close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

בינו לבינה.

הרב יניב חניא  כה אב, תשסז  09/08/2007

.......................

שאלה:

לכבוד הרב יניב חניא שלום,
קשה עליי כתיבת מכתב זה מאוד אבל אני זקוקה לעזרה, לתשובה...
גדלתי כל חיי באורח חיים דתי בבית, למדתי באולפנית שלא התאימה לי משום הכפייה לעשות דברים בלי להבין מה טעמם! סיימתי י"ב ועזבתי את העולם הדתי היה לי חבר- (אהבה ראשונה) לא שמרנו נגיעה בכלל ואף גרוע מזה, עשיתי את טעות חיי ושכבתי איתו, אחרי שנתיים נפרדנו ולאחר חצי שנה כל עולמי השתנה וחזרתי בתשובה חזקה מאוד, בכיתי והתייסרתי המון על הטעות שעשיתי, כל יום אני מתפללת לקב"ה שייסלח לי... אחרי 3 שנים הכרתי בחור ישיבה, נסיך, מושלם שאחרי מספר שיחות הבנו ששנינו עברנו את אותו שלב נוראי בחיים: חזרנו בשאלה ולאחר תקופה חזרנו בתשובה גם הוא עשה את הטעות שאני עשיתי (עם 3 בנות) היום הוא צדיק גדול ב"ה! אנחנו רוצים להתחתן אבל הוא לא מוכן להתגבר על העבר שלי, הוא לא מצליח לקבל את זה שאני לא בתולה, שאני "משומשת". הוא לא יכול להתמודד עם זה שבחתונה כולם ידעו שאני לא בתולה (בגלל שכתוב בכתובה) ואני מצידי מקבלת אותו כמו שהוא, אני התגברתי! מצד שני הוא לא מוכן לוותר עליי והוא חושב שאם נמשוך את הקשר עוד שנה זה יעזור למרות שהוא יודע שגם זה סיכון גדול (אנחנו כבר שנה יחד) ולדעתי זה לא ישנה בכלל! זה גרוע יותר! תוכל לעזור לנו בבקשה? יש פיתרון למצב שכזה??? אם אני אעשה ניתוח וכך כביכול אהיה בתולה זה ישנה משהו מבחינת ההלכה? בבקשה תעזור לי, אני משתדלת בכל ליבי לחזור בתשובה חזקה יותר ויותר כדי לכפר על מעשיי הנוראיים!...  מחכה לתשובה.. בתודה מראש.

תשובה:

שלום רב,

השאלה שלך רצינית ומאוד כואבת ונוגעת להמון פרטים.

אני אשתדל לענות בכנות, למרות שהאמת די כואבת (לי) ומרות שאני חושב שלמעשה מי שצריך לברר זה הוא ולא את.

בכל מקרה:
א) העניין של בתולין הוא עניין חשוב, יש לו יחס רציני בהלכה ויחס יותר רציני במחשבה. לפי דברי חז"ל קשה לאישה שהיה לה כבר מישהו להיקשר באופן מוחלט לגבר אחר, היא תמיד תשווה, תזכור את הפעם הראשונה, את הגבר הראשון ותתגעגע אליו. אמנם, ניתן להתגבר על זה בעבודה קשה, אבל זה מצריך עבודה לא פשוטה.
ב) ניתוח לא יעזור במקרה כזה, מכיוון שהבתולין הן עניין "רוחני" ולא פיזי של ניתוח.
ג) היום, עם ריבוי התופעה של חזרה בתשובה ישנם מקרים רבים שבהם חוזרות בתשובה מתחתנות ומקימות בתים תורניים, ברוב המקרים הן מצליחות להתצגבר על התופעה של חוסר הבתולין.
ד) בחופה לא יקראו בקול את העובדה שאת לא בתולה, תצטרכו לומר את זה לרב, והוא פשוט ידלג את הקטע באלגנטיות (אני עצמי עושה את זה המון פעמים בחופות שאני עורך... ואני לא חשוב שיש מישהו שפעם שם לב שלא קראתי את הבתולה).

כעת לעניינים המורכבים יותר: אני לא יודע מי בדיוק הבחור שבו מדובר ובאיזה ישיבה הוא לומד, אבל הוא צריך לדעת שבהחלט העובדה שהוא לא היה בתול היא גם לא פשוטה, אמנם יש הבדל בין הגבר לאישה, אולם גם הוא לא טהור לגמרי ולכן הוא צריך להיות מסוגל לקבל אותך יותר. כפי שאמרתי הבתולין הן לא עניין "טכני" אלא משהו רוחני שהשתנה גם אצלו לנצח.

אם את אכן מתייסרת על העוון ושכחת את האהבה הראשונה שהיתה לך (באמת, ורק את יכולה לדעת את זה) הרי שאת מסוגלת לכפר על העניין ולהתקדם, זה לא פשוט ואת צריכה לעשות מאמץ אדיר, אבל את יכולה. התשובה היא אחד היסודות החשובים בעולם ואת (כמו כולנו) יכולה לנצח את העבר ולהתקדם. החבר שלך צריך להבין שחלק ניכר מקבלת התשובה שלו תלוי בקבלתו את האחר והשונה. אמנם, יתכן והוא מרגיש אצלך שעדיין לא שכחת את הבחור הראשון ולכן הוא מתעקש.


גם אני חושב שדחיה של שנה לא תועיל, אלא תזיק ואני חושב שאת צריכה לשכנע אותו להחליט.

ממש ממש בהצלחה, מתוך השתתפות בצער שלך ובכאב,
יניב