מתוך אתר "שורש, גולשים לתוכן": www.shoresh.org.il

הדלקת נורה ביום טוב

שאלה:
ב"ה שלום. קראתי בספר של הלכה של רבני בוכרה אם אני לא טועה, שמותר להדליק נורה ביום טוב, הוא הסביר, בערך, שחיבור שני החוטים זה בדיוק כמו הדלקה מנר לנר, השאלה שלי האם כולם מסכימים לזה ? האם אין פה בעי'ה אחרת של בונה ? האם יש מחלוקת בפוסקים לגבי זה או שכלל לא דיברו על זה. האם ניתן לדעת מה דעת מרן או רמ"א או רבי שניאור זלמן בעל התניא בנושא ? כמובן שלא הי'ה בזמנם חשמל אבל האם היסוד להתיר או לאסור את הנורה נמצא בדבריהם או לא ? מסקרן אותי מאוד לדעת כי אני הולך לפי פסקי בעל התניא במיוחד מה דעתו בנושא, האם מותר לי להדליק ביום טוב נורה או אסור, אין לי מושג איפה ניתן לעיין בנושא הזה, אשמח קצת לקבל מקורות אם אפשר. בברכה

תשובה:
השיטה שראית אכן מופיעה ב]וסקים מסויימים, ביניהם, עד כמה שזכור לי, הרב משאש, שממש התיר נורה בשבת וכן הרב עובדיה הדאיה (אני לא בטוח לגביו). בכל מקרה זו סויה קלאסית שכתבו עליה בלי סוף בדור הקודם, וביביע אומר הרב עובדיה מדבר עליה בכנה וכמה תשובות. 
מה שאתה מביא אכן היתה שיטה מקובלת באותו דור. אבל בסופו של דבר תפסה השיטה שאוסרת את המנורה בגלל הסיבות שציינת בשמו של הספר (אם כי אתה ציינת אותן לקולא והפוסקים אסרו כמובן).
אי אפשר לדעת מה היה אומר על זה, כי זו בדיוק המחלוקת... מה היה אומר על זה השולחן ערוך. כלומר- האחרונים אינם חולקים בפירוש ישיר של דברי הגמרא, אלא מה היו אומרים הראשונים והפוסקים שלפניהם.
בכל מקרה, ביביע אומר וביחווה דעת תמצא סיכומים מעולים, כדרכו של חכם עובדיה זצ"ל, לכל הסוגיה הרחבה הזו. 

התשובה נתקבלה מהרב יניב חניאמאגר גדול של שאלות ותשובות באתר שורש, בקרו אותנו