close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

עם פילטר: המדריך לרכישת מטהר מים

יובל כנרל תשרי, תשעט09/10/2018

רוצים להבטיח שלכם ולמשפחתכם יהיו מים טריים זמינים ואיכותיים בכל זמן וללא מאמץ? מטהר מים יכול להיות הפתרון המושלם עבורכם. אבל איך לבחור מבין כל מגוון המטהרים הקיימים בשוק? לפניכם המדריך המלא לרכישה נכונה של מטהר מים ביתי, לרוויה

תגיות:
צילום: shutterstock
בארצנו החמה כדאי להקפיד על שתייה מרובה של מים, אך לא פחות חושב שיהיו אלה מים איכותיים. כדי להבטיח זמינות ואיכות, בוחרים צרכנים רבים להתקין מיני בר מים בביתם. עקב איכותם הירודה של חלק גדול ממי השתייה בישראל, מצאו את דרכם לבתים רבים מטהרי המים, והיום ניתן למצוא אותם כמעט בכל מטבח. חשיבותו של מכשיר טיהור המים שאתם בוחרים גבוה, אך עדיין יש צורך לבדוק ולהבין מדוע סוג מסוים של מטהר מים מתאים לביתך ואיזה לא. בשורות הבאות נעבור על כל המושגים החשובים להבנה בנושא רכישת מטהר מים, כגון: אוסמוזה הפוכה, מסנן פחם, סוגי מטהרים ומה חשוב לדעת טרם לחתימת ההסכם עם חברת טיהור המים אותה בחרת. כדי לשמור על סדר לוגי פשוט להבנה, נתחיל בפירוט סוגי טיהור המים הקיימים בשוק ולמה כל אחד מהם טוב, נמשיך בפירוט סוגי המטהרים באופן כללי, תוך תיאור של סוגי הטיהור אותו הם מבצעים ונסיים בנקודות חשובות אליהן יש לשים לב טרם לרכישת המטהר.

מהו טיהור מים?
על פי הנחיות משרד הבריאות איכות המים לשתייה בישראל היא טובה באופן כללי, אך יש לציין שאיכותם עלולה לרדת אם צינורות המים הקרובים לבתים שלנו ישנים, אינם תקינים או מזוהמים. מטהרי המים מציעים מספר סוגים של טיהור, מחלקי עד מלא כדי לעזור בבעיה זו.

אוסמוזה הפוכה: בבסיסה זוהי השיטה מתקדמת והיעילה ביותר, שבאופן טבעי עוברת שינויים ושיפורים באופן רציף. המערכת עושה שימוש במערך של פילטרים וממברנות המסננות חלקיקים עד רמה של מאית המיקרון, כדי להבטיח שמי השתייה שלך יהיו נקיים מכל סוג של זיהום, החל מגרגרי חול ועד למזיקים שונים, חיידקים וטעמי לוואי.
פחם פעיל: תפקידו העיקרי הוא לשפר את טעם וריח המים. הפחם עושה זאת ע"י ספיחה של מזיקים לנקבוביות מיניאטוריות וחללים בגוף הפחם. הפחם אינו משפיע על מתכות שונות וחיידקים הנמצאים במים.
סנן מכאני: מותקן בדרך כלל לאחר ברז כניסת המים לדירה או לבית. מונע את כניסתו למערכת של לכלוך פיזי גדול מכל סוג כמו גרגרי חול, אדמה או כל לכלוך שנאסף בצינור בדרך הביתה. באופן טבעי, מסנן שכזה מתמלא לכלוך ולכן יש לדאוג להחלפתו מדי כמה זמן. כמו כן, עלול להשפיע על טיב לחץ המים בבית.

מערכת טיהור מיקרוביאלי: פועלות לרוב בעזרת נורת סינון או מעקרות חלקיקים, תפקידן להמית לגמרי את החיידקים הנמצאים במים.

סוגי המטהרים העיקריים:
בתוך ים אפשרויות טיהור המים, ניתן לצמצם את סוגי המטהרים לכמה עיקריים אותם נמנה כאן בהמשך, עם נגיעה קלה ביתרונותיהם וחסרונותיהם העיקריים.

מערכת טיהור על השיש: לרוב תגיע בצורה מעוצבת ונעימה לעין עם אפשרויות טיהור רבות, מבסיסיות ועד טיהור מלא המבוסס על המילה האחרונה בתחום טיהור מי השתייה. עם כל אלה, היתרון העיקרי של מערכות טיהור מסוג זה, הוא בניידותן, אפשרויות התפעול וההתקנה הפשוטה. בחלק מברי המים ניתן בנוסף למים החמים והקרים אף לקבל מים מוגזים. מערכות כאלו טובות גם לדירות שכורות בהן אין אפשרות לבצע שינויים במבנה המטבח או קדיחות בשיש.

מערכת סינון מתחת הכיור: יתרונה העיקרי של מערכת זו היא בהיותה חבויה, בדרך כלל מתחת הכיור, כך שאינה תופסת מקום רב ערך על שיש המטבח. גם כאן ישנה אפשרות בחירה רבה בהקשר לאיכות המים המתקבלים ממערכת הטיהור וניתן להגיע לרמה גבוהה של מים לשתייה.

מערכת מחוברת לברז הראשי: פועלת על אותו עיקרון, רק שיושבת על הברז הראשי של הבית או על שעון המים, כך שכל המים הנמצאים בבית הינם אחרי טיהור.
סננים שאינם מחוברים למערכת: מדובר על קנקנים וכדים למיניהם אשר מנקים את מי הברז בכלי הקיבול עצמו.

למה לשים לב לפני שקונים?
זהו הדבר האחרון, אך לא פחות חשוב מהשאר שיש לשים אליו לב. טרם לרכישה, דעו את החברה אליה אתם מתחייבים. כדאי לבצע את העסקה למול חברה מוכרת וידועה בעלת מערך שירות לקוחות שיאפשר לך לבצע את הוראות התחזוקה בצורה הפשוטה והזולה ביותר. כמו כן, יש לתת תשומת לב מיוחדת לתשלומים הנלווים למטהר המים, כגון עלות החלפים, המסננים והתזמון בו יש להחליפם. מחיר קניה זול לא יכול להצדיק תחזוקה יקרה במשך השנים. בנוסף, נסו לברר אם יש יותר ממשווק אחד לחלפים הנדרשים כדי לא להיות תלויים בספק אחד בלבד.

סיכום:
מים איכותיים הם אחד מעמודי התווך של בריאות האדם. מערכת טיהור מים מומלצת ואיכותית, לא רק שיכולה לספק חוויה טובה יותר של שתיית מים, אל גם גורמת להם להיות זמינים יותר, טעימים יותר ובטמפרטורה הרצויה. כך תוכלו בקלות רבה, לגרום לבני ביתכם לשתות מים רבים יותר ובריאים יותר.
הוסף תגובה
הגדל /הקטן טקסט
שמור קישור
שם השולח
תוכן ההודעה