close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

פתיחה

הרב יניב חניאכ שבט, תשפא02/02/2021
פרק א מתוך הספר נזר- על צניעות בעולם המודרני
<< לפרק הקודם
 - 
לפרק הבא >>

פרק א מתוך הספר נזר- על חשיפה וצניעות בעולם המודרני

תגיות:

קשה מאוד למצוא פתיחה ראויה לחוברת בנושא הצניעות בימים אלו. דומה שאין נושא שבו התרחק העולם מתפיסתה של התורה יותר מאשר בנושא זה. הרחוב, התרבות, חיי הערב והבוקר של עם ישראל והעולם כולו רחוקים מרחק רב מהדרישות של התורה. הדבר נכון לגבי נושאים רבים - צורת הלבוש של הציבור, ההתנהגות בין בנים לבנות, צורת הבילוי, העבודה ועוד... אולם נדמה שהנושא המרכזי והחשוב ביותר שבו קיים הבדל  בין התפיסות הוא הצניעות הפנימית של האנשים בעולם המודרני. העולם המודרני הוא מוחצן, חושפני מעצם טבעו ופעמים רבות מעריך יותר את האדם על פי איך שהוא נראה מאשר על פי מה שהוא באמת.

יתירה מזו, פעמים רבות אנחנו עצמנו שופטים את אושרנו/ מעמדנו בחיים/ מידת ההנאה שלנו מהם על פי מה שאחרים חושבים עלינו. אנחנו זקוקים כל הזמן לאישורים חוזרים ונשנים על אושרנו, לראות ולוודא ש-כ-ו-ל-ם יודעים כמה אני מאושר, כמה אני אוהבת את בן זוגי וכמה טוב ונעים לי בבית החדש והמושקע שלי. ללא האישור החיצוני, החוזר על עצמו שוב ושוב, אנחנו עצמנו מרגישים חסרים... לא מאושרים. החושפנות, הרצון שכולם יראו אותי, ידעו כמה אני יפה וכמה אני נהדר ומאושר מגיעים פעמים רבות לאבסורד בתחומים רבים, כמו סרטי ריאליטי משונים יותר ויותר, או אתרי אינטרנט שבהם נשים מעלות תמונות של עצמן כדי שאחרים יוכלו ל"דרג" אותן ואת יופיין/ גופן.

העניין המרכזי בכל זה הוא שהאדם המודרני איננו מאושר כלל. תרופות נגד דיכאון, מחקרים על ה"אושר" ומדע שלם ומתפתח (כחלק מהפסיכולוגיה) של עיסוק ב"איך משיגים את האושר בחיים", מלמדים שהאדם המודרני, עם כל ההחצנה, ההשפרצה של שמחה וחיוכים, עם כל הלבוש הנוצץ ועשרות החברים, בני הזוג המתחלפים ועוד... איננו מאושר.  מחקרים מדעיים מוכיחים שלמרות שהמשכורות הממוצעות יותר מאשר הכפילו את עצמן בחמישים שנה האחרונות ויש לנו יותר אוכל, יותר בגדים, יותר מכוניות, חופשות ובריאות טובה בהרבה - אנחנו לא מאושרים. על פי מחקר מקיף שהתפרסם בספר "המבנה החברתי של המיניות", אנשים נשואים נהנים יותר מחיי המין (בכל מובן ובכל אספקט, עיינו במחקר) מאשר רווקים המחליפים ומגוונים את חייהם בתחום זה כל הזמן. ההיסטוריונית מישל הכט קובעת בספרה "מיתוס האושר" קביעה מדהימה - "ההנחות המודרניות על איך להיות מאושר מטופשות". לא פחות!

בפרקים הבאים ישנו ניסיון לצלול לתוך השקפתה של היהדות בנושא הצניעות, לרדת לעומק השאלה של הצנעת הגוף, של חיים צנועים יותר בין בני זוג וגם של ההפרדה שהיהדות דורשת בין המינים - עקרונות רבים שנראים לאדם המערבי מודרני משונים במקרה הטוב וחומייניסטיים במקרה הפחות... ננסה לעסוק בבעייתיות של ההחצנה בכלל, ללמוד על כוחו של היצר (וגם מדוע הוא חזק כל כך), להבין יותר את המודל של חיי האישות היהודיים, את הצורך בהסתרת הגוף, ובעיקר לנסות לרכוש כלים להבנה טובה יותר של אחד העקרונות הבסיסיים של היהדות - הצניעות, משורשו והנחותיו הבסיסיות ועד לתוצאות המעשיות.

הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה