close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

הנחיות מד"א לבטיחות באש

מערכת שורשיד אייר, תשעד14/05/2014

עם פתיחת חגיגות ל"ג בעומר, צפויות להידלק ברחבי הארץ אלפי מדורות, במד"א מפרסמים הנחיות בטיחות לחוגגים

תגיות:

במגן דוד אדום מתכוננים לקראת אלפי המדורות שיודלקו ברחבי הארץ עם פרוש ל"ג בעומר. כוחות מד"א רבים יעמדו בכוננות גבוהה ויעניקו מענה מיידי לכל צורך שעלול להתעורר. בערב ל"ג בעומר יסיירו מתנדבי מד"א בין המדורות ברחבי הארץ, וישגיחו על אמצעי הזהירות הנדרשים.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, הנחה לתגבר את תחנות מד"א בחובשים ובאמבולנסים כדי לתת מענה למספר הקריאות הגדול שמתקבל במד"א מדי שנה בעקבות כוויות וקשיי נשימה.

גם השנה, מבקשים במד"א מההורים להיצמד למדורות הנוער והילדים, על מנת להשגיח גם על האש וגם על מנת למנוע מקרים של אלימות בין בני נוער שעלולים לעלות בחיי אדם.

במד"א מזהירים מפני הסכנות הכרוכות באיסוף קרשים, והסכנות במהלך הקמת המדורה, ולאחריה:

היזהרו בעת איסוף הקרשים:
אין לאסוף קרשים עם מסמרים ודברים בולטים שעלולים להיחתך ולהיפצע מהם.אין להיכנס לשדות עזובים מחשש לנחשים.אין להיכנס לאתרי בניה מחשש לנפילות, חבורות וחתכים.

מקימים מדורה? שימו לב:
הקפידו שאדם מבוגר ילווה את תהליך הקמת המדורה למניעת פגיעות.יש לקבוע את מיקום המדורה בשטח נקי מקוצים ומעשבים, ובמרחק בטחון סביר ממבנים וממתקנים.אין להבעיר מדורה מתחת לקווי חשמל וטלפון, בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק.יש לוודא שהמרחק מהמדורה השכנה מספיק גדול.אין להעמיד את הקרשים לגובה, היות שהם עלולים לפול בעת התלקחותם ולגרום לפגיעות.מומלץ לגדר את המדורה באבנים על מנת שהאש לא תתפשט, האבנים יהוו גם מחסום לכניסת הילדים לשטח המסוכן.מומלץ לנעול נעליים גבוהות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ושרצים הנמשכים אל חום המדורה.הבערת מדורה בחורשות וביערות מותרת רק במקומות מסומנים, המיועדים למטרה זו.רצוי להצטייד בסלולרי או לוודא שבקרבת מקום נמצא טלפון שממנו אפשר יהיה להתקשר למד"א בטלפון חירום 101 בעת הצורך.מומלץ להצטייד בתיק עזרה ראשונה תקני של מד"איש להחזיק בקרבת המדורה 2 דליי מים מלאים למקרה של התפשטות שריפה.

במהלך המדורה:

- יש למנות מבוגר אשר יהיה אחראי על הבערת המדורה וישגיח על הילדים.· יש להרחיק כל חומר דליק מהמדורה ואסור בתכלית האיסור להחזיק בקרבת האש מיכלי דלק ו/או מיכלי גז.
 - הדלקת המדורה תעשה באמצעות לפיד מתאים ע"י מבוגר, תוך שמירה על הבטיחות.· אסור בתכלית האיסור לזרוק למדורה בוערת מיכל תרסיס, חזיזים, או קליעי נשק העלולים להתפוצץ ולפגוע ביושבים סביב המדורה.
- הוספת עצים וקרשים לליבוי המדורה תיעשה בזהירות מירבית ע"י מבוגר.
- אין להתיז דלק או חומר הדלקה נוזלי על האש הבוערת. פעולה זו מסוכנת מאוד ועלולה לגרום להתלקחות בני אדם.
- יש להרחיק את הילדים ממקור האש על מנת למנוע כוויה. אין להשאיר את הילדים ללא השגחה אפילו לרגע, רגע זה הרבה זמן.
- אם אחזה אש בבגדיך, עצור ואל תרוץ! שכב על הקרקע והתגלגל מספר פעמים. ניתן להשתמש בשמיכה או במגבת גדולה כדי לעטוף את הנפגע ו"לחנוק" את האש, יש להקפיד להשאיר את ראש הנפגע חשוף על מנת למנוע חנק.
- אין לישון בתוך שקי שינה סגורים סמוך למדורה, מחשש למלכודת אש.
 - במקרה של כוויה יש לקרר את המקום במים זורמים לחייג למד"א בטלפון חירום 101 – יש להישמע להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד עד להגעת צוות מד"א למקום.

יושבים מסביב למדורה? הקפידו על כללי הבטיחות:
הפעלות ופעילויות לילדים יש לבצע במרחק מה מהמדורה ולא מסביבה.את תפוחי-האדמה והבצלים מומלץ להשחיל על חוט תיל. הכנסתם והוצאתם מהאש תעשה ע"י מבוגר, לפני הגשתם לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה, תפוחי-אדמה ובצלים חמים עלולים לגרום לכוויות קשות בפה.

בסיום הקומזיץ:
יש לוודא כיבוי מוחלט של המדורה, ע"י שפיכת חול או מים.

על מנת לשמור על בטחון הציבור, מפרסם מד"א, כללי עזרה ראשונה במקרה של פגיעה מאש:

במידה ואש אחזה בבגדיו של אדם יש להשכיבו על הקרקע ולגלגלו בעפר או לכבות את האש במים רבים. אפשר גם להחניק את האש על ידי כיסוי הנפגע בשמיכה רטובה, או במגבת גדולה כאשר ראש הנפגע נשאר חשוף.אין להסיר או לתלוש בגדים חרוכים שנדבקו באזור הכוויה.
במקרה של כוויה באזור מוגבל בגוף יש לקרר מיד במים זורמים או להניח רטיות קרות ולחות (רצוי סטריליות) על הכוויה. ניתן להשתמש גם בממחטות בד או בגד. אין לנקב שלפוחיות ואין להסיר עור. כמו כן, אין למרוח על הכוויה משחות או חומרים שונים אחרים.במקרה של חדירת גץ לעין, מומלץ לשטוף את העין היטב עם הרבה מים זורמים.
מומלץ לנעול נעלים שלמות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצות עם שרוולים, כדי להגן על הגוף מפני גיצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ורמשים שונים הנמשכים לאור וחום המדורה.
בשל העשן הסמיך העולה מהמדורות ונושא איתו עפר רב שנחשב מסוכן לבריאות, ממליץ מד"א לקשישים, לנשים בהריון, חולי לב, ריאות ואסטמה וכן לפעוטות להסתגר בבתים עם חלונות מוגפים. יש להימנע מלהחזיק משקאות אלכוהוליים בסמוך לאש, או חלילה להשליכם לאש, מחשש להתלקחות. בנוסף, יש להימנע מלהשליך לתוך האש מיכלים, פחיות ובקבוקים שעלולים להתפוצץ ולגרום לנזק רב.

הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה