close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

נאומו הטוב ביותר

אסף גולןכח תשרי, תשעד02/10/2013

בשורה התחתונה ניתן לקבוע כי דווקא אתמול כשהוא מודע למצבה המדיני הקשה של ישראל, הצליח ראש הממשלה להעביר את המסר שלו בנחישות ובתקיפות

תגיות:

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע אתמול לבימת הנשיאות של האו"ם כגשם בישראל וגם בעולם מסוקרנים לראות כיצד הוא יתמודד עם מתקפת החיוכים האיראנית של הנשיא חסן רוחאני. רבים העריכו שראש הממשלה יחפש גימיק מסוג חדש שדרכו הוא יפוצץ את הבלון שניפח רוחאני. כל הציפיות האלו התבדו כשהעולם שמע את אחד הנאומים המדויקים והשקולים ביותר שהשמיע ראש הממשלה אי פעם בעצרת הכללית של האו"ם כמו גם בארץ.

מתברר שהדרך המרכזית אותה בה נתניהו, כדי להדוף את האופנסיבה האיראנית, היתה בנאום סולידי לחלוטין בו התוכן היה חשוב יותר מאופן הצגת הדברים. כך כשהוא ממעט מאד להתנועע על

הבימה, ממעט להפעיל את ידיו או כל סוג של מימיקה גופנית, נאם נתניהו כשהרמות הקול היחידות שלו מקדו את תשומת הלב של היושבים באולם בנקודות השיא של הדברים: המוכנות להלחם לבד בהתגרענותה של איראן גם בלי תמיכת העולם, ושיבת ציון של הדור האחרון שמגשימה את חזון הניבאים ואת החירות אליה שאפו המכבים.

מעניין לציין מבחינה זו כי דווקא הנאום הזה בניגוד למופע התרשימים מלפני שנה, צריך להיחשב לאחד הנאומים הגדולים של ראש הממשלה. באומנות לוליינית וללא כל גימיק ויזואלי ממשי הצליח ראש הממשלה לגעת בהיסטוריה המשותפת לעם היהודי והאיראני מימי כורש תוך הזכרת היחס החם שנגדע באחת עם עלייתם לשלטון של האייתולות בשנת 1977. משם עבר נתניהו לשרשרת הפיגועים שהוציאה איראן לפועל נגד מדינות העולם: ארה"ב, צרפת ישראל ואחרות. משם עבר להסבר מפורט של ההונאה האיראנית בבניית הכורים הרבים והיכולות המרשימות אותה היא מרכזת בתחום.

בהקשר לכך לגלג ראש הממשלה על אלו הטוענים שהדרך הדיפלומטית תצליח ללא סנקציות כשהוא מצטט מאמר מערכת מופרך של הניו יורק טיימס בנוגע להצלחת המו"מ המדיני עם צפון קוריאה. מתוך הארכנות הפרטנית הזו יצר נתניהו שיא רטורי שקט בעל עוצמה רבה כשבשני שליש הנאום במה שצריך להיחשב כשיאו קבע ראש הממשלה חד משמעית את עמדתה הדווקנית של ישראל בנוגע לגרעין האיראני כשהוא מאיים בלשון רכה אך תקיפה בפעולה ישראלית נגד טהרן גם ללא תמיכת העולם וארה"ב. האמירה החדה והשקטה הזו חתכה את העולם והשיגה אפקט ששום תרשים לא היה מצליח ליצור. כל זאת כראש הממשלה כלל לא מרים את קולו. מציאות זו המחישה את המשפט היהודי העתיק כי מים שקטים חודרים עמוק. ברור שהשקט של ראש הממשלה רעם אתמול בוושינגטון, לונדון, פריז, קנברה וגם בטהרן כשמאות אנליסטים מנסים לקרוא את הדברים שלא נאמרים אלא מוחבאים בין השורות והחיוכים.

סוף הנאום היה מבחינה רבה נתינת שהות זמן לנציגים הרבים ולמזינים שישבו באולם לעכל את הדברים כשראש הממשלה מתייחס בקצרה לנושא הפלשתיני ולויתורים הרבים להם ישראל מוכנה ואז סיים נתניהו את דבריו בציטוט דברי הנביאים ביחס לשיבת ציון בימינו. על הדרך חזר נתניהו לסביו ולאחיו שהתמודדו עם האנטישמיות האירופית והדגיש כי מדינת ישראל היהודית, היא ביתו האמיתי והנצחי של העם היהודי.

בשורה התחתונה ניתן לקבוע כי דווקא אתמול כשהוא מודע למצבה המדיני הקשה של ישראל, הצליח ראש הממשלה להעביר את המסר שלו בנחישות ובתקיפות שהתמוססו וטבעו בנאומים הקודמים בשלל הגימיקים בהם השתמש ראש הממשלה. מבחינה זו אתמול בפעם הראשונה ראינו את ראש הממשלה בעוצמתו ובגדולתו כרטוריקן ומנהיג ישראלי ציוני אמיתי.

הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה