close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

מתנחלים- מי שאהבתם לשנוא

יוני לביא/ חברים מקשיביםיג ניסן, תשסו11/04/2006

למתנחל המצוי יש תואר אקדמי, הוא לבוש פחות או יותר כמוני וכמוך, סובל מהאוברדפט ומהרעש של השכנים, צופה בטלוויזיה ומאזין לגלי צה"ל, וכשהילדים של אולמרט אוכלים קוראסונים בפריז

למרות שכולנו מחבבים להחשיב את עצמינו כאנשים חיוביים ואוהבי אדם בדרך כלל, ישנם טיפוסים שכלפיהם אנחנו מרשים לכל רגשות השנאה והזעם שיש בנו להתפרץ בלי חשבון. עד לפני כמה שנים מי שמילא את המשבצת "מי שהישראלי אוהב לשנוא" היה החרדי. כן, זה שגר לו בבני ברק עם אשתו האדוקה ושנים עשר ילדיו, לא משלם מיסים, לא משרת בצבא, חי על חשבוננו ורק מנסה להידחף לנו לצלחת ולנהל לנו את החיים. טומי לפיד, זולל חרדים ידוע, הצליח לדחוף מפלגה שלימה לכנסת, עם מצע של סעיף אחד – להציל את מדינת ישראל מהסכנה החרדית (לאחר שהבעיה הזו תיפָּטֵר, נוכל, כמובן, להתפנות לבעיות הקטנות כמו

תוכניות הגרעין של איראן, מדינת החמאס, הבעיות הכלכליות וכדו'). החרד סימל בשביל הישראלי המצוי את כל מה שהוא לא רוצה להיות – מיושן, פרימיטיבי, גלותי, שחור, וזו הייתה קרקע פורייה שהצמיחה הרבה דחייה ושנאה.
אלא שבשנים האחרונות התחולל שינוי (תרתי משמע). החרד נדחק למקום השני, ובראש הרשימה הקימו מאחז - המתנחלים. אלו שכל מעיינם רק להקים עוד ועוד התנחלויות מִתְּגַרות, לכרות עצי זית של ערבים, ולהפריע לחזון המזרח התיכון החדש של שמעון פרס לקרום עוד וגידים. אלא שלמרבה הפלא כל הסיבות שבגללן הרשינו לעצמינו לשנוא חרדים, לא תְּקֵיפוֹת עוד כשמדובר במתנחלים חובשי הכיפות הסרוגות. החרד משתמט משירות בצבא (אם כי בהשוואה בין אחוזי הגיוס של שיינקין ובני ברק, לא בטוח שהראשונה מנצחת), אך המתנחלים חובשי הכיפות הסרוגות הולכים וממלאים את שורות הצבא (כמחצית מבוגרי קורס קצינים האחרון חובשי כיפה!), למתנחל המצוי יש תואר אקדמי, הוא לבוש פחות או יותר כמוני וכמוך, סובל מהאוברדפט ומהרעש של השכנים, צופה בטלוויזיה ומאזין לגלי צה"ל, וכשהילדים של אולמרט אוכלים קוראסונים בפריז הוא עוד ממשיך להיאחז במולדת ולהאמין שצריך לתרום למדינה.
ובכל זאת מי שעקב אחרי דיווחי התקשורת בחודשים שלפני פינוי גוש קטיף (שלא לדבר על אירועי עמונה) לא יכול שלא לקבל את הרושם שאם יש משהו שמהווה סכנה לחוסן מדינתנו הדמוקרטית ולשלום אזרחיה הם 'המתנח(ב)לים'...
"לכל דבר", אמר פעם אדם חכם אחד, "יש שתי סיבות: סיבה טובה, והסיבה האמיתית!". סיבות טובות למה לשנוא את המתנחלים לא חסירות לנו. קודם כל, אם אין לנו שלום עכשיו, ברור שזה אך ורק בגללם. עובדה שמאז ששמונת אלפים מהם נזרקו מבתיהם לרחובות ללא בית ועבודה, מטר הקסאמים מכיוון עזה פסק לגמרי, ועלה שם שלטון מתון ושוחר שלום. שנית, אם הם לא היו מתעקשים להיות תקועים – בסך הכול כמה אלפים בתוך המון של מליון וחצי ערבים, דבר מטורף וחסר היגיון לחלוטין, הרי מזמן היו פורץ כאן שלום. טירוף הזוי המשתווה רק לזה של משוגעים כמו הרצל, טרומפלדר ובן גוריון שהתעקשו על יישוב של כמה מליוני יהודים בתוך ים של מאות מליוני ערבים מסבירי פנים ואוהדי ציונות. אפשר להמשיך ולמנות כך עוד ועוד סיבות (מי שזקוק לרעיונות יוכל להיעזר בח"כים המובטלים של חץ ושינוי. עכשיו יש להם הרבה זמן פנוי).
אך כמו שאמרנו לכל דבר יש גם סיבה אמיתית, ונמנה שתיים מהן לדוגמא. אל תתרגזו, אבל נראה שאיפשהו בפנים המתנחלים מייצגים בשביל רובנו משהו שאנחנו כבר הרבה זמן לא מצליחים להיות. הישראלי שעוד לא שכח מה זה אידיאלים ומוכן להתמסר עד הסוף למשהו שהוא מאמין בו. מי שבשבילו ציונות אינה מילה גסה, אהבת המולדת זה לא פַּסֵה, ויום העצמאות בשבילו זה חג אמיתי ולא סתם יום של מנגל. אך מעבר לזה, המתנחל ממלא במידה רבה את מקומו של היהודי המוכה והמושמץ שבאלפיים השנים האחרונות. לא אולמרט הוא ממציא השיטה של 'הכה במתנחלים ושפר את מצבך בסקרים' (ע"ע עמונה). קדמו לו אנטישמים בכל הדורות שהאשימו את היהודים בהפסד במלחמות, בבעיות הכלכליות ובהרעלת הבארות. הוגים כבר דיברו על התופעה הפסיכולוגית של הפנמת האנטישמיות והעברת רגשי האשמה אל חלק מסויים שבו הפגם ובגללו כולנו סובלים. הסיסמא הלעוסה "כסף לעיירות הפיתוח ולא להתנחלויות" היא בסך הכול מיחזור של האשמות דומות על היהודים העשירים שמוצצים את דמם וחיים על חשבונם של עניי המדינה. ההמון המשולהב קנה את השקרים הללו ופוליטיקאים בינוניים זינקו בזכותם 'קדימה'.
היו שהסבירו שמשה רבינו הסתובב עם בני ישראל ארבעים שנה במדבר כי חיפש את המקום היחיד במזרח התיכון שאין בו נפט. אולי אם הוא היה יודע מה יעלה בגורל בניו המתנחלים פה בארץ המובטחת שלושת אלפים שנה קדימה, הוא היה מקצר תהליכים ופונה ישר לאוגנדה.
בעידן שבו רצים על כל מיתוס מצוי בחדוות ניפוץ לא מוסברת, הנה לכם מיתוס ששווה לשקול לנפץ: מיתוסים לא חייבים לנפץ, אפשר גם לשמור עליהם! לא חייבים להסכים עם כל אידיאולוגיה, אבל לקראת הפעם הבאה שאתם זורקים את תיק הכלכלה, הביטחון, הפנים וכל הבא ליד על ה'מתנחלים צמאי הדם ואוהבי הכיבוש', אתם מוזמנים להתנחלות הקרובה כדי לגלות שם אנשים נחמדים שאוהבים מאוד את אדמת המולדת שעליה הם יושבים, אוהבים מאוד ללכת לצבא, וגם יש להם הרגל מוזר כזה להעלים הכי פחות מס מכל המגזרים במדינה. הם יעשו לכם כוס תה או קפה, ותגלו כמה דברים חדשים שעשויים להפתיע אתכם...כתב: יוני לביא (דווקא לא מתנחל, למי שזה מפתיע אותו, אלא אם כן גם בירת ישראל נכללת בהגדרה הזו).
הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה