close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

הספר שמחולל מהפכה בלימוד התניא בציבור הרחב

שלום בער קרומבייב כסליו, תשעב08/12/2011

גולשי שורש מכירים את מאמריו של הרב נדב כהן על התניא, על התבוננות ומודעות יהודית. כעת, לאור התגובות החמות, קובצו המאמרים על התניא לספר חדש וחשוב- תניא לעם.

תגיות:
כריכת הספר מודעות יהודית
צילום: שורש

ההכרות הראשונה של הרב נדב כהן עם ספר התניא, נעשתה דווקא כשחיפש את עצמו הרחק מעולמה של היהדות. היה זה בשלב מתקדם בחייו, כשחיפש רוחניות במנזרים מרוחקים והחליט לשים פעמיו להודו, כדי לדלות מקרוב את תורת המזרח. במקרה לגמרי פגש את בן דודו, שהחל להתקרב ליהדות, וקיבל ממנו במתנה ספר תניא. הקריאה בספר שוותה את ליבו והוא החל להימשך אחרי הרעיונות הכתובים בו. "באותו זמן חשבתי לעצמי שגם אם לעולם לא אחזור בתשובה - ולא משנה כיצד אנהג באורח חיי - בכל מצב אמשיך לדבוק כל חיי בספר הזה", הוא מספר.

*

נדב כהן גדל במושב ניר ישראל שבדרום, במסלול שיגרתי


לחלוטין. אחרי הצבא יצא לטיול במזרח, כמו שאר חבריו, אבל טיול זה לא היה חיפוש רוחני והוא שב לארץ להמשך החיים. לאחר תקופה החל להתעניין ברוחניות ובמודעות עצמית והחליט לצאת שוב להודו - הפעם לחיפוש רוחני.

"בהשגחה פרטית, ממש משמים, לפני שיצאתי לטיול הלכתי להיפרד מבן-דודי, שבאותו זמן התחיל להתקרב ליהדות. הוא העניק לי ספר תניא עם ביאור של הרב עדין אבן-ישראל ואמר לי שהכל נמצא בספר הזה. בגלל שחיפשתי באותו זמן תשובות לשאלות רבות במהות החיים, הייתי פתוח לרעיונות חדשים והתחלתי לקרוא בספר. ככל שהעמקתי בקריאת הספר הוא משך אותי יותר והרגשתי שיש בו אמת. אמנם היה קשה לי לקבל מושגים של ההבדלה בין גוי ויהודי, אבל הלימוד משך אותי מאד והחלטתי להתגבר על הקשיים שבמושגים אלו ולהמשיך לקרוא בספר".

"כשקראתי בתניא הרגשתי שלמרות ההתנגדות הפנימית שיש בי, אני נשאב לתוך העולם של הספר ושיש בו נקודת אמת שלא מצאתי באף מקום אחר. אני זוכר למשל שאותו ראש-השנה היה הפעם הראשונה שהציק לי שלא הלכתי לבית הכנסת. מאוחר יותר, ביום-כיפור, החלטתי לצום לראשונה בחיי. במשך כל יום-כיפור ישבתי בבית הכנסת, בלי סידור, ורק הקשבתי לתפילות. לא הכרתי את הסידור והכל היה זר לי, אבל היה חשוב לי להיות בבית-כנסת".

*

את ההרגשה שחווה באותם ימים נדב, הוא חש צורך להפיץ לכל חבריו.

עם המחשבה הזו המשיך נדב להסתובב גם שנים אחרי שחזר בתשובה והפך לחסיד חב"ד מהמנין. הוא המשיך להרהר בחשיבות של הפצת התניא לעם כולו וניסה בכל דרך לקדם את לימוד התניא לציבור הרחב, דרך עבודתו כמנהל הסמינרים במרכז 'אסנט' בצפת.

פריצת הדרך הזדמנה לידיו של הרב כהן כשהחל להעביר שיעור תניא שבועי למאות החברים של 'אסנט' ברחבי הארץ, באמצעות שידור ישיר באינטרנט. "כדי לשמור על קשר עם החברים שמגיעים ל'אסנט', התחלנו להעביר שיעור שבועי בשידור ישיר לבתיהם של מאות אנשים. בגלל שהשיעור הועבר באמצעות קו אינטרנטי, החלטתי לשלוח אחרי כל שיעור סיכום של התוכן שנלמד, כדי להקל על הצופים בבית". אז עוד לא תיאר לעצמו שהפעולה הזו תהפוך לכלי מרכזי בלימוד התניא למקורבים.

"התגובות הנלהבות לסיכומים הגבירו בי את הרצון להשקיע בהם יותר, עד שלבסוף החלטנו לוותר על השיעור עצמו ולהשקיע יותר בסיכום הפרקים, שנשלחו כל שבוע ברשימת תפוצה למאות מקורבים". הסיכומים נוסחו בצורה קלה ובהירה והגישו למאות אנשים מידי שבוע שיעור מתומצת ומבואר בספר התניא, על פי סדר הפרקים. הרב כהן ניחן בכישרון כתיבה ובשפה בהירה ומרתקת והוא שקד רבות על השיעורים הכתובים, כדי שכל אחד מהחברים שמקבל את השיעור הכתוב יוכל להבין את התוכן המרתק של התניא.

לראשונה רואה אור ספר שמאפשר לכל אדם ללמוד את התניא ללא מורה צמוד או בשיעור. בספר החדש מבוארים כל המושגים של החסידות, כמו "לבושים", "דיבור", ומושגים מופשטים רבים הכלולים בספר, כך שכל אחד יכול להתמודד עם הטקסט שבספר בכוחות עצמו, וללא צורך בידע מוקדם.

*

מה תופס את אנשים במיוחד בספר התניא?

"לאנשים יש שאלות רבות על החיים. מי אני? מה התפקיד שלי? האם יש לי שליחות מיוחדת? איך מתמודדים עם קשיים, עם אמונה, עם ביטחון, עם טרדות הפרנסה? מה הכוונה להתקשר עם ה'? איך מתגברים עם קשיים ובשביל מה צריך להתגבר עם קשיים?

"לכל השאלות האלו יש תשובות בספר התניא. אין תשובה שלא תמצא בספר התניא. אדם רציני שלומד את הספר ביסודיות ימצא בו את התשובה לכל השאלות של החיים והעולם. התניא הוא מדריך, מא' ועד ת', איך לנהוג בחיים בעולם, איך להתבונן על העולם שמסביבנו וכיצד להתנהג במצבים של ניסיונות או התמודדויות. לכן גם מאד השתדלנו להביא בתמציתיות את הנקודה של פרק ולהיצמד לתוכן. ישנם אנשים רבים שלא מסוגלים לשבת כעת במשך שנה שלימה ולהעמיק בכל ספר התניא, אבל הם רוצים שיהיה להם גישה לכל התוכן שבספר בשפתם שלהם.

ניתן לרכוש את הספר בחנות "חיש"

הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה