מתוך אתר "שורש, גולשים לתוכן": www.shoresh.org.il

התר לביאה דרך אברים

שאלה:
שלום וברכה כבוד הרב ! לאשתי ולי יש הסטוריה של 2 הפלות והריון מחוץ לרחם (כולל כריתת חצוצרה) ברוך השם זכינו לילדה לפני שנה פלוס . וכעת אשתי נכנסה להריון נוסף . יש לנו חשש ממה שכתוב בגמרא על 3 חודשי ההריון הראשונים שהם קשים לאשה ולולד , והחשש מתגבר עוד יותר בגלל כל מה שעברנו . אנחנו ממש בשלב הראשון של ההריון , והתור שנקבע לנו לרופאת הנשים הוא רק בעוד יותר מחודש ... ההריון הקודם אמנם לא היה נישב בסיכון אך שוב , בגלל ההפלות שאשתי עברה אנחנו באמת חוששים. השאלה שלי היא האם לדעתך יש לנו היתר לפחות בחודשיים הבאים לשמש בדרך אברים כדי לא לסכן את הולד (שוב למרות שעוד לא ראינו רופא , אנחנו חוששים מדברי הגמרא הנ״ל). ואם כן , האם ההיתר הזה יכול להמשיך לכל חודשי ההריון או לא ? אודה לתשובתך המהירה מפני שאנו רוצים לקיים מצוות עונה ... תודה רבה וישר כח על כל הפעילות המבורכת !

תשובה:
אני לא חושב שיש להם סיבה אמיתית לחשוש. על פי חז"ל אכן שלושת החודשים הראשונים לא טובים לתינוק, אולם למיטב ידיעתי ברפואה המודרנית הנקודה הזו לא עולה בכלל. אולי מצב שבו לאשה יש התכווצויות (כשהיא מגיעה לסיפוקה), הוא מצב שיכול להיחשב ככזה, אולם זה הרי מצב נדיר יחסית וניתן למנוע אותו על ידי תשמיש מהיר יחסית (בכל מקרה, האשה לא תגיע לזה בביאה דרך איברים). ניתן למתן את זה על ידי קיום יחסים באותו מקום, בלי חדירה גמורה. פליטה בתוך הנרתיק, במקום חיצוני יחסית, תהיה כמו ביאה דרך איברים מבחינה רפואית.

כבר כתבתי כאן כמה פעמים שביאה דרך איברים, מבחינה מעשית וללא קשר להלכה כרגע, היא לא פתרון של מניעת הריונות, אלא אם כן יש סכנה מוחשית.

כמובן שכדאי שתתייעצו עם רופא, אולם בנתיים נדמה לי שאת העונה ניתן לקיים בכניסה חלקית ועדינה, מבלי שהאשה תגיע להתכווצויות. במצב כזה אני לא רואה איך זה יזיק להריון או ישפיע עליו בצורה כל שהיא. 

התשובה נתקבלה מהרב יניב חניאמאגר גדול של שאלות ותשובות באתר שורש, בקרו אותנו