close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

ישנה את השיח המשפחתי- תוכנית צורבא לנשים

מערכת שורשכג אלול, תשעה07/09/2015

הושקה תוכנית צורבא לנשים להעמקת לימוד ההלכה למעשה. הרב אלגזי- מהפכה למשפחה

תגיות:
במעמד רבנים, חברי כנסת, מגידי שיעור ואישי ציבור הוכרז ביום שישי האחרון באולמי 'שרתון סיטי טאוור' על פתיחת מסלול 'צורבא' לנשים.  מכון 'צורבא מרבנן' שם לו למטרה להקים מרכזי לימוד הלכה בארץ ובעולם ולהקנות ללומד כלים לחשיבה מתוך למידה שיטתית וחוויתית. "אשה צריכה לדעת הלכה כדי לקיים כראוי את המצוות שהיא חייבת, כהלכתן. לימוד הלכה ממקורותיה יביא לקיום מצוות כהלכתן. אין קיום מצוות ללא לימוד הלכה", אמר הרב בנציון אלגאזי, מייסד וראשו מכון צורבא מרבנן.

מכון צורבא מרבנן נוסד לפני 12 שנים במגמה להעמיק את לימוד ההלכה בקרב הציבור.
תכנית הלימוד של צורבא מאפשרת למשתתפים לעבור על כל חלקי ההלכה הנוגעים לחיי היום יום שלנו, בשיעור חד שבועי במשך ארבע שנים. כיום מתקיימים מאות שיעורי צורבא מרבנן בערים ויישובים בכל רחבי הארץ והעולם היהודי. על פי אומדן זהיר, עשרות אלפי יהודים מתאחדים סביב לימוד ההלכה בזכות צורבא. עתה, כאמור, תוך שיתוף פעולה עם משפחות ענתבי וזוננפלד, נפתח מסלול מיוחד לנשים.


איש העסקים מר מוטי זוננפלד, שהפעילות לנשים היא בין השאר לע"נ בתו דניאל ע"ה, שנהרגה בתאונת דרכים בערב פורים האחרון, דיבר על היות בתו מחוייבת להלכה ולקיום מצוות. בהתרגשות רבה הקריא הקדשה שכתב על ספר 'קיצור שולחן ערוך' אותו העניק לה ליום הולדתה ה-9 שחל בח"י אלול. בדבריו, תוך ציטוט שפע מקורות הלכתיים, ראשונים ואחרונים, עמד על גישתם של גדולי הפוסקים בדורות האחרונים, ובראשם החפץ חיים זצ"ל והסבא רבא הרב יוסף חיים זוננפלד זצ"ל, בכל הקשור לחשיבות לימוד ההלכה ע"י נשים.

הרבנית עדינה בר-שלום ריתקה את המשתתפים בהעלאת זכרונות מאביה הרב עובדיה יוסף זצ"ל, בדבר לימוד ההלכה ע"י נשים. "אבא עודד אותנו, בנות המשפחה, ללמוד את ההלכות הנוגעות לנו ולדעת את ההבדלים ההלכתיים בין אלה שנפסקו ע"י מרן המחבר המחייבות את עדות המזרח לבין אלה שנפסקו ע"י הרמ"א ועל פיהן נוהגות עדות אשכנז". עוד העידה בערגה רבה, כי לאחר פטירת אמה הרבנית יוסף ע"ה, התקיים שיעור קבוע מדי יום רביעי בשבוע, כאשר הגר"ע יוסף למד עם בנות המשפחה והביא הלכות הנוגעות לקיום מצוות ע"י נשים. הרבנית בר שלום בירכה על תוכנית הלימודים של צורבא לנשים ואמרה כי אין ספק שהדבר יתרום להעמקת הידיעה המעשית לקיום מצוות ולמודעותן של נשים לערך ההלכה בחיי היום-יום ובניהול ענייני הבית והמשפחה.

הרב בן ציון אלגאזי הדגיש במסתו בתחילת האירוע, כי צורבא מרבנן איננה תוכנית ללימוד הלכה גרידא, אלא היא תוכנית שמוסיפה גם אמונה ללומד. גדולי ישראל ובראשם נשיא המכון הרב מרדכי אליהו דחפו להקמת מרכזי למידה של "צורבא מרבנן" בכל רחבי הארץ. "נתברכנו בישיבות וכוללים בגוונים שונים. אשריך שצורבא מרבנן מתמקדת בבעלי בתים", כך אמר לרב אלגאזי, הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל כאשר תוכנית צורבא מרבנן הוצגה לפניו. הרב אליהו התייחס ישירות למסלול צורבא לנשים והביע על כך כתובים את שמחתו: "עולם המצוות אינו פוסח על נשים ואף הן מחוייבות לקיום מצוות כהלכתן. כל הלכה מסיני מתפצלת לדין האנשים בפני עצמם ולדין הנשים בפני עצמן וראוי לעשות להן חומר ייחודי כדי שילמדו ויעשו את המצווה עליהן".

ליאור פרישמן, מנכ"ל המכון,הסביר כיתכנית צורבא לנשים תפעל באותה מתכונת כמו מסלול הגברים: שיעורי הלכה מתוך חוברות למידה הערוכות בטוב טעם, יימסרו בקהילות שונות בארץ ובעולם על ידי מגידות ומגידי שיעורים אשר בתוכנית חד שבועית, במשך ארבע שנים, יקיפו את כל תחומי החיים ההלכתיים ויחזקו את ידיעת ההלכה בקרב הציבור הנשי, בנוסף תיפתח תוכנית מנויות לנשים אשר תרצנה להקיף את הלימוד באופן עצמאי.

אורן אלימלך, מנכ"ל פרסום גל אורן, שהנחה את המעמד, מסר כי משרד הפרסום אשר עובד בשיתוף פעולה עם מכון 'צורבא מרבנן' לע"נ אביו מיש אלימלך ז"ל, ימשיך ויעשה את המיטב ע"מ לפרסם ולשווק את התוכנית המדהימה של צורבא עד להגעתה לכל בית יהודי בארץ ובעולם.

במהלך האירוע הוקרן סרטון על פעילות 'צורבא מרבנן' וכן סרטון מרגש לדמותה של דניאל זוננפלד ע"ה. קטעי נגינה נוגנו ע"י אמן הפסנתר ערן קליין והכנר יצחק אלחנן. את האירוע כיבדו בנוכחותכם אישי ציבור רבים מרחבי הארץ.
הוסף תגובה
הגדל /הקטן טקסט
שמור קישור
שם השולח
תוכן ההודעה