מתוך אתר "שורש, גולשים לתוכן": www.shoresh.org.il

המשך על שאלה קודמת

שאלה:
אני ממש מתביישת לכתוב אבל אין לי מנוחה, אנחנו זוג (סופר) חרדים, נשואים 4.5 שנים, מעל 3 שנים הייתי נקיה כמעט רצוף מהריון והנקה עכשיו, כשאני מקבלת מחזור כל חודש אנחנו לא מצליחים לשמור, מנסים מנסים ונשברים הקושי משפיע עליי פיזי, לא מצליחה לישון לילות ארוכים, מגרנות, קוצר רוח, עצבים, לא מצליחה לתפקד בעבודה וכו' בפעם האחרונה זה גם גרם לי לדמם בביוץ (כשהייתי אצל הבודקת היא אמרה שזה בא מלחץ נפשי, ואין לי ב"ה לחץ משום דבר אחר) יש עצה מעשית שיכולה לעזור לנו? אשמח מאד מאד מאד ושוב, תודה!!

תשובה:
שלום וברכה,

הקושי הזה מוכר, כמובן. אם כי ממש נפילות אצל בני זוג חרדים, זה יחסית נדיר. כאן באתר יש לי לא מעט תשובות בעניין שלדעתי כדאי לך לקרוא. יש בהן כמה שיטות. תחפשי "לא מצליחים לשמור נידה", או "נידה" ואז תעברי על התשובות. יש שם כמה עצות.

בחשובה שבהן היא שאכן זה קשה, ובגיל צעיר ממש קשה, אבל זה אפשרי. כלומר- זה סוויץ במח שמצליחים לעמוד בזה וזהו. ואז אולי נשארים עם הקושי, אבל פחות עם הנפילות. מעדות של אלפי זוגות שעסקתי איתם בזה, זה אפשרי. זה השלב הראשון- הפנמה עמוקה שזה אפשרי... עומדים בכך מיליוני זוגות יהודיים אלפי שנים.

השינוי השני הוא בגישה... כלומר- אם כל התקופה של ההמתנה עסוקים רק בהמתנה וסופרים את הימים והשעות, זה הופך להיות קשה הרבה יותר. זה בערך כמו זוגות שמחכים לילד, או מישהו שמחכה לעבודה של חייו וכדומה... החיים עצמם הופכים לטפל. וכל הזמן מחכים שיגיע הזמן. במצב כזה, קשה לעמוד בזה. צריך ללמוד לעבור את זה ברוגע, לחיות את החיים שבין ההמתנות. יש חיים משותפים גם בלי היחסים וצריך ללמוד לחיות אותם. זה לא מקטין את הלחץ, אבל מרגיע קצת את הנפש. יש לכם חיים, ילדים, משפחה, טיולים... בלי יחסים.
ניתן גם לבחון כל מיני שיטות לקיצור הדימום והזמן... כמו ילקוט הרועים או כל מיני דברים דומים. בצורה כזו יהיו אולי המתנות קצת יותר קצרות. אם אתם לא מתכננים הריון בשנים הקרובות יש גם אמצעי מניעה שמונעים מחזור. יש נשים שעושות בזה שימוש.
אם אתם אשכנזים שמחמירים לספור שבע ימים, ניתן להקל כמו ספרדים ולספור חמש (לרוב לא רלוונטי לרוב הנשים שהדימום שלהן ארוך יותר).
ומשהו שקשה מאוד לכתוב, אבל צריך לדעת- קיום יחסים בנידות זה דבר חמור שכמעט כל דבר אחר קל ממנו, ולכן, אחרי בקשת המחילה והאמירה המפורשת שזה רק אם כלו כל הקיצין ומרגישים שעומדים ליפול בחטא- עדיפה כמעט כל דבר, כולל אוננות, מאשר לקיים יחסים.

אנא חפשי תשובות נוספות באתר בעניין הזה.

התשובה נתקבלה מהרב יניב חניאמאגר גדול של שאלות ותשובות באתר שורש, בקרו אותנו