close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

מד"א- מנקים ושומרים על הבריאות

מערכת שורשד ניסן, תשעד04/04/2014

לקראת חג הפסח, במד"א מזהירים מסכנות אפשריות במהלך הניקיונות, ההכנות לחג והטיולים במהלכו, איך תימנעו מסכנות החג וכיצד תטפלו במידת הצורך?

תגיות:

מדי שנה מטפלים צוותי מד"א בפגיעות המתרחשות במהלך הניקיונות לקראת הפסח, ההכנות לערב החג או במטיילים שנפגעו במהלך ימי החג. מד"א מפרסם את הסכנות הנפוצות במהלך ימי הפסח ואת הדרכים היעילות ביותר להתמודדות עימן ולטיפול ראשוני.

בשנה שעברה, טיפלו כוחות מד"א, בין היתר, באישה כבת 55 שטיפסה על שיש על מנת לנקות את ארונות המטבח, החליקה, נחבלה בגפיים התחתונות ונזקקה להמשך טיפול בבית החולים. לפני כשנתיים, העניקו כוחות מד"א טיפול לפעוט כבן שנה ממודיעין שלגם מכוס אקונומיקה בעת שאמו עסקה בניקיונות הבית לחג.

לקראת החג, פגיעה מחומרי

ניקוי-
החשיפה הגדולה ביותר לחומרים הינה בזמן הניקוי והצביעה במגע עורי עם החומר ומשאיפת אדים רעילים. החומרים הרעילים עלולים לחדור לגופנו אף ימים ושעות לאחר החשיפה.

איך נימנע?
- יש להרחיק את חומרי הניקוי מהישג ידם של הילדים, לרשום ולסמן בבירור על גבי האריזה שמצוין בחומר ניקוי ולא חומר מאכל.
- יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי והתרופות באריזתם המקורית.
- בזמן הניקוי יש להרחיק את המזון מחומרי הניקוי.
- הקפידו ללבוש כפפות ולנעול נעלים סגורות בעת ניקוי הבית. כך תמנעו מהחלקה ומכוויות מחומרי ניקוי בכפות הרגלים. חשוב לזכור כי סודה קאוסטית או חומצות חזקות עלולות ליצור כוויות קשות על העור.
- תינוקות נוהגים להכניס כל דבר לפה, לעתים רבות ישנם שאריות של חומרי ניקוי מפוזרים ברחבי הבית. הקפד על שטיפה טובה והרחקת החומרים.
- על נשים בהריון ומניקות להימנע מחשיפה לחומרים כימיים רעילים.
- קראו את ההנחיות על גב המוצר, ודאו כי המצור ידידותי למשתמש ולסביבה.
- הקפידו לא לערבב חומרי ניקוי מסוגים שונים.
- יש לפתוח את החלונות ולאוורר את הבית לאחר הניקוי.

איך נטפל?
- במקרה של הרעלה - חייג 101 והזמן אמבולנס..
- חל איסור מוחלט לתת חומר "נוגד" - אין להשקות לא בחלב ולא במיץ לימון. גרימת הקאה מסוכנת לנפגע. יש להקפיד על דרכי אוויר פתוחות והושבת החולה בתנוחה הנוחה לו.
- במקרה של פגיעה בעיניים - שטוף את העיניים היטב עם מים זורמים בלבד, לא לשפשף! במידה וממשיך גירוי אדמומיות ודמעת - חייג 101 והזמן אמבולנס.
- פגיעה בגוף כוויות כימיות - עיין בהנחיות המוצר - חייג 101 והזמן אמבולנס.
- אלרגיה - במקרה של אלרגיה קלה ורגישות מקומית יש לשטוף את המקום עם מים בלבד ולפעול בהתאם להנחיות על גב המוצר.
- במידה ומתפתחת רגישות מוגברת המאופיינת בקשיי נשימה או נפיחות, חייג 101 והזמן אמבולנס, במקביל הושב את הנפגע.

סכנת כוויות
במהלך האפייה, הבישול וביעור חמץ - הרחיקו את הילדים, השגיחו עליהם בשבע עניים והנחו אותם להתרחק ממקורות החום.

איך נימנע?
- הרחיקו חפצים חמים ממקומות הנגישים לילדים (קומקומים, מיחמים, מגשי אפיה ועוד).
- בעת ביעור החמץ - הרחיקו את הילדים וודא שליטה על האש.
- בזמן "הגעלת כלים" לפסח, יש להרחיק את הילדים הקטנים מקרבת דודי המים, קיימת סכנת כוויות קשות כתוצאה מנפילה למים או התזה של מים רותחים על הגוף.

איך נטפל?
- ראשית- חייגו 101 והזמינו אמבולנס! במידה והנפגע עולה באש יש לגלגל את הנפגע על חול/עפר, לשפוך עליו מים, לכסות את הנפגע באמצעות שמיכה רטובה (אין לכסות את הראש מחשש לחנק).
- בכוויה מקומית - יש להניח את האיבר הפגוע תחת מים זורמים ופושרים בלבד, ולהרגיע את הנפגע.

אזהרה והצהרה
בשום אופן אין בהנחיות הנ”ל להקנות סמכויות טיפול או אבחון מעבר לרמת ידיעותיך בהגשת עזרה ראשונה. הנחיות אלו אינן באות במקום קורס עזרה ראשונה. כדי לבצע פעולות הצלה באופן מקצועי יש לעבור קורס עזרה ראשונה והחייאה במסגרת מגן דוד אדום

יוצאים לטייל בחג?

חג הפסח בא עלינו לטובה, ומלבד ביעור החמץ, המצות והטמנת האפיקומן, יוצאים בני ישראל בהמוניהם לטיולים ברחבי הארץ. פסח מסמל את תחילת עונת הטיולים ובמד"א נרשמת עלייה משמעותית במספר המטיילים הנפגעים.

שימו לב:
- חשוב להתכונן מראש לטיול ולהצטייד בכמויות גדולות של שתייה - רצוי מים קרירים או קרים. מבחינת לבוש, מומלץ ללבוש מכנסיים ארוכים, כובע עם שוליים רחבים, חולצות עם שרוול ארוך, נעליים סגורות (רצוי גבוהות) ובשום פנים ואופן לא סנדלים.
- כדי להימנע משיזוף יתר, חשוב מאוד להצטייד בקרם שיזוף בעל מקדם הגנה גבוה. בימים חמים ובשהייה בחוץ מאבדים נוזלים ומלחים בזיעה ואפשר להגיע להתייבשות, מומלץ שלא לטייל ב"שעות החמות".
- הקפידו לטייל בשבילים מסומנים ולא לסטות מהם, מומלץ לטייל תמיד לכל הפחות בזוגות.
- מומלץ להצטייד בערכת עזרה ראשונה.

הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה