close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

מכון פועה מגיב ללינצ'

הרב בנימין דודטו טבת, תשעב10/01/2012

בעקבות המתקפה הנוראית על מכון פוע"ה, מגיב הרב בנימין דוד, רב משיב במכון, על ההתקפות, מסביר את שיקוליו וחושף את התנהלות העניינים.

תגיות:

לכל ידידי וחברי,

כיון שהרבה אנשים ונשים פונים אלי ומבקשים הבהרה על המתקפה בתקשורת נגד מכון פוע"ה אני אסביר את העניין.

זה כבר 12 שנה שמכון פועה מארגן כנס שנתי בו מוצגים בפני הקהל חידושים ברפואה וההתייחסות של גדולי הרבנים. בהתחלה הכנס היה מיועד לרבנים פוסקים על מנת שישלבו בפסיקה שלהם את החידושים בהלכה. הכנסים הראשונים היו בבית כנסת ולכן הוזמנו רק רבנים והמרצים היו גברים.

היה לנו ברור שאם נזמין מרצות לדבר מול רבנים חלק גדול מהרבנים לא יגיעו לכנס ויצא שהפסדנו את מטרת הכנס לשלב את הרפואה אצל הפוסקים מכל המגזרים. למרות שמכון פוע"ה הוקם ע"י הרב מנחם בורשטין ממרכז הרב, המכון אינו סקטוריאלי והוא רואה את עצמו אחראי על קידום תחום רפואה והלכה לכל המגזרים כולל הציבור החרדי. ולכן הכנס אורגן על מנת שכל רבני הקשת יוכלו להגיע.

עם הזמן הרבה נשות רבנים ביקשו להצטרף לכנס כך שפתחנו את הדלתות לכולם. עברנו מבית הכנסת לאולם אולם נשארנו בקו של כנס רבנים כלומר בישיבה נפרדת ועם מרצים גברים.

במשך 11 שנה העניין התקבל על ידי הציבור והרופאים בהבנה. בכל שנה זכינו לציבור ענק, מעל 1500 משתתפים כך שהפכנו להיות הכנס הגדול בתחום רפואה והלכה ואם בכלל. כל הרופאים ביקשו לדבר בכנס ומי שלא הוזמן נעלב. תמיד לאחר הכנס קבלנו תלונות מנהלי מחלקה שעשו חשבונות "למה הוזמנו 3 רופאים מבית חולים X ומבית חולים שלנו רק 2" ...

כפי שהסברתי מטרת הכנס היא לקדם את הפסיקה ההלכתית ודרך זה גם לקדם את בריאות הציבור והנשים בפרט. רבנים שעד כה לא התירו לעשות בדיקות בהריון התחילו להתיר. רבנים נהיו יותר קשובים לצרכים של הזוגות ונתנו להם פתרונות מתאימים יותר...

הכנס הזה גם קירב את עולם הרפואה לעולם התורה ולציבור שלנו. פתאום הרופאים הבינו שיש לנו "צרכים מיוחדים" ושיש להתחשב גם בענייני הלכה. שאמירה כגון "אם תשמרי על הלכות נידה לא יהיו לך ילדים" הפכה להיות בלתי לגיטימית ... ברוך ה' מכון פוע"ה זכה לקדם את שלום הבית בעם ישראל.

דרך הכנס שלנו זכה הציבור החרדי לגלות שיש לנו פוסקים חשובים ושהציבור הציוני דתי אינו ציבור של חפיפניקים שאין מה ללמוד ממנו. והציבור שלנו זכה להכיר את הפוסקים החרדים ולגלות שהם אינם סתם מחמירים על כל דבר. גם פה זכינו לקדם את שלום הבית.

אלא שיש אנשים שהאחדות בעם ישראל מפריע להם. הם לא מוכנים "שנתקפל" מול הציבור החרדי. הם מפרשים את השאיפה לשלום לחולשה. ולכן הם נלחמים בנו. הצגנו בזמנו את העניין בפני מו"ר הרב מרדכי אליהו זצ"ל אחד ממסיידי המכון, והוא הנחה אותנו לקיים את כנס עם כל הצניעות הראויה כך שכל הרבנים יוכלו להגיע: הנשים מוזמנות, יושבות לצד הגברים כאשר ישנה מחיצה באמצע, הבימה ממוקדת באמצע והמרצים מדברים אל שני הציבורים. ישנם מסכים גדולים משני הצדדים כך שגם הגברים וגם הנשים רואות את המצגות וכל אחד רשאי לשאול שאלות בתום ההרצאות ברמקול.

הרב אמר: "צריך לשמור על הצניעות בזמן ההרצאות ולכן נשים לא יעלו על הבמה מול 600 גברים".

ידענו שהדבר אינו מקובל על כל הרבנים ועל כל הציבור אולם חשבנו שזאת הדרך להבטיח שכל הרבנים יוכלו ללמוד ולקדם את הפסיקה בתחום רגיש זה. הרב בורשטין פנה אף לרב אהרן ליכטנשטיין שסבר שזו פשרה מידתית וסבירה מול המטרה הנעלה.

מה לא שמעתי השבוע:
- "הכנס שלכם הוא פורנוגרפיה. גברים מתקבצים לדבר על גוף האישה שהפך
לאובייקט". (כאילו אין כנסים רפואיים בגינקולוגיה בארץ בהם מדברים על אותם דברים וכאילו אין פרסומות פוגעות שמנצלות את גוף האשה).

- "אתם מתנהגים כמו הגרמנים ב 44! גם הם לא נתנו ליהודים לדבר". (עצם ההשוואה מקוממת כיון שאנחנו לא שונאים אף אחד ולא רוצים להשמיד אף אחד (פתאום מותר לנגח אותנו עם נושא השואה! חשבתי שזה פסול?!)).

- "אתם חושבים שהנשים טיפשיות שאינן מסוגלות להרצות ולטפל בזוגות" (כאשר הרב מנחם בורשטין מעודד נשים ללמוד רפואה ובפרט גינקולוגיה ואף זכה לקדם שכל המתמחות בביקור חולים הן נשים וחלקם דתיות. חוץ מזה מכון פוע"ה מזמין במשך כל השנה נשים להרצות בפני רבני המכון או בכנסים לנשים).

המתקפה מאורגנת היטב ע"י יחצנים: פנייה לכל חברי הכנסת למחות כנגד מכון פוע"ה, פנייה למשרדי הממשלה לסגור את כל הברזים ולא לתקצב את המכון (ממילא בפועל אין כמעט תקציבים), פנייה לראש הממשלה בכבודו ובעצמו לסגור את המכון, ופנייה לציבור להפסיק לתמוך במכון פוע"ה.

הם גם פנו לכל הרופאים שהיו מוזמנים בכנס בבקשה לבטל את השתתפותם בכנס:
הם דברו אתם על הדרת נשים (שמעתם על זה?) וכן הפעילו עליהם איומים שיארגנו נגדם חרם צרכנים. היו גם איומים דרך מנהלי בתי החולים וכן איום שאם הם לא יתקפלו הם "יודרו" מכל איגודים רפואיים. לצערנו חלק גדול מן הרופאים ביטלו את השתתפותם חלק טענו שזה מטעמים אידאולוגיים ולחלק באמירה שהם מצטערים אבל לפעמים "עדיף להיות חכמם מצודק". כאשר הגל יעבור הם ישמחו להשתתף בכנסים של המכון כיון שהם יודעים שכל המטרות שלנו טהורות לשם שמים ולא שנאה.

פנו גם למזכירות שלנו באמירה שהן חייבות לעזוב את המכון שמתייחס אליהם כאובייקט מיני ...

מאחורי כל הגל הזה עומד "ארגון קולך" ו "ישראל חופשית" ועוד ארגונים שהמחנה המשותף שלהם הוא מימון מהקרן החדשה לישראל. יום לפני התקפה, היתה פגישה בין רבני המכון לבין רשאי ארגון קולך והם ביקשו מאתנו לבטל את הכנס או לשלב בו נשים: גם מרצות וגם לבטל את הישיבה הנפרדת. הן שלחו חוות דעת משפטית שטענה שהישיבה הנפרדת היא נגד החוק. (הדבר שנדחה ע"י היועץ המשפטי של מכון פוע"ה). כיון שלא התקפלנו באה ההתקפה בעיתוי הכי הכי... אחרי סיפור בית שמש והאוטובוסים, כאילו אנחנו חלק מן הסיפור הזה.

בפגישה נאמר לנו שכל המטרות של קולך היא לשם שמים ועל הטהרת הקודש. קשה לי להבין איך האמירות האלו מתישרות עם העובדה שבאותו יום קולך הגיש בג"ץ כנגד הרבנים הראשיים שקבעו, על פי מה שנפסק בשולחן ערוך, שאין להטביל רווקות במקווה.

למה קולך מעוניין לאפשר לרווקות לטבול במקווה? כדי לעלות להר הבית או כדי להכשיר יחסים מחוץ לנישואין? זאת טהרת הקודש?!

איך אפשר לבקש מרבנים ראשיים לפסוק כנגד שולחן ערוך מפורש?!

בקיצור... המטרה היא פשוטה להרוס מפעל יקר וחשוב כמו מכון פוע"ה שמקבל אלפי פניות במשך כל השנה וכל זה בלי לבקש תשלום. פניות ביום ובלילה על נישואין ועל טהרת המשפחה, הריון, לידה הנקה, אמצעי מניעה, בעיות גנטיות, שידוכים לאנשים עם צרכים מיוחדים, תמיכה והכוונה לשימור פוריות לאנשים שגילו להם סרטן (לא עלינו ולא עליכם) ובוודאי פוריות.

כן! מכון פוע"ה מסמל את החיים ואת המשכו של עם ישראל ויש אנשים ומבקשים להרוס את המכון ואת מה שהוא מסמל. יש כאן מלחמת תרבות בין עם ישראל לבין מדינת כל אזרחיה כאשר היהידות נדחקת לפינה. כיוון שאני אחד ממארגני הכנס ואחד הרבנים המשיבים, למעלה מ 10 שנים, איני יכול להישאר אדיש מול המתקפה הזאת. לכן אני מודיע לכולם שהכנס של מכון פוע"ה אינו מבוטל ולא יתבטל. רבנים ורופאים (אחרים) יגיעו לכנס למרות המתקפה.

אני קורא לכווווולם להגיע לכנס ולהראות שאנחנו לא מתקפלים!

אני גם קורא לכם לתמוך כלכלית במכון פוע"ה כדי שנוכל להכפיל את פעילותו.

להכפיל את פעילות המכון זה להכפיל חיים של קדושה בעם ישראל !!!!

חזק חזק ונתחזק !!!!

בנימין דוד

הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה