close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

אקנה- דרכים להתמודדות

עידית גורג חשוון, תשעב31/10/2011

האקנה הוא אחד הסממנים הבולטים לשינוי הורמונלי או שינוי באורח החיים הסדיר של האדם, דרכים להתמודדות עם אקנה, גם בגיל ההתבגרות

תגיות:

האקנה הינה מחלה שמקורה בחלק בעור האחראי על צמיחת השערה (זקיק השערה) ושל רקמת בלוטות החלב שמצדדיו. מקור האקנה הוא בייצור עודף של חלבונים סיביים הסותמים כפקק את פתח המוצא של זקיק השערה ובכך את צינור הניקוז של בלוטות החלב.

כ-60%-80% ממקרי האקנה מופיעים בגיל ההתבגרות. המחלה עלולה להופיע מגיל 13 ולהיעלם בהדרגה עד גיל 30. היא שכיחה יותר בארצות חמות ונפוצה יותר אצל גברים מאשר נשים.

שלושה שלבים עיקרים בהתפתחות האקנה:

- פגיעה בהתפתחות הנורמלית של זקיק השערה הגורמת לסתימתו.

- הפרשה מוגברת של בלוטות החלב המצטברת בזקיק השערה.

- היוצרות נגעים:

• הופעת ראשים שחורים המעידים על חסימתו של פתח זקיק השערה.

• במידה ופתח הזקיק נשאר חסום, משנים הראשים השחורים את צבעם ללבן. כאשר אלה חודרים לעומק הרקמה הם מתקבלים כגוף זר ומעוררים את תגובת המערכת החיסונית.

• תגובת המערכת החיסונית מתבטאת בהתרחבות כלי הדם והסננה של תאים לבנים הגורמים להופעת פפולות – נגעים קטנים ובולטים על פני העור . הפפולה אינה חודרת לעומק הרקמה ויכולה להיעלם מבלי להשאיר צלקות.

• יש מקרים בהם הפפולה יכולה להזדהם ע"י חיידקים המצויים בעור ובכך להפוך לתא דלקת חיידקי המתבטא בנוזל מוגלתי.

• כאשר התאים הדלקתים אינם חודרים את שכבת העור העליונה (אפידרמיס) הם יכולים להירפא ללא סימנים או צלקות. במידה ואלה חודרים את שכבת העור התחתונה (דרמיס) יהפכו תאי הדלקת לציסטות וישאירו סימן על העור. יעברו מספר שבועות עד להיעלמותם.

בתקופת כגון: גיל ההתבגרות, גיל המעבר, היריון, ימי המחזור החודשי ומחלות הורמונליות אחרות, בהם יש שינויים בפעילות ההורמונלית, תיתכן התפרצות או החמרה של תופעת האקנה. בנוסף לשינויים הורמונליים ישנם גורמים נוספים המחמירים או גורמים להתפרצות של מחלת האקנה: חיידקים, תורשה, מתח נפשי ,הפרעות בדרכי העיכול, פגעי מזג האוויר – בחודשי החורף ישנה החמרה של נגעי האקנה , רגישות יתר לחומרי מזון או חומרים כימיים, ביניהם רגישות למוצרי קוסמטיקה שומניים במיוחד.

כיצד מטפלים

בכדי להתאים את הטיפול היעיל ביותר יש צורך בסקירת אורך החיים, סדירות ואיכות התזונה, רגישות למזונות מסוימים או לחומרים כימיים. כמו כן יש לקחת בחשבון גורמים תורשתיים.

כיום יש מספר דרכים בהם ניתן לטפל ואף לרפא אקנה . יש לזכור מספר כללי יסוד בכדי למנוע החמרה של התופעה ולשפר את איכות הטיפול: הקפדה על תזונה סדירה ואיכותית והימנעות ממאכלים שמנים ולא מזינים (ג'אנק פוד- לדוגמא). בנוסף, שמירה על היגיינת האזור הנגוע – שטיפה תדירה של האזור , החלפת מצעים ומגבות , שטיפת הידיים והימנעות מחיטוט בנגעים .

טיפולים דיאטטיים - הקפדה על ארוחות סדירות לייעול המטבוליזם, הימנעות ממאכלים הגורמים לרגישות כגון: שוקולד, מטוגנים ומאכלים המכילים יוד (פירות ים).

טיפול תרופתי – בכל סוגי הטיפול התרופתי יש להיוועץ ברופא טרם תחילת הטיפול!

הטיפול התרופתי יכול להתבצע בדרכים ובעוצמות שונות . נשים הסובלות מאקנה יכולות ליטול גלולות למניעת הריון אשר מסייעות באיזון ההורמונלי. כמו כן, סטרואידים במינון נמוך ולתקופה קצרה יכול לסייע בריפוי. אולם, חסרונו של הטיפול בסטרואידים הוא בתופעות הלוואי הקשות. אנטיביוטיקה מסוגים שונים גם היא מסייעת בהפחתת הדלקת התת עורית ומינונה נקבע ע"י רופא ובהתאם לחומרת האקנה. הטיפול התרופתי הנפוץ היותר כיום הינו הרקוטן. תרופה זו משפיעה ישירות על גורמי האקנה ופועלת לאורך כל שלבי המחלה. חשוב לדעת כי לטיפול התרופתי באמצעות רקוטן תופעות לוואי רבות ויש לקבל ייעוץ מרופא או קוסמטיקאית כיצד להתגונן ולהתמודד עם תופעות אלו.

טיפולים כירורגיים- טיפולים אלה מתחילים עם דעיכת המחלה ומטרתם לטפל בנגעים ובצלקות שנותרו על העור.

טיפולים קוסמטיים – במקרה של אקנה ניתן לבצע טיפולים קוסמטיים כמשלימים לטיפול הרפואי. הטיפולים הקוסמטיים יסייעו בשמירה על היגיינת הפנים , בחיטויי העור, בניקוז הנגעים, המרצת זרימת הדם והרגעה של העור.

לסיכום נאמר, כי לתופעה הלא נעימה של האקנה גורמים רבים ומגוונים החל משינוי הורמונאלי וכלה בגורמי סביבה ותורשה. אולם כיום מוצעות מספר שיטות לטיפול ולהתמודדות עם המחלה. הטיפול הטוב ביותר הינו טיפול אשר משלב קוסמטיקה ורפואה כטיפולים המשלימים זה את זה . חשוב לזכור כי שמירה על תזונה נכונה והיגיינה ברמה גבוהה הינם אקוטיים להצלחת הטיפול.

עידית גור היא המייסדת והבעלים של רשת בתי הספר "איב סנטר-בית הספר למקצועות הקוסמטיקה "

הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה