close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

החורף כבר כאן- האם הבית מוכן?

יואל רדושריט טבת, תשעא26/12/2010

עונת החורף בפתח והיא מביאה עמה שינויים של מזג אוויר כגון: רוחות, סופות וברקים. לכן בתקופה זו חשוב במיוחד להכין את המגורים לתהפוכות של הטבע ע"י תחזוקת המבנה ושמירה נכונה על הבית. כיצד עושים זאת? לפניכם המדריך המלא

הכנת בניין לחורף- תפעול ותחזוקה:
• ניקיון גגות- יש לנקות את הגגות מכל לכלוך שעף אליהם במשך הקיץ, שקיות ניילון, ניירות, עלים זבל עופות (פגרי עופות, נוצות, קינים, לשלשת וכו') וכד' כדי למנוע כניסת הלכלוך למרזבים וסתימתם. יש לבדוק צמיחת עשבים\צמחים על הגגות שורשים של צמחים פוגעים באיטום.
• בדיקת ניקוזים ומרזבים- יש לבדוק ניקיון הניקוזים והמרזבים בדיקה ויזואלית ושטיפה של הניקוזים והמרזבים. יש לוודא בשטיפה שהמים זורמים ללא הפרעה. יש לוודא כי לכל כניסות המרזבים יש רשת הגנה שלמה וממוקמת כראוי.
• חיזוק מתקנים\אביזרים\שלטים וכד'- יש לוודא כי אין בשטח הגג מתקנים ו\או אביזרים שאינם מחוזקים ואשר יכולים לעוף מהגג ברוח חזקה.
• ניקוי פתחי הניקוז במסגרות החלונות (לכל מסגרות האלומיניום יש פתחי ניקוז בצד החיצוני האמורים להוציא את המים היורדים לתוך המסגרת)
• ניקוי קולטי שמש-מאחר וכבר נמצאים על הגג זו הזדמנות לשטוף את האבק מקולטי השמש ולבדוק את מצב הקולטים (נזילות, קורוזיה,צבע וכו').
• ניקוי דודי חשמל- סעיף קודם היה חיצוני, עכשיו יש לטפל בדוד מבפנים. כאשר משתמשים בדוד בגוף החימום החשמלי (כי אין מספיק שמש בחורף) נוצרת על גוף החימום שכבת אבנית אשר גורמת בזבוז אנרגיה (גוף החימום מחמם את שכבת האבנית ורק לאחר מכן את המים) ובסופו של דבר לשריפת גוף החימום.
• בדיקה\סגירת לוחות חשמל חיצוניים- יש לוודא כי ארונות החשמל הנמצאים בגג סגורים ואטומים לגשם.
• בדיקת איטום אביזרי חשמל חיצוניים- יש לוודא כי כל גופי החשמל ואביזרי החשמל החיצוניים אטומים לגשם.
• בדיקת שלמות הארקת גג, כליא ברק- בבניינים מודרניים גבוהים יש פסי מתכת על הגג המחוברות להארקת הבניין, יש לוודא כי הפסים שלמים ומחוברים כיאות.
• בדיקה ותיקון איטום הגג- יש לוודא בדיקה ויזואלית כי לא נפל שום דבר על אלמנט האיטום ופגע בו (חתך ביריעות האיטום, חור בזיפות וכד') במידה ורואים בעיה מסוג זה יש לתקן באופן מקומי. יש לבדוק התנפחויות\ בועות באיטום במידה ויש יש לתקן ע"י בעל מקצוע.
• צילום טרמי של לוחות החשמל- רצוי לבצע צילום טרמי של לוחות החשמל (צילום זה מראה מקומות שבהם הטמפרטורה גבוהה באופן חריג דבר המצביע על בעיית חיבור רופף, חלוקת עומס לא נכונה, מגע רופף או כשל בחומר).

איטום- יש להיעזר באנשי מקצוע. את העיקר ניתן ליישם בשלב התכנון והבניה. לרוב אין הרבה מה לעשות בבניין קיים. ניתן לחלק את הנושא לכמה תחומים:
• איטום גגות - ניתן לחלק ל 4 שיטות איטום: איטום ביריעות ביטומניות, איטום בזפת ( חם או קר), איטום בחומרים אקריליים, איטום ביריעות PVC.
• איטום קירות- איטום קירות ע"י חיפוי (מתכת, פלסטיק, שיש, אבן, קרמיקה וכד') איטום מקצועי יקר ונקודות התורפה שלו הם התפרים והחיבורים בין האריחים, והצורכת במקצועיות רבה על מנת שאריחים לא יפלו בעתיד. איטום ע"י מריחת שכבת איטום ( טיח מסוגים שונים ) נקודות התורפה שלו הן סדקים בחומר וקילוף של החומר. במידה ויש חדירת מים מקירות יש לטפל בסדקים באופן מקצועי בחומרים מתאימים, ניתן כ "עזרה ראשונה" להתיז חומר אטימה על הקיר ( חומר סיליקוני או דומה).


הכותב הוא מנכ"ל חברת א.ד.מ ניהול ואחזקת מבנים בע"מ החברה המתמחה במתן שירות ניהול ואחזקת מבנים, בעיקר בנייני משרדים. בניגוד לחברות אחרות החברה מספקת מטרייה רחבה של שירותים ומוצרים נלווים המאפשרת לה לבצע התאמה מדוייקת לפי סוג הנכס וייעודו. לא.ד.מ וותק של 15 שנה ובין לקוחותיה נמנים: אסם, שטראוס, JVP, קופת חולים מאוחדת, יורוקום ועוד.
הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה