close
 
הוסף למועדפים|
 
תכנים|שו"ת ברשת|מוצרים 
 
 
התחברות-שלום אורח
 
 
  
 
הלכה | אמונה | שונות | מצוות | מידות | הדרכה | דיני ממונות | צניעות - בינו לבינה | תפילה | הלכות שבת | כשרות | תורה/ פרשת שבוע | 
.......................

הרב ישי סמואל | הרב אייל גריינר | צוות הר ברכה | דני ארגמן | הרב ברוך אפרתי | 
 
 
 
עוד מהרב יניב חניא
האם אני אישה נשואה?
המשך לתשובה
זוגיות
זוגיות
מזל הבית
עשיתי מעשה נורא איך אכפר עליו?
בעניי'ן הנגיעה...
.....
בינו לבינה
טעמי מקרא
 
עוד בנושא אמונה
זוגיות
עונשו של בכור.
כללי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
התמודדות עם השקפות שמאלניות

הרב יניב חניא  כה אב, תשסז  6/3/2022

.......................

שאלה:

בעיתון הארץ הובא לאחרונה ראיון עם שותף פעיל ל"התנתקות", אדם דתי שמאלני, ובמועד אחר שוב דעתם של פרופסורים דתיים מסויימים. המטרה להציג דעות של דתיים נחמדים, לא ימניים קיצוניים חס וחלילה) בלי להזכיר שמות שבהם יש כמה טענות שבאות לנגח את הציבור הדתי לאומי הימני. אנשים חילוניים בשמאל מנופפים בדיעות הללו כדיעות של הדתיים השפויים, לא ה"משיחיים".
1. בשום מקום בתורה לא כתוב "אף שעל" ואין איסור בתורה על החזרת שטחים.
בענין הזה מה חושבים החרדים?
2. לפי פרופסור מפורסם המחנה שלנו לא הבין את דבריו של הרב קוק זצ"ל בענין אתחלתא דגאולה.
ואנחנו עתידים להתפקח מהמשיחיות שלנו.
3. ה"גורו" (סליחה על הביטוי) של המחנה השמאלני (הדתי והחילוני) הוא ישעיהו ליבוביץ שטען כל מיני טענות
לא"י אין קדושה כשלעצמה
לעם ישראל אין קדושה וזה תלוי בהתנהגותו (מה בין עם סגולה לעם בחירה?)
החשיבות שנותנים לקדושת הארץ היא עבודה זרה
אם הבנתי נכון: התורה לא באה ללמד אותנו דבר (?!) אי אפשר להסיק מסקנות לגבי מה שהקב"ה אומר לנו ממהלך היסטורי מסויים, כמו השואה והקמת המדינה...
לפי התאוריה שלהם אנחנו המתנחלים חבורת מטורפים שמסכנים את חיי ילדנו  ואת חיי צה"ל בעבור אידיאולוגיה משיחית מטורפת.
אני מתנצלת שהעליתי כמה נושאים ביחד, פשוט חשוב לי לדעת מה לענות האירועים הקשים שמתרחשים בארץ מעוררים בי כעס ועלבון כי לפי דעתי יש פה התנשאות ולא מעט צביעות של המחנה השמאלני ומה שקורה כיום הוא תוצאה של שטיפת מוח שמאלנית מסיבית של שנים, ואין לשתוק עוד, גם אם לא אצליח לשנות אנשים אלו אולי אזיז להם בורג קטן. גם לפי דעתי לא בטוח שצריך לדבר בנימת פיוס אלא דווקא בהתקפה. אם תוכל להתייחס לטענות הללו ואולי להפנות אותי למקורות המתאימים.


תשובה:


שלום רב,

אני מצטער על הזמן שעבר עד התשובה... השאלה היא לא פשוטה והמצב היום הוא כזה שקשה מאוד להתייחס לשאלה כזו בשוויון נפש.

אני אחלק את תשובתי לכמה חלקים:
א) אני לא חושב שיש טעם לויכוחים הללו, הם לא ישנו, ככל הנראה כלום. אנשים שמכירים אישית את הציבור הנהדר של המתנחלים וממשיכים לחשוב עליו דברים קשים- לא ישתכנעו מכמה משפטי הבהרה.
ב) אני כן חושב שחשוב לענות, לא להראות חולשה או לשתוק במבוכה למול הקנטות. אני חושב שהגיע הזמן שנאמר את דברינו כתגובה ולא ניתן לרוע להשתלט עלינו בעזרת ציניות.
ג) מאוד חשוב לברר, לעצמך, את הנקודות שהם מעלים. חשוב לדעת את האמת, לברר אותה שוב ושוב ולחזור עליה בשביל עצמנוץ

עיצון הארץ אכן עושה מאמצים גדולים מאוד להראות את הדתיים השמאלנים והעובדה שיש מעטים מאוד כאלה היום. זאת הפעם הראשונה, לענ"ד מאז קום המדינה, שכל הרבנים החשובים הם בדעה אחת. הרב עובדיה יוסף שליט"א, הרב מרדכי אליהו שליט"א, הרב שפירא שליט"א, הרב אלישיב שליט"א, כל אדמורי החסידויות... ועוד. אפילו הרב ליכטנשטיין, שפעם היה המוביל של הציבור השמאלי דתי, הוא הפעם נגד. ישנם מחלוקות האם יש לסרב פקודה או לא, האם מותר לחסום כבישים או שזה חטא- אבל הגדול- כולם מסכימים. זה נכון שישנם כמה רבנים מדרגים נמוכים שהם בעד המהלך- אבל בתורה יש מקום רב למעמד, לידע ולרמה. אין רב מפורסם, בדרג של פוסק או אפילו של מנהיג רחב- שהוא בעד המהלך.

מאז ומתמיד היו דתיים עם דעות שמאלניות. פעם היו הרבה יותר מהיום והיום רוב רובו של הציבור הדתי מאוחד... אבל תמיד יש. מסיבות שונות. זה לא אומר הרבה, כי המספרים זניחים (מימד, לדוגמא, מודים שהם לא יותר מעשר אחוז מהציבור. וזה מה שהם אומרים בפומבי- במציאות המספרים הם ודאי קטנים בהרבה). זה נכון שהאנשים האלה עושים הרבה רעש, כי טוב לעיתונים להביא אותם ולאיחוד האירופי להעביר להם כסף- אבל זו המציאות.

ישנם איסורים מפורשים למסירת שטח לאוייב. הרבה יותר מאשר "אף שעל". אני מציע לך לעיין בתשובותיו/ מאמריו של הרב מלמד בעניין. ניתן למצוא ואתם באתר שלנו, ב"דף עמדה".

החרדים אכן אומרים (חלקם) שבמקרה שבו יש פיקוח נפש ברור ומולו מצב של ויתור על שטח, הרי שצריך לוותר על השטח. דבר זה אינו נוגע כלל למציאות של ימינו- כי אנחנו לא עומדים מול שאלה ישירה של "פיקוח נפש" מול שטח. וגם הרב עובדיה יוסף, שכתב תשובה מפורסמת בסגנון הזה, אומר שדבריו אינם שייכים היום.

ישעיהו ליבוביץ הוא אכן הגורו של השמאל הדתי. הוא היה אדם מיוחד וידען גדול,אולם היה ככל הנראה גם כופר גדול. הוא לא כפר רק בארץ ישראל, הוא כפר גם בקדושת בית המקדש!! בקדושת הכותל, בשמירת המצוות המעשיות שקשורות אליו ועוד. דעותיו היו מיוחדות מאוד וקיצוניות בצורה מדהימה. הוא הראשון שכינה את חיילי צה"ל נאצים, הראשון שדיבר על הינתקות ממעשיות ועוד. דעותיו, ללא ספק, אינן יכולות להיות בסיס להשקפת עולם תורנית כל שהיא. יתכן ויש מקום להתייחס ולהתמודד עם השאלות שהוא העלה, אבל הוא ודאי לא יכול להיות גורו, בגלל קיצוניותו, בגלל שנאתו לכל דבר מעשי. התורה היא תורה מעשית (אני מציע להתייחס להרבה תשובות שלי בנושא, כאן באתר, וגם לדיסקים שלנו בנושא שמירת המצוות המעשיות ביהדות) וכל מי שטוען שאין זה כך הוא כופר- גם אם דעותיו מבוססות על תכנים תורניים.

הדברים הללו נכונים גם לגבי מה שאומר על ההסטוריה ואי יכולתה ללמד אותנו דברים. בגדול הייתי אומר שפרופסור ליבוביץ סימן את המטרה ואחר כך בנה את התאוריה הפילוסופית והדתית שלו סביבה... הוא רצה לוותר על יש"ע ולכן הוא בנה סביב זה מצע דתי. מצע דתי מוזר. בכל מקום, בחז"ל, בתנ"ך ובעוד מקומות, אנחנו רואים קשר ישיר בין המציאו לבין דבר ה' המתגלה אלינו. הגאון מוילנא אף בנה על זה הרבה מאוד, הוא טוען שגם את ההנהגה האלוקית עצמה אפשר לנתח על פי המציאות ושלכל תקופה ישנה הנהגה אלוקית שונה שאותה אפשר ללמוד מהמציאות סביבנו. אין שום אפשרות להתייחס לליבוביץ כאל אישיות תורנית ולכן משמעותו בתחום זה היא קטנה.

לגבי העניין של מטורפים משיחיים, זוהי טענה ידועה ואהובה, אולי המרכזית שבהן. כי אני חושב שחלק ניכר מהמאבק של השמאל בהתיישבות הוא מאבק דתי. מאבק שמטרתו להשליט את אורח החיים החילוני, להפוך את מדינת ישראל למדינה ככל המדינות. בתוך תוכן יודע השמאל שיתכן ועצם קיומו כישות חילונית תלוי במאבק הזה, ב"הוכחה" שמדינת ישראל היא מדינה ככל המדינה ושעם ישראל הוא עם ככל העמים. בהרבה מאוד נאומים של שרון על תוכניתו ניתן לשמוע, בין השורות, את ההתייחסות הזו. דורות של חילונים בנו את המדינה הזו מתוך הבנה שהיא מדינה חילונית, שיהיה כאן מפלט מדיני שאינו קשור להסטוריה היהודית. הם פרקו מעליהם את עול ההסטוריה היהודית לדורותיה- וכיום הם מרגישים מאויימים. הקצינים הדתיים, ההתיישבות הדתית ועוד... מאיימים על עצם התפיסה שלהם את החיים ולכן הם עושים הרבה מאוד כדי לנגח את המשיחיות. זאת הטענה המרכזית, והחשובה ביותר של שלהם. "משיחיות" לא תוכל להסתדר עם תפיסת העולם שלהם.

גם אני מרגיש קושי רב עם הצביעות של השמאל. שנים גדלנו על הטענה של "יש אמת גם אצל הצד השני". דומני שהיום, עם התגלות הפרצוף האמיתי של הדמוקרטיה של אוהבי האדם ואנשי ההומניות הגדולה, עם סתימת הפיות ומעצר הקטינים- אצל רבים מאוד מתגברת התחושה של שקר גדול בציבור השמאלי (הדברים נכונים לגבי עצמי, כמובן, אבל עיינו בראיון עם הרב מידן בהארץ האחרון, כדוגמא לאנשים גדולים ממני שחשים את השקר הגדול). של דמוקרטיה לערבים בלבד ואהבת אדם שמופנת רק לאוייב. זה דבר מדהים, שאין לי עליו תשובה מלבד היותו אמיתי.

אסיים כאן, הדברים עדיין ארוכים, וכאשר אעדכן תקבלי אי מייל נוסף.

 
.......................

שלח שאלההדפסהמלץ לחברשמורגודל אות:+-
.......................

 
 
 
תכנים
מגזין
כתבות
ערוצים
מאמרים
דעות
שירותים
המרת תאריך עברי ללועזי
מילון עברי אנגלי
הנצחות וברכות
כיף
סאטירה
כרטיסי ברכה ממוחשבים
עוד בשורש
אמירת קדיש לע"נ
סדנאות למורים בנושאי אמונה
פסוקים ומשניות לפי השם
חנות ספרי יהדות
שותפים לדרך
מאגר תמונות לחגים
השתלת שיניים בהרדמה מלאה
הסרת משקפיים בלייזר
אמירת משניות לעילוי נשמת
איתור נזילות מים
הובלה בישראל
קידום בגוגל
מרכז האשראי לעסקים
הדברת מזיקים בגינה
קשר
צור קשר
אי מייל ישיר