close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

אימא יקרה

יהונתן יעקובי, חברים מקשיביםח תשרי, תשסה23/09/2004

את צריכה לשמור על הילדים הקטנים שלא יפריעו לתפילה ובגלל זה לא מצליחה לעשות את מה שאת כל כך רוצה - להתפלל פעם אחת תפילה שלימה בעצמך... את מתוסכלת, עצובה, מרגישה שאת מחמיצה דבר חשוב. מה עושים? - מוקדש לכל האמהות היקרות באהבה

שלום לך אמא יקרה.
רציתי לדבר איתך קצת על החגים.
לא על האוכל (היה טעים, תודה רבה), אלא על משהו אחר.

אני מרגיש שבגללי את מרגישה שאת מחמיצה משהו, שהחג שלך הוא לא חג, כאילו היית צריכה להתפלל יותר בראש השנה ויום כיפור (ואולי אפילו לצום), לרקוד יותר בשמחת תורה, לישון עם אבא בסוכה, ובמקום זה את כבולה אלי, מתרוצצת אחרי בבית ובחצר של בית הכנסת. לפעמים חברה מוכנה לשמור עלי רגע ואז את 'חוטפת' איזה שמונה עשרה, אבל זה לא זה. לא

רק שאת מפסידה את התפילות, אפילו את המנוחה שאנשים מקבלים בימי חגם את לא מקבלת, כי את צריכה לטרוח בשבילי.
ואת מאוכזבת.

ולא נעים לי. אני יודע שאת חושבת שאני לא מרגיש, אבל זה לא נכון. רואים עלייך בימים האלו שקצת, קצת נצבט לך הלב בגללי. וזה לא נעים לי.
רציתי להזכיר לך, אמא יקרה, כמה חיכית שאוולד, את החיבוק שנתת לי אחרי הלידה, את הרגעים המיוחדים שלנו ביחד.
את זוכרת כמה רצית בי, כמה אמרת לקב"ה שתחנכי אותי נכון, תשדלי ותתאמצי?
הוא נתן לך בדיוק את מה שביקשת.

אפילו עברה לי מחשבה קצת מוזרה בראש. הרי את מתפללת לקב"ה כי את סומכת עליו, והוא הרי אמר לך שמה שאת צריכה לעשות זה לשמור עלי ופטר אותך בגלל זה מהתפילות, אז למה את מחפשת לעשות משהו אחר שהוא לא התפקיד שלך?
למה את לא שמחה איתי בבית ובחצר?
ועוד מחשבה קטנה אמא, קטנה וכואבת.
ראיתי את אחת החברות שלך, שכבר שנים מחכה לילד, מסתכלת עלייך בקנאה מהחלון בבית הכנסת. אני חושב שהיא התפללה ששנה הבאה גם היא תהיה בחוץ. . . אז למה את מקנאה בה? זה לא קצת מוזר איך כל אחד רוצה להיות במקום של השני? משהו פה נראה לי משונה.

אמא, את עובדת קשה כל יום מחוץ לבית ובתוכו ואין לך מנוחה, ואפילו בחגים. אני יודע שזה קשה. גם אבא יודע. אנחנו מעריכים אותך מאוד. אנחנו לא כל כך יכולים לעזור לך. מה שאנחנו יכולים זה רק לומר לך שהבעיה הזו שלך, היא עניין של נקודת השקפה. אם היית יודעת כמה שמחים בשמים על זה שאת מחנכת אותי בשמחה, שבזכות השמחה הזאת שלך למלא את רצון ה', שמחה של מצווה, נחתם גזר דינם של ישראל לטובה גם השנה, לא היית שמחה לעשות את זה?
אם היית יודעת שבזכות השמחה ועמל הילדים שלך אפילו בימי החג הקב"ה מזכה עוד אמא שחיכתה לילד בבן, לא היית עושה זאת בשמחה?
ברגעים הקשים, תנסי להיזכר בזה. תני לי חיבוק גדול ואני תמיד תמיד אזכור אותו, אדע להעריך את אמא, אדע מה גודל ערך חיי משפחה, עד כדי שאת שמחה עליו יותר מתפילה או צום, עד כדי שאת מוכנה לעבוד בשבילו בחג, ואז אדע גם להוקיר ולכבד אותך ואת הערך הזה של משפחה במשך כל חיי.
וחוץ מזה, יש לי רעיון או שניים להצליח אולי לשלב בין הדברים. הרעיונות תלויים באבא יותר ממני. בכל זאת אני אגיד לך שתגידי לו, את תצליחי להסביר לו יותר טוב.

דבר ראשון, אל תמשיכי עם הנסיונות שלך להביא אותי ולהתפלל. אני באמת, באמת מבין את הרצון שלך, אבל זה רק גורם לי לבכות בשמש ולאנשים אחרים הפרעה בתפילה. עדיף שנישאר בבית. באמת אמא, אני בטוח.
אבל חשבתי שאולי כדאי שאבא יקום למניין מוקדם יותר, יעשה הפסקה בתפילה שבה הוא ישמור עלי ואת תלכי להתפלל קצת במניין, ואז אבא יחזור לתפילת מוסף. אני יודע שזה דורש מאבא הקרבה לקום מוקדם יותר ולוותר על המניין הקבוע שלו, זה דורש לחפש מניינים שבהם הזמנים מתאימים להחלפה כזו, אז כדאי שתביני אותו אם הוא לא יסכים, אבל אולי כדאי לנסות?
ועוד רעיון. אם אבא לא מוכן לעשות את זה, אז אולי סבא וסבתא יסכימו? תזמיני אותם לחג וכך כל אחד יוותר על קצת תפילה וגם לך יהיו כמה רגעים מיוחדים?

ועוד רעיון (איזה ילד חכם יש לך, ממי הוא ירש את זה?). אולי כדאי שתקבעי עם חברה שלך שגם היא רוצה להתפלל ותעשו תורנות. כל אחת תשמור מתי שהוא גם על הילדות של השנייה, ואז לכל אחת מכן יהיו כמה רגעים לנוח או להתפלל, מה שתרצי. הרי שתיכן צריכות את זה, אז למה ששתיכן תעבודנה כל הזמן ולא תעשו איזה תורנות ביניכן?

ורעיון אחרון וחשוב אמא – תזכרי שלטפל בי זה גם עבודת ה', וזו בעיקר עבודת ה' שלך. טיפול בי הוא אמירת תודה על כל הטוב שהקב"ה נתן לך, עלי ועל הכלים שיש לך לטפל בי. אם רק תרצי הטיפול בי ייהפך לתפילה גדולה גדולה שלך, תפילה של שבח לקב"ה על היכולות שיש רק לו, בקשה שישפיע עליך עוד מהיכולות האלו שלו ותודה על כל מה שכבר נתן לך – ממש כמו בתפילת שמונה עשרה. את רק צריכה לפתוח את העיניים לראות את זה.

וחוץ מזה אמא, אני אוהב אותך נורא, ואני ממש שמח שהצלחתי להגיד לך את זה כאן. סתם כדאי שתדעי....

הוסף תגובה
הגדל /הקטן טקסט
שמור קישור
שם השולח
תוכן ההודעה