close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

היצר!

הרב יניב חניא  כה אב, תשסז  12/26/2022

.......................

שאלה:

"זרע לבטלה"
מה העונש עליו??כיצד אפשר להתמודד עם היצר?ואיך מכפרים על זה?

תשובה:

לגבי העונש, אני לא ממש יודע, בכל המקורות מופיע שזה עוון חמור והעונש עליו גדול.

לגבי ההתמודדות, אני מעתיק כאן, בשינויים, תשובה שכתבתי לפני זמן רב באתר:
נדמה לי שיש שלושה שלבים במלחמה זו:
א) שלב ההפנמה של הבעייתיות בעניין- חשוב להפנים את הקושי שבחטא זה, את השלכותיו על הנפש ואת הנזק הרוחני שהוא גורם. ברוב המקרים, כאשר אנו מתרגלים לחטא מסויים אנו די נוטים לשכוח את העוצמה שבנזק שבו ולכן השלב הראשון חייב להיות ההפנמה של החטא והרצון העז שלנו להתנתק ממנו לעד.
יש בהחלט כמה ספרים שאני יכול להמליץ לך עליהם, בהתאם לאופייך.

ב) שלב ה"רקע"- ברוב המקרים החטא של הוצאת ז"ל בא עם רקעים רחבים: הרהורים אסורים, צפיה בסרטים, עבודה במקום שבו אתה נחשף למקורות גירוי וכדומה. לכל אדם יכולים להיות רקעם שונים ולכן צריך לבדוק את המקרה שלך, האם זה הדמיון (כידוע, פעמים רבות הדמיון שסביב המין הוא יותר חזק ומושך מהעניין עצמו...) האם זה הזמינות?

אחרי שתחליט איפה הבעיה חובה למצוא פתרונות מעשיים. מי שצופה בסרטים כל הזמן יתקשה מאוד לשמור את מחשבותיו נקיות, בעל דמיון חזק יתקשה לעשות זאת אם הוא קורא ספרים מודרנים (באמונה, בערב יום העצמאות חפשתי ספר לקחת לשטח, לא מצאתי אף ספר מודרני שיכולתי לקרוא!!!) וכו'...

חובה לטפל בדברים החיצוניים, אם הבעיה באינטרנט, הגבל את הגלישה לאתרים לא צנועים (בצורה מעשית, תזמין חסימת אתרים מהספק שלך), אם הבעיה בטלויזיה, הגבל את הצפיה... וכדומה.

ג) שלב המאבק- מטבע הדברים זהו השלב הקשה. קודם כל תחליט שאתה נלחם נגד זה, תעיין בשפלות של הרעיון שיצר כזה מצליח להפיל אותך וקבע בדעתך, הצורה שאינה משתמעת לשני פנים, שלעולם לא תיפול עוד בזה. תתפלל ובקש מה' שיעזור לך בזה.

כמו כל חטא בעולם- גם על החטא הזה אפשר להתגבר, החלטה של רגע יכולה לגמור עם העניין... רק שצריך להחליט באמת.

אחר כך נסה למצוא דברים מעשיים שימנעו את העניין, זה עובד כמו פלא. כלומר: קבע לעצמך שכל פעם ש(חס וחלילה) תיפול תיתן סכום גדול לצדקה... פעמים רבות ברגע החטא אתה לא שולט על החטא עצמו, אבל משהו חיצוני, כמו שידיעה שכשתירגע תצטרך לשלם מאות שקלים לצדקה, עוזרת מאוד.

אפשרות אחרת היא ללכת בדרך החיובית, קבע לך טבלה של עשרה שבועות. ותקבע לעצמך שאם במשך התקופה הזאת אתה לא נופל בחטא זה, אתה קונה לעצמך משהו שעליו תמיד חלמת. אל תחסוך....

לאחר מכן מלא בכל יום וי לעצמך, כאשר תראה את הטבלה מתמלאת לאיטה, זה מאוד יעזור לך ברגעים של הקושי בהתמודדות.

אתה יכול גם לקבוע שכל פעם שתיפול תספר על זה לאשתך... שוב, לעיתים דווקא הפחד שתצטרך לעמוד מולה ולספר לה הוא זה שיתן לך כוח ברגעים הקשים.


כל הדברים הללו לא ימנעו אותך ממאבק, אבל יתנו לך מעט כוח ברגעים הקשים. אחרי זמן מה שבו תתנקה מזה- לא ממש תבין מה היה כל כך קשה.לגבי הכפרה:

בחז"ל מופיעים מספר שיטות, הטובה שבהן היא להוסיף בלימוד תורה וצדקה.