close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

השאלות שיעשו לכם בלאגן סביב שולחן הסדר

הרב יוני לביאז ניסן, תשעד07/04/2014

אותו אפיקומן, אותה חרוסת ואותן מצות מלוות אותנו מאז ועד היום. ובכל זאת, יש מקום רב להתחדשות.

תגיות:
כבר 3324 שנים חוגגים את ליל הסדר פחות או יותר אותו הדבר. אנחנו היהודים, הרי חזקים בקטע המסורתי. אותו אפיקומן, אותה חרוסת ואותן מצות מלוות אותנו מאז ועד היום. ובכל זאת, יש מקום רב להתחדשות. מומלץ לא להסתפק בנאומים תורניים, אלא לשתף כל המשפחה בשיח ובדיון על נושאים שמשמעותיים לחיינו. הנה כמה רעיונות לשאלות ודיונים שאפשר לפתח על שולחן הסדר , במטרה לשתף בהם כמה שיותר אנשים מהנוכחים, כל אחד לפי גילו ורמתו.

- ליל הסדר– איזה חלק בליל הסדר אתם הכי אוהבים? למה? איזה חלק מההגדה אם לא היינו קוראים אותו, זו לא היתה בשבילך הגדה?

-


"השתא עבדי לשנה הבאה בני חורין"– מה ה'מִצְרַיִם' שלך? – כל אחד יאמר דבר אחד אליו הוא קצת משועבד והיה רוצה להשתחרר ממנו בשנה הקרובה (למשל: פייסבוק, סלולארי, העבודה, כסיסת ציפורניים, תשומת לב יתירה לְמַה שהסביבה חושבת עלי וכדו'). מאיזה שעבוד השתחררת השנה? יש לך איזה טיפ איך 'יוצאים ממצרים'?

- "מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות"– במה אתם מרגישים שונים הלילה מאיך שהייתם בערב הזה לפני שנה?
האם אתם אוהבים שינויים או מעדיפים דווקא את המוכר והישן? למה קשה להשתנות? מה יכול לעזור לנו לעשות את זה? כל אחד יאמר מה הוא מאחל לעצמו לשנה הבאה, ומה לכל המשפחה.

- "עבדים היינו לפרעה במצרים"– למה עם ישראל היה צריך להיוולד כְּעַם מתוך סבל נורא של שעבוד ארוך במצרים? מדוע חשוב כל-כך לזכור את מה שהיה שם? נסו להיזכר בחוויה לא נעימה או משבר שעבר עליכם באופן אישי, האם אתם יכולים למצוא דברים חיוביים שהפקתם ממנו? נסו לענות על אותה שאלה גם ביחס לעם ישראל ככלל.

- ומה איתך?- מה היית עושה לו היית במקומם של המיילדות או במקומו של עמרם במצרים? האם היית מוכן לקפוץ לים כפי שעשה נחשון? בְּמַה היום אתה מוכן 'לקפוץ למים' ראשון? איך אתם מבינים את אותם ארבע חמישיות מעם ישראל שמתו במכת חושך כי לא רצו לצאת ממצרים? מה פשר העקשנות של פרעה לסרב לשלח את ישראל למרות כל המכות הניחתות עליו? האם אתם מכירים תופעות מהסוג הזה מהחיים היום?

- "כנגד ארבעה בנים דיברה התורה"– עם איזה בן את/ה הכי מזדהה? עִבְרוּ יחד על רשימת הבנים וחפשו נקודות טובות שאפשר לקחת לחיינו מכל אחד מהבנים. אם יש לכם הגדה עם ציורים – מה דעתכם על האופן בו ציירו את ארבעת הבנים? האם אתם מסכימים לדמות הסטריאוטיפית ש'הלבישו' על כל אחד מהם? האם יש עוד טיפוסים של בנים נוסף על הארבעה שהייתם מוסיפים? אם היית בן מההגדה - איזו שאלה היית אתה שואל על סיפור יציאת מצרים? ומשימה קטנה לאבא ואמא- כל הורה יאמר על כל אחד מבניו ובנותיו במה הוא רואה בו 'בן חכם'.

- "והיא שעמדה לאבותינו" – אם סבא וסבתא אתכם סביב השולחן בקשו מהם לספר את הסיפור האישי שלהם, הכי מפחיד, הכי מסוכן, שהכי ראו בו את יד ה', איך ניצלו מקרב/הפגזה/מלחמה/איך עלו לארץ. מאבא ואמא בַּקְשוּ שיספרו על ליל הסדר אחד שלא ישכחו כל חייהם.

- "צא ולמד"- מה הלימוד הכי משמעותי שלמדתי השנה?

- "ולבן הארמי ביקש לעקור את הכול"- מה עלול בימינו, בתוכנו, לעקור את הכול?

- "מלמד שהיו ישראל מצוינים שם"– כל אחד בוחר מישהו מן המסובים ואומר לכולם במה אותו אחד מצוין, בְּמַה ייחודו ואיכותו.

- "וגאלתי אתכם בזרוע נטויה"– בעז"ה נזכה גם אנחנו לגאולה שלימה בקרוב. איזו זכות יש לעם ישראל בדורנו שבגללה ה' יגאלנו במהרה?

- אפיקומן– איזו מתנה היית רוצה לבקש מההורים תמורת האפיקומן? ואיזו מאבינו שבשמים? מה היית רוצה לבקש מעצמך? חשוֹב איזה 'אפיקומן' אתה רוצה למצוא השנה?
לא אוכלים דבר אחרי האפיקומן כדי שטעמו יישאר. עם איזה 'טעם' אתה יוצא מליל הסדר?

- "אילו הוציאנו ממצרים ולא...דיינו"– איפה הכי קשה לך לעצור באמצע השיר? למה?
כל אחד יאמר שני דברים פרטיים שעליהם הוא מודה לה' ושמח, עוד אחד בו הוא מודה להורים או למישהו מהמסובים, ועוד דבר אחרון עליו הוא מודה, הקשור לעם ישראל.

חג חירות כשר ושמח!

הרעיונות לקוחים מאנשים ומקורות רבים ותודתנו נתונה להם.

הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה