרת צלקות הנראות לעין. השיטה השנייה מכונה השיטה הישירה, ובה עושים את החתך לאורך קו הגבה, כך שהיא מצריכה גבות עבות ויש לה חיסרון אסטטי מפני שקשה להסתיר באמצעותה את הצלקות. במידה שמדובר במקרה קל יותר נעשה שימוש בשיטה של קיבוע הגבה דרך החתך שכבר בוצע במהלך הניתוח הפלסטי של העפעף העליון.

ועוד מילה על נגעי עור באזור העיניים

ד"ר יוספה הורוביץ משמשת כמנתחת בכירה במרכז הרפואי המתקדם לניתוחי עיניים "מעין", כרופאה בכירה בבית החולים "כרמל", וכיועצת אוקולופלסטיקה ב- "מכבי שירותי בריאות". ד"ר הורוביץ מספרת שבעפעפיים עשויים להיווצר סוגים שונים של גידולים, אותם מחלקים לפי התנהגות ביולוגית לנגעים ממאירים ושפירים. אמנם, רוב גידולי העפעפיים הם שפירים אולם עם התקדמות הגיל עולה שכיחותם של הגידולים הממאירים, והנפוץ שבהם הוא BCC. מדובר בגידול בעל יכולת חדירה מקומית ושגשוג, ועל כן, למרות שהוא לרוב לא שולח גרורות יש להסירו בשלב מוקדם. גילויו נעשה באמצעות אבחון רקמתי וביופסיה, ואילו הטיפול מסתיים לרוב בהסרתו המלאה. בנוסף, קיימים סוגים אלימים יותר של גידולים ממאירים, אך אלו נדירים יחסית למרבה המזל. על כל פנים, מטרתם העיקרית של ניתוחי הסרת נגעים בעפעפיים הינה לשחזר את המבנה שלהם, ולשמר את תפקודם בתור שומרי גלגל העין וסביבתו הלחה. עוד מטרה חשובה היא לשמור על מראה אסטטי וסימטרי ככל הניתן לצד השני. יש לציין כי קיימים טיפולים משלימים להתערבויות הכירורגיות, כגון טיפול כימותרפי והקרנה מקומית, אך נזקק להם רק מיעוט של החולים.

לשמור על המראה ועל הבריאות

ד"ר ורדיזר מסכם כי ניתוחים באזור הפנים הינם מסוג "תפירה עילית", ושאין ניתוח אחד הזהה למשנהו. הניתוח חייב להתאים במדויק למבנה הפנים כדי שישתלב, ושלא ייווצר מראה זר ללקוח או לחולה. למעשה, התאמת הניתוח לפנים מהווה מעין אומנות, והיא שתקבע את הצלחת ההליך כולו. על כן, אם אתם או הקרובים אליכם סובלים מפגמים אסטטיים או בריאותיים בעיניים, יש לפנות לאבחון ולטיפול הולם מטעם מומחים. זכרו שכיום עומדים לרשותכם מרכזים מצוינים כדוגמת "מעין" עם מיטב המומחים והציוד הרפואי.

יתרה מכך, במרכז הרפואי המתקדם לניתוחי עיניים "מעין" מוצעת בימים אלו חבילה מיוחדת – "פלסטיקה ואסתטיקה של העין". מדובר בחבילה משתלמת במיוחד אשר משלבת בין שירותי חדר הניתוח לבין שכר המנתח. זאת בנוסף לייעוץ ראשוני מטעם מנתחים בכירים ללא התחייבות או עלות. שימו לב כי החבילה תקפה אך ורק לחודשי החורף, כלומר ינואר עד מרץ 2016, לכן מומלץ לנצל את ההזדמנות ולפנות לקבלת פרטים נוספים בטלפון 04-6875000, או במייל www.maayanmed.co.il.

הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה