הוסף למועדפים|
 
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
 
התחברות-שלום אורח
 
 
  
 
 
עוד מהרב שי הירש
בין חרבן תקומה- שיחה לתשעה באב
על "עולם התורה" והציונות הדתית
עולם-שנה- נפש לאור ראשית השנה
איש אומץ- על הגאון הרב יעקב יוסף
ה"קץ הדוחק" או "בזכות הנורמליות"?!
הקץ המגולה- שיעור מהרב בני אייזנר
סוכות - זמן שמחתנו
יום הכיפורים - "יום שביתת העשור"
למה צריך ראש לשנה?
לשמוע קול שופר...
 
עוד בנושא עם וארץ ישראל
טיול- המשמעות ההלכתית רוחנית
איך יוצאים מהשכול ומהדיכאון? לכבוד העליה של משפחת אריאל
הגיע הזמן לחופש הגדול- התכתבות ווטסאפ
טוב לי לא ראציונלי
מי בכלל צריך מדינה?
פורים על הר הבית- מי פועל כעמלק?
הר סיני הוא הר הבית
הרב רצון ערוסי: מדינה יהודית מתחילה מתרבות דיון ראויה
ארץ ישראל לעם ישראל? למה מי אמר?
שובו- שוב- לבצרון
 
 
ר' אברום שלי- לדמותו של מו"ר הגר"א שפירא, במלאת תשע שנים לפטירתו

הרב שי הירש  ט תשרי, תשעז  10/11/2016

דבריו לזכרו של רב אברום שפירא, במלאות תשע שנים לפטירתו
.......................

ר' אברום שלי- לדמותו של מו
הרב שפירא
צילום: ציור איתמר ליברמן

'ר' אברום'. צמד מילים שמעורר געגוע עמוק ודמעות עצורות בקרב אלפי תלמידיו הרבים. חלפו להן תשע שנים מאז שעולמנו השתנה לבלי היכר. עולם בלי 'ר' אברום'... מבין שלל הכתרים והתארים שנקשרו לדמותו, טרם נמצאו המילים שיביעו נכונה את דמותו של מי ש'גדול מרבן שמו'.

כנער צעיר ב'שישית' זכיתי לפגוש לראשונה את הרב, בשיחה מיוחדת שהתקיימה בביתו, לתלמידי ישיבת 'נחלים', הרב, שהיה בן למעלה משמונים וחמש שנים, סיים את השיחה באופן מפתיע: "נתראה בעוד כמה שנים בישיבה..." כך, בשובבות המיוחדת לו 'קנה' אותי. אצל ר' אברום כידוע, 'אסור להיות זקן' - אינה אמרה, זוהי דרך חיים. ואכן, בחלוף

כמה שנים מאותו מפגש ראשוני, זכיתי לעלות לישיבת 'מרכז-הרב' ולקבל מעט מן המעט, מתורתו של 'מוסר התורה'.

'מוסר התורה'. כך גדל בעצמו ועל כך, גידל את תלמידיו. "רב ותלמיד, רב ותלמיד", מטבע לשון שעליו חזר במשך שנים רבות בכל שיחת הכנה לקראת חגן מתן תורה בישיבה ובדבריו היה מדגיש שהרב מקבל את התורה, על מנת שימסור אותה לתלמידיו. העברת התורה מדור לדור, מרכזיות מוסד הישיבה בישראל, קנין תורה ועמלה, השאיפה לגדלות בתורה ואהבתה. לנושאים אלו הקדיש רבות משיחותיו והדרכותיו. בעשרת ימי תשובה, היה מסביר ש'אסור להיות בינוני' ושיש לשאוף להיחתם דווקא ב'ספרם של צדיקים גמורים' ולא להסתפק ב'ציון-עובר' ב'ספרם של בינונים'... אכן, מי שגדל בעצמו בתנאי קיום קשים ביותר ומסר נפשו וכוחותיו על לימוד התורה, זכה להיות מגדולי מוסרי התורה.

אך, בגדולה תורנית בלבד, אין די. השייכות ל'כלל-ישראל' בערה כאש בקרבו ובלבבו. לעולם לא אוכל לשכוח את נוראות ההוד, של מעמד שיחת ההכנה לפני התקיעות בר"ה, כאשר הרב מסביר את מהות היום. לבוש כולו בגדי לבן כמלאך, עטוף בטלית המשתלשלת מעל ראשו עד מעבר לפיו, שואג מקירות ליבו ודמעות בעיניו: 'בתוך עמי אנכי יושבת' - מה שיקרה עם 'כלל-ישראל' יקרה איתי'... בדברים שבכתב, אף הסביר פעם לבחור ישיבה נבוך ש"כלל-ישראל אינו בני ישיבה בלבד, אלא זרע אברהם יצחק ויעקב, כל אלו אשר בשם ישראל יכונו..." (אגרת, שבט ה'תש"מ)

כממשיך דרכו של מרן הראי"ה קוק ברבנות הראשית לישראל ושל בנו, הרצי"ה קוק, בראשות ישיבת 'מרכז-הרב' ובהנהגת ציבור נאמני התורה והארץ, דגל בממלכתיות אמתית הרואה במדינת ישראל את "ראשית צמיחת גאולתנו" ובד בבד, נאבקת עם הממשלה, כאשר זו פועלת לרעת העם, התורה והארץ. במשך שנות דור, לחם על שלימותה של ארצנו בעוז ובגבורה, ויחד עם זאת, מעולם לא הפסיק להאמין שכל המשברים הללו הינם ארעיים ושככל שתתעצם האמונה ותרבה הדעת, כך גם תשוב הגבורה וגאון האומה.

אמת מה נהדר, היה מראה כהן גדול... מיום ליום, חסרונו מורגש יותר ויותר, ונדמה לי שטרם נעשו המאמצים להנחלת תורתו ומורשתו לדורות, ולהבאת דמותו בפי קהלים מגוונים ושונים ככל שניתן. בזמן הקרוב, אי"ה, נזכה להופעת פסקיו, הדרכותיו והנהגותיו ואנו זקוקים להם ומצפים לכך. בשלושה כתרים, נכתר מורנו ורבנו זצ"ל, כתר תורה, כתר כהונה, וכתר מלכות (הנהגה), אך, כתר שמו הטוב - עולה על גביהם. שנזכה ללכת בדרכיו ולהמשיך את מפעליו.

 
 


הוסף תגובה
הדפס
המלץ לחבר
שמור
+
-
גודל אות
תגיות-
הוסף תגובה-
שם מלא:
כותרת:
תוכן:
סגור


 
תגובות
 
 
 
תכנים
מגזין
כתבות
ערוצים
מאמרים
דעות
שירותים
המרת תאריך עברי ללועזי
מילון עברי/ אנגלי
ייעוץ ובניית אתרים
תיבת דואר שורש
הנצחות וברכות
כיף
סאטירה
משחקי פלאש
כרטיסי ברכה ממוחשבים
עוד בשורש
אמירת קדיש לע"נ
למורים, בעין חינוכית
סדנאות למורים בנושאי אמונה
שותפים לדרך
השתלת שיניים בהרדמה מלאה
אמירת משניות לעילוי נשמת
קורס פסיכומטרי
הובלה בישראל
מרכז האשראי לעסקים
פסוקים ומשניות לפי השם
חנות ספרי יהדות
קשר
צור קשר
אי מייל ישיר