close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

בר מצווה בכותל– חוויה לכל החיים

מערכת שורשו אדר, תשעב29/02/2012

בר מצווה בכותל יכולה להיות חוויה בלתי נשכחת. על הרובע היהודי ואורחיו, על ארגון של שופרות בדרך, תיריים יפנים המומים ועוד...

תגיות:
הכותל

יש ריחות וטעמים שאותם אנחנו נושאים בקרבנו מהילדות, טעם וריח הם סוג של זיכרונות שבעצם נטעו בנו, כמוהם חוויות מסעירות ורגעים שהשפיעו על מהלך חיינו, אנחנו נזכרים בהם בהרבה סיטואציות במהלך החיים, חגיגת בר מצווה בכותל היא סוג של חוויה אותה זוכרים כל החיים! הן האורחים שלקחו חלק בשמחה והן חתן בר מצווה שחגג בר מצווה בכותל.

חוויה אישית
למעלה מעשור שנים שאני מלווה חתני בר מצווה בכותל המערבי בירושלים עם תופים, שופרות ושירה. ילדים שזה עתה הפכו לנערים ומקבלים עליהם את עול המצוות בהגיעם לגיל שלוש עשרה שנים, עולים לירושלים בכדי לחגוג בפעם הראשונה את טקס העלייה לתורה בכותל המערבי.

להקתי מתופפי המדבר – (מעגל מתופפים) אמונים על השמחה של היום הזה, שכולו הרפתקאות קודש בבירת הנצח של עם ישראל. את ההכרזה על תחילת בר המצווה בירושלים, אנחנו פותחים עם קולות השופרות שלנו, שהרי ידוע שקול השופר עולה, מעלה, מעלה עד להדום רגלי כסא הכבוד!

ואנחנו באמת ובתמים מכוונים בכוונה גדולה לברכה ולהצלחה.

אחרי שפתחנו את שערי השמים עם הדהוד קול השופר שמרטיט את ליבנו ולבבות האורחים בכל פעם מחדש, אנחנו מארגנים את כל המשתתפים לתהלוכת תופים צוהלת ואנרגטית!

תהלוכה בדרך לכותל עם תופים ותרועת שופרות
זה הזמן בו מתחילה תהלוכה שמחה משער ציון דרך הרובע היהודי עד לגרם המדרגות של יהודה הלוי בצמוד לכניסה הצדדית לכותל. ההליכה תוך כדי שירה בדרך המתפתלת משער ציון דרך חנויות האומנים, העמוסות בעבודות אומנויות יד ארמניות, שלל צלחות צבעוניות מאוירות בסגנון ארמני ירושלמי, מלווים אותנו, עד לכניסה הראשית לרבוע היהודי היישר ל"רחוב התופים", כן... כן... יש דבר כזה "רחוב התופים" ומשם בתוך חנויות האבן בין בתי הקפה המתעוררים לבוקר ירושלמי עם אוויר הרים צלול והמאפיות המדיפות ריח עז עם ניחוח של מיני מאפים מתוקים, אנחנו מגיעים בשירה ובניגון על תופי הצעדה שלנו לרחבה של בית כנסת החורבה, לאורך כל הדרך אנחנו שרים ומתופפים ללא הרף, לא נותנים מנוח לאף אחד כי היום צריך לשמוח... רעם התופים מוסיף אש לשמחה והאורחים פורצים בריקודים, למרבה ההפתעה הראשונים לרקוד הם בדרך כלל הסבא והסבתא שפורצים ראשונים לתוך מעגל ההורה הספונטאני בליבו הפועם של הרובע היהודי ובהתלהבותם הם סוחפים את אחרוני הצעירים לרקוד לשיר ולמחוא כף.

הרובע היהודי מלא הפתעות...
אף פעם אי אפשר לדעת את מי נפגוש בדרך, זה יכול להיות קבוצות בתי ספר, מורים בהשתלמות, חסידי ברסלב, קבוצת עובדי מפעלי ים המלח או עובדי עירית תל-אביב יפו, החוויות בדרך יכולות להיות מפתיעות מאוד, איזור הכותל המערבי הוא איזור תיירות בין לאומי, מאות קבוצות של תיירים מכל העולם בעצם משתתפים בשמחת בר המצווה שלנו, האטרקציה של התהלוכה שלנו מסתבר מעורר גם בהם את חדוות החיים והם רוצים לקחת חלק במסיבה...

אחת התהלוכות הזכורות לי היטב הייתה במהלך תהלוכת בר מצווה בכותל, שעה שנקראו בדרכנו קבוצת תיירים מניגריה.

שורה של כמאה תיירים ניגרים, לבושים במיטב המחצלות אפריקאית המסורתיות בצבעי ירוק טורקיז המזכיר אבן-ברקת, על ראש הנשים התנוססה מטפחת עשויה בד משובח שתפקידה לארוג את רעמת שער ראשן הארוך, לכדי מגדל בצורת גביע, הגברים אף הם לבשו בגדים מסורתיים בצעי אזמרגד חגיגיים, הם נראו כמו שליחיה של מלכת שבא המביאים מנחה לשלמה המלך. למשמע התופים והשירה שלנו חברו בטבעיות ובקלות התיירים האפריקאים אלנו בריקודים אפריקאים מלאים בקסם ובכישוף, הנשים הניגריות היו הראשונות לרקוד הם הניעו את האגן בסיבובים מרשימים לקצב התופים שלנו והגברים הניגרים פצחו בשירה בליווי מחיאות כפיים, תוך כדי שהם עוטפים את חתן בר המצווה והמשפחה בהרבה קצב . קבוצה של תיירים יפנים מופתעים נעמדו לצידי המעגל הענק והסוער ושלפו את המצלמות ובמשך דקות ארוכות צילמו ללא הרף.

הדרך אל הכותל עמוסה בחוויות ופגישות עם טיפוסי הרובע וברוך השם לא חסרים כאלה...

מטאטא הרחובות, שתמיד מצטרף אלינו כשאנחנו שרים את: "הבנו שלום עליכם" הוא הופך את המטאטא לגיטרה וכאילו פורט ומנגן על המטאטא. מקבצת הנדבות, ששמחת חתני בר המצווה משכיח ממנה ולו לרגע את צרות היום יום והיא קמה מהכסא לקראתנו ומנופפת במקל ההליכה שלה תוך שהיא מתנועעת בריקודי בטן ומשמיעה בקול חזק את קריאות הצהלולים, הקולולש הבוקע בעוצמה מתוך עומק הגרון, הישר ללבבות השומעים ומדרבן את כולם לשמוח.

צבא הגנה לישראל מבקר בירושלים
לא פעם אנו פוגשים בדרכנו לכותל את חילי צבא הגנה לישראל שמגיעים לביקורי מורשת קרב בירושלים, החיילים מצטרפים לשירים המוכרים כאילו היו בני המשפחה ובטבעיות ישראלית הם נהפכים לחלק ממעגל השמחה. פגישה עם חיילים תמיד מרגשת אותנו, החיילים מלאי שמחת החיים, מרימים את חתן בר המצווה על הכתפיים ופרץ השמחה העוצמתית אינה יודעת גבולות.

משרד שיסייע לכם לערוך בר מצווה בכותל
אתם מוזמנים לבקר באתר שלנו וללמוד איך לערוך בר מצווה בכותל בר מצווה בעלת משמעות שתיזכר לשנים רבות. או ליצור קשר עם "שרו הפקות אירועים" משרד הפקת אירועים גדול המתמחה באירגון בר מצווה בכותל הכולל פייטן, מורה דרך, שחקן וכמובן אוטובוס לכותל ומסעדה. ביום בר מצווה בכותל מומלץ להיעזר בשרות של הפקה זה יעלה לכם יותר זול וגם תחסכו כסף!

הוסף תגובה
הגדל /הקטן טקסט
שמור קישור
שם השולח
תוכן ההודעה