הוסף למועדפים|
 
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
 
התחברות-שלום אורח
 
 
  
 
מהי כתובה ובאילו מקרים תהא האישה זכאית לה?
 
עוד ממערכת שורש
בלי להיתקע בכביש: איך תדעו שיש בעיה במצבר שלכם?
מד"א- עוברים את הקיץ בשלום
התרבות הקולינרית של יוון
יש לתקן את העוול ההיסטורי של פרשת ילדי תימן
רגאטון גלאט כושר- "תאהב ותאמין"
מהו טיפול eft ולמי יכול לעזור?
5 דברים שלא ידעתם על לימודי כלכלה
3 ספרי ילדים שהפכו להצגות מצליחות
מנהל בתי המשפט- המידע שבידי הנשיאה לגיטימי
יארצייט הרב אליהו- איך הוא התייחס לילדים?
 
עוד בנושא הלכה
חובה לדעת- מהפכת החלק של הרבנות, מה זה אומר?
מיטות יהודיות- מתאימות לאורח החיים הדתי
קייטרינג בד"צ
שמירת שבת במירון תוביל לשמירת שבת כללית
הדרכה לקניית חמץ לאחר הפסח
למה הרבנים לא מכירים במסגרות ממוניות אחרות חוץ מכתובה?
נוסח מתוקן וראוי יותר לברכת האילנות
האם פיקוח מחרקים הוא למהדרין בלבד?
כושרות- כך תתכוננו לסדר טו בשבט
שלום זכר- נוסח, מקורות ומנהגים
 
 
מהי כתובה ובאילו מקרים תהא האישה זכאית לה?

מערכת שורש  ג תמוז, תשעז  6/27/2017

ההלכה היהודית מעניקה לאישה הנשואה מגילת זכויות שמטרתה לדאוג לה במידה והשידוך לא יעלה יפה- כתובה
.......................

תביעת כתובה במקרה של גירושין אפשר להגיש רק לבית דין רבני וכדאי לדעת מה לעשות כדי לשפר את הסיכויים לקבלת דמי הכתובה והנדוניה. הנה כל הפרטים החשובים

כתובה היא מסמך משפטי מחייב שבו מפורטות התחייבויות הבעל כלפי האישה למשך שנות נישואיהם. מטרת הכתובה היא למנוע מצב שבו הגבר מגרש את אשתו בקלות ראש וללא עילה הלכתית, כי במקרים כאלה הוא יידרש לתת לה פיצוי כספי שמוגדר כ"תשלום דמי כתובה ותוספת כתובה". במילים אחרות, הכתובה מעגנת את הנישואים בהתחייבות ממשית שנותנת ביטחון לאישה ומרתיעה את הגבר מפני גירוש האישה שלא כדת וכדין.

בשביל שכתובה תהיה כשרה עליה להזכיר את שמות החתן והכלה ואת שמות הוריהם בצורה מדויקת. בנוסף, לאחר כתיבת השטר כהלכתו צריך לערוך קניין שעל ידו מתחייב החתן הלכה למעשה לכל מה שמופיע בכתובה. ההתחייבות היא במסגרת "קניין חליפין" והוא נעשה על ידי מתן מטפחת או כל חפץ אחר לרב, כאשר בהמשך נותן החתן לכלה את הכתובה מתחת לחופה ובכך היא קונה את זכויותיה. מעשה הקניין חייב להתבצע בפני שני עדים ונהוג שאותם עדים גם מעידים על הקידושין וחותמים על שטר הכתובה.
כמו כן, כתובה לחתונה מפרטת מה יהיה הסכום שאותו ישלם הבעל אם יחליט לגרש את אשתו בגט, מה הנדוניה שאותה הוא יצטרך להחזיר ומהם המזונות שבאמצעותם ידאג לקיומו החומרי של האישה עוד במהלך הנישואים. בסוף הכתובה חותמים הבעל והעדים ומסירתה מתבצעת בין הקידושין לבין אמירת שבע ברכות.

זכאות לתביעת כתובה
יש להבחין בין שני מקרים שבהם האישה תובעת את כתובתה: גירושין או חלילה מוות של הבעל. במקרה מוות ניתן להגיש תביעת כתובה כנגד עיזבון הבעל לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה, אך אסור לאישה לדרוש מבעלה את הכתובה במשך הנישואים בטענה שהיא חוששת שהיורשים לא ישלמו לה. עם זאת, לכתובה דין קדימה בגביית החוב, כל עוד מדובר בסכום סביר, בעוד את יתרת הסכום משלמים לפי חלוקת הדרגות הרגילה של סעיף 104 לחוק הירושה.

מנגד, תביעת כתובה בגין גירושין אפשר להגיש רק לבית הדין הרבני. מומלץ לעשות זאת לפני פתיחת תיק הגירושין ולבדוק מה ההשלכות בנוגע לפרידה. באופן עקרוני, האישה יכולה לתבוע את הכתובה רק אם הבעל מגיש תביעת גירושין מבלי שיש לו הצדקה. נכון להיום רק במעט פסקי דין רבניים חויבו בעלים לשלם את דמי כתובתה של האישה, אך אין סיבה להרים ידיים.

בדיקת הכתובה וקביעת סכום התחייבות
הזכאות התיאורטית לתביעת כתובה לא מבטיחה שהאישה תקבל את הסכום שהובטח לה. ראשית, רצוי למסור את הכתובה לבדיקה כדי לוודא שאין בה פגמים או ליקויים. פגמים אלו עלולים לשלול את תוקפה של הכתובה, בלי קשר לסיבות שבגללן הבעל מעוניין לגרש את אשתו. יש גם מקרים בהם הבעלים מנסים להתחמק מחיובם בסכום הכתובה באמצעות טענות לכאורה לפגמים, ולכן הדרך היחידה לשלול אותן על הסף היא באמצעות בדיקה חיצונית וחוות דעת אובייקטיבית.

שנית, הסיכוי של האישה לממש את התחייבות הבעל כפי שמנוסחת בכתובה תלוי בסכום שצוין בה. סכום גבוה שאינו סביר ביחס להכנסות הבעל יפגע בסיכוי, לעומת סכום סמלי ונמוך מדי שאינו שווה את ההשקעה ועוגמת הנפש. הפתרון בהקשר הזה הוא להקפיד לכתוב סכום הגיוני עוד במעמד עריכת הכתובה ולהתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של דילמה או התלבטות.

מה עוד משפיע על הסיכוי לתביעת כתובה?
יש עוד כמה דברים שיכולים להשפיע לטובה או לרעה על הסיכויים לאישור תביעת כתובה על ידי בית הדין הרבני. קודם כל, כל התנהלות פסולה של הבעל שגם מגובה בתיעוד וראיות מצדיקה את חיובו בתשלום הכתובה. המשפט העברי קובע שבעל שבוגד באשתו הוא "רועה זונות" ולכן עליו לשאת בהתחייבויותיו, לכן השאיפה צריכה להיות איסוף של כמה שיותר ראיות ונימוקים.
יתרה על כך, בית הדין הרבני נוטה לחייב את הבעל בכתובה כתנאי לגירושין במידה והוא מתרשם שנעשה ניסיון אמיתי על ידי האישה לשלום בית. במידה והבעל תובע גירושין והאישה לא מעוניינת להיפרד, היא צריכה לעשות הכל כדי להגיע לשלום בית. כך ניתן לשפר את הסיכויים לקבלת הכתובה ולהראות נכונות כלפי דייני בית הדין.

אישה תהיה זכאית לכתובה במידה ומתגלות אצל הבעל מחלות, בעיות רפואיות או מומים שלא היו ידועים לה במעמד הנישואים. נסיבות כאלה משפרות את הסיכוי לקבל את הכתובה, אך גם כאן עליה להראות הוכחות לטענותיה. לבסוף, כדאי לנשים לזכור שעזיבת הבית ללא סיבה מוצדקת פוגעת בצורה אנושה בסיכוי לקבל את סכום הכתובה ואף את המזונות. זו התנהגות שיש להימנע ממנה בכל מחיר אם רוצים ליישם את התחייבויות הבעל כפי שמנוסחות בכתובה.
 

למה להשקיע בבחירת מתנות לאורחים בחתונה?

כך תבחרו עורך דין גירושין בצורה נכונה

הטרנדים של טבעות אירוסין

מה צריך לעשות בשביל להיות עורך דין גירושין מצליח?

למה הרבנים לא מכירים במסגרות ממוניות אחרות חוץ מכתובה?

האם שיחות וואטסאפ יכולות לשמש ראייה במשפטי גירושין?
 


הוסף תגובה
הדפס
המלץ לחבר
שמור
+
-
גודל אות
תגיות-
הוסף תגובה-
שם מלא:
כותרת:
תוכן:
סגור


 
תגובות
 
 
 
תכנים
מגזין
כתבות
ערוצים
מאמרים
דעות
שירותים
המרת תאריך עברי ללועזי
מילון עברי/ אנגלי
ייעוץ ובניית אתרים
תיבת דואר שורש
הנצחות וברכות
כיף
סאטירה
משחקי פלאש
כרטיסי ברכה ממוחשבים
עוד בשורש
אמירת קדיש לע"נ
למורים, בעין חינוכית
סדנאות למורים בנושאי אמונה
שותפים לדרך
השתלת שיניים בהרדמה מלאה
אמירת משניות לעילוי נשמת
קורס פסיכומטרי
הובלה בישראל
מרכז האשראי לעסקים
פסוקים ומשניות לפי השם
חנות ספרי יהדות
קשר
צור קשר
אי מייל ישיר