הוסף למועדפים|
 
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
 
התחברות-שלום אורח
 
 
  
 
 
עוד ממערכת שורש
איך בוחרים גריל פחמים מקצועי לבית?
5 סיבות לא לוותר על מכונת קפה לעסק שלכם
התעמרות בעובד במקום העבודה
הסעות לחתונה- הפתרון המושלם לאירוע
התנועה למשילות- פגמים בהסכם עם מני נפתלי
הבקשה של אריאל זילבר: "רפאנו השם"
אליך לב ונפש- הפיוט העתיק מתחדש בלחן מרגש
פרגוליין מציאת פרגולה וסוככים בקלות
איך לבחור קייטרינג מומלץ לחתונה?
שתייה מרובת ילדים– איך לדאוג שכל הילדים שותים הרבה ובריא
 
עוד בנושא אקטואליה
התעמרות בעובד במקום העבודה
התנועה למשילות- פגמים בהסכם עם מני נפתלי
תגובת כושרות ל"תחקיר" ערוץ 10 אודות הכשרות בארץ
יועץ פרישה- מקצוע חשוב לעתיד
זומנת לשימוע פלילי? היערכות נכונה עשויה למנוע הגשת כתב אישום
מד"א- חוזרים ללימודים בבטחה
האם תהליך גישור יוכל להתאים לכם?
שומרי הדרך- מלחמה בתאונות הדרכים או הלשנה?
בעקבות פסק הדין- בקשת מידע על פגישות שופטים
עבודות אלומיניום
 
 
הסכם מעניין בין הרבנות הראשית לאפיפיור

מערכת שורש  כ אלול, תשעז  9/11/2017

מפגש בין משלחת הרבנות הראשית למנהיג הכנסיה הקתולית הוליד מסמך הבנות בין היהדות לנצרות, האפיפיור גינה את האנטישמיות, ההסכם קורא ל״חיזוק הדיאלוג״
.......................

הסכם מעניין בין הרבנות הראשית לאפיפיור

הכתבה מתוך עיתון "שביעי", נשלחה על ידי ארגון נתח ישראל

הסכם הבנות היסטורי ״בין ישראל ורומי״, כך על פי ההגדרה הרשמית, נחתם במפגש השנתי שקיימה בשבוע שעבר משלחת הרבנות הראשית לישראל עם
אנשי לשכתו של האפיפיור פרנציקוס בוותיקן. ההסכם הבין דתי קורא ל״חיזוק הדיאלוג בין היהדות והנצרות״. ״ברור לכל שהכנסיה הקתולית היתה בין הגורמים החזקים ביותר שהטילו ארם ורעל לתוך שנאת עם ישראל״, אומר ל׳שביעי׳ נציג הוועדה מטעם הרבנות הראשית, הרב רצון ערוסי, רב העיר קריית אונו. ״היתד, אנטישמיות שיצאה ממנה כל השנים, משום שהנוצרים האשימו אותנו בצליבת ישו, ובעקבות כך קבעו שאנחנו עם בוגד ונחות, ומכאן כל השנאה טופחה - הן בתוך הכנסיה הקתולית והן מחוצה לה״.

אלא שחרף הביקורת מסביר הרב ערוסי את חשיבות המפגשים: ״מאז ומתמיד, גדולי ישראל מצאו לנכון להיפגש עם אפיפיורים. הרב הרצוג ז״ל נפגש עם האפיפיור בזמנו, למרות שהוא לא היה מאוהדי ישראל, והכל כדי לנסות למעט בשנאה. האפיפיור הנוכחי פרנצינסקוס יצא בהצהרה מאוד חשובה בגנות האנטישמיות, לא רק כלפי העם היהודי אלא כלפי הישראלים כולם בגין מדינת ישראל, כי היום האויבים שלנו נלחמים נגדנו בטרור בינלאומי כדי לעשות לנו דה לגיטימיציה של כובשים וגזענים. בעולם מתפתחת אנטישימיות כתוצאה מהסכסוך הישראלי- פלסטיני, והצהרת האפיפיור בנושא היא הישג עצום״.

המפגשים בין הרבנות לאפיפיור נערכים בצורה סדורה זה כ-15 שנים במסגרת ועדה מיוחדת שמתכנסת במקביל. בראש הוועדה מטעם הרבנות עמד בעבר רבה של העיר חיפה, הרב שאר ישוב הכהן ז״ל, ולאחר פטירתו הוא הוחלף בידי הרב ערוסי. בפגישה בשבוע שעבר נכחו גם ראש איחוד רבני אירופה, הרב פנחס גולדש־ מיט, והרב גדי גורניק מההסתדרות הרבנית באמריקה.
"לא מטשטשים את ההבדלים בינינו לבין הנצרות"

נושא הוועדה היה ׳50 שנים ל׳נוסטרה איטאטה״ (בעת הזאת), שבמסגרתה יצאה הכרזה רשמית של הב־ נסיה הקתולית, שכללה הפסקת האשמה של היהודים ברצח ישו והודאה בכך שעם ישראל הוא העם הנבחר.

״לאור ההצהרות החיוביות שהחלו לצאת בעקבות הדברים הללו, אנחנו מנסים לפתח דיאלוגים שמרבים הצהרות מועילות כדי למעט בשנאת ישראל ולפתח את המגמה הזאת, כתוצאה מהמציאות שמשתפרת בראשותו של האפיפיור״, מבאר הרב ערוסי. ״חז״ל ראו ברומי וירושלים שתי שיטות מנוגדות בתכלית שנלחמות זו בזו, ולכן גוללנו בתוך אותו מסמך היסטורי את ייחודו ויעודו של עמנו כעם ה׳, והזכרנו את חלקה של הכני סיר, הקתולית בעבר בשנאה המפעפעת כלפינו - ואת התמורה שהתחילה להתעורר בשנות ה-60׳, מאז פרסום ההכרזה״.

לדברי הרב ערוסי, ״הלכנו למסור לאפיפיור את המסמך הזה, ואמרתי באותו מעמד שלא באנו לטשטש את ההבדלים בינינו לבין הנצרות, אלא לעודד ולטפח את ההבנה המתגבשת יותר ויותר אצל הכנסיה הקתולית בדבר ייחוד עמנו ויעודו ונבחרותו כעם ה,. אנחנו פועלים מתוך תקווה להתגשמות חזון צפניה הנביא ׳כי אז אהפוך אל עמים... שפה ברורה... לקרוא כולם בשם ה׳, לעובדו שכם אחד״׳.
הרב ערוסי מוסיף כי הנצרות אמנם רחוקה מללכת בדרך היהדות, אך כפי שכתב הרמב״ם, שהם נחשבים אצלו כעובדי עבודה זרה - אך הם עקרו חלק ניכר באנושות מאלילות גסה. ״אמרתי לאפיפיור: אם כולנו נאמין בה׳ אחד ונעבוד אותו, זה הבסיס לשלום האמיתי״.
 

למה אמונה באל היא משמעותית עבורנו?

ספר חדש- נתיב הרוח

הרב יהושע וויצמן על גיוס ומעמד נשים...

תינוק משלושה הורים הוא יהודי?

רבני דרך אמונה בעד מערך הכשרות של הרבנות

וודאות במציאות ה
 


הוסף תגובה
הדפס
המלץ לחבר
שמור
+
-
גודל אות
תגיות-
הוסף תגובה-
שם מלא:
כותרת:
תוכן:
סגור


 
תגובות
 
 
 
תכנים
מגזין
כתבות
ערוצים
מאמרים
דעות
שירותים
המרת תאריך עברי ללועזי
מילון עברי/ אנגלי
ייעוץ ובניית אתרים
תיבת דואר שורש
הנצחות וברכות
כיף
סאטירה
משחקי פלאש
כרטיסי ברכה ממוחשבים
עוד בשורש
אמירת קדיש לע"נ
למורים, בעין חינוכית
סדנאות למורים בנושאי אמונה
שותפים לדרך
השתלת שיניים בהרדמה מלאה
אמירת משניות לעילוי נשמת
קורס פסיכומטרי
הובלה בישראל
מרכז האשראי לעסקים
פסוקים ומשניות לפי השם
חנות ספרי יהדות
קשר
צור קשר
אי מייל ישיר