close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

איך לייצר הצעות?

יוני לביא/ חברים מקשיביםכו כסליו, תשסט23/12/2008

אחת הבעיות המדוברות ביותר היא המצוקה הגדולה בתחום ההיכרויות. האם יש משהו לעשות בעניין? האם חייבים לחיות עם זה או שניתן לשנות את המצב הזה? בעקבות מכתב שקיבלנו, אנו מביאים לפניכם כמה רעיונות.

"שלום. אני בחורה בת עשרים וארבע וכבר כמעט שלוש שנים משתוקקת להכיר את האיש איתו אבנה את חיי.
נפגשתי עם כמה בחורים עד היום וזה לא הסתדר, אבל כבר ארבעה חודשים לא יצאתי אפילו פעם אחת ועיקר הבעיה זו כמות ההצעות שלי שנמוכה יותר ממפלס הכינרת.
אני כבר כמעט מיואשת. איך אמצא את הנסיך שלי אם לא יוצא לי להיפגש אפילו עם סתם צפרדעים? אי אפשר לטעון שאני 'בררנית' כי אין לי אפילו ממה לברור!
האם יש דרך 'לייצר' הצעות?"שלום לך.
הכאב שעולה ממכתבך הוא נחלתם של רווקים רבים, וחלק ניכר מהאשמה בכך מוטל על הכתפיים של
כולנו – האנשים הסובבים אותם ולא מספיק משתדלים לסייע להם. לא ייאמן כמה רווקים ורווקות מדהימים מסתובבים בינינו, ועדיין לבד... אצל הבנות המצוקה מורגשת במיוחד גם בגלל שמקובל להציע קודם לבחור ורק אם הוא פנוי ונותן תשובה חיובית לגשת לבחורה, כך שיכול להיות שעלו הרבה רעיונות לגבייך אבל הם נעצרו בשלבים מוקדמים ואת מעולם לא תדעי עליהם.

מה אפשר לעשות? ישנם כמה כיוונים שאפשר לנסות להשתדל דרכם.

'הפצות'
נכון, כולם יודעים שאת רווקה ומחפשת. ואף על פי כן חשוב להגיד את זה. ואחרי כמה זמן להזכיר שוב. ובהמשך שוב. לחברות נשואות, לרבנים שאת מכירה, ובפרט לכאלו שיש להם זיקה לסוג הטיפוס שאת מבקשת להכיר (קשורים לישיבה מסוימת/אוניברסיטה וכדו'). יש כאלו שמחסום של בושה עוצר אותם מלפנות, ולאחרים יש מחשבה מוטעית כאילו 'אם היה להם רעיון בשבילי הם בטח היו פונים אלי'. המציאות מוכיחה שזה פשוט לא נכון. יש כאלו שנדמה להם משום מה שבחורה מעולה כמוך בטוח מוצפת בהצעות ולא זקוקה לרעיונות שלהם (אגב, גם אם היו לך חמש עשרה הצעות ממתינות זו לא סיבה לא להציע לך עוד אחת. אף פעם אי אפשר לדעת מאיפה תבוא הישועה). אך מעבר לזה – רובם ככולם של האנשים עסוקים, מוטרדים ושקועים בענייניהם. ייתכן אפילו שבדיוק שלשום חשבו על מישהו בשבילך והתכוונו להרים טלפון ולברר, אבל זה נדחה ונדחה ובסוף העניין נשכח... היה לי חבר רווק שפעם בחודש היה שולח לי סמס (ומן הסתם היו עוד כמה ברשימת התפוצה שלו...) עם תזכורת קטנטנה לגביו – 'שלום יוני. יש אולי איזה רעיון חדש ומעניין בשבילי?'. לא תאמיני כמה הערכתי אותו על הדבר הזה, וכמובן גם הקדשתי כמה דקות למחשבה אם יש מישהי חדשה להכיר לו.
אם פגשת איזו מכרה ברחוב והיא אמרה לך:"וואו, איזה יופי שנפגשנו. בדיוק השבוע חשבתי על איזה בחור בשבילך. אני צריכה רק לבדוק אם הוא פנוי'. אם עברו יומיים והיא לא מתקשרת אל תבזבזי זמן בניחושים מה קרה, פשוט תרימי אליה טלפון בעצמך.

הצעות חוזרות
הדבר הבא פשוט מכדי שיהיה צריך להגיד אותו, אבל בכל זאת – כל בחור שנפגשת איתו ולא הלך ביניכם – את עושה חושבים לגביו ומיד מציעה הלאה למישהי שאת מכירה. שלושה דברים טובים ייצאו מהסיפור הזה:
א. לכי תדעי, אולי הם יתחתנו בסוף, וכבר היו לכך אלפי תקדימים (וגם אם לא – אולי היא תציע לו מישהו אחר וזה ילך...).
ב. אין ספק ששניהם גם ירגישו מחויבים יותר כלפייך ויציעו לך הצעות חזרה.
ג. ריבונו של עולם רואה מלמעלה את ההשתדלות שלך למען אחרים ו"המתפלל על חבירו הוא נענה תחילה".

'עשה זאת בעצמך'
נתקלת באיזה בחור בבית כנסת/בשכונה/בחתונה של חברה והוא מצא חן בעינייך? אל תתביישי. אין כל פסול בכך שהבחורה יוזמת את הקשר (כך עשתה אביגיל עם דוד המלך - שמואל א,כה,לא). צריך רק למצוא את הדרך לעשות את זה בחוכמה ובצניעות. בדרך כלל הטוב ביותר הוא לברר דרך צד שלישי קצת יותר על הבחור, האם הוא בכיוון שאני מחפשת, ואם כן - האם הוא פנוי ומעוניין.

'שדכנט'
גם הרשת פותחת בפנינו אופציות נהדרות. רב ידוע אמר לא מזמן 'מי יודע אם לא הביא הקב"ה את האינטרנט לעולם רק בשביל זה...'. יש היום אתרי שידוכים מיוחדים לדתיים שפותחים בפנייך אופציות להכיר בחורים מכל קצווי הארץ באופן שלא היה שום סיכוי אחר בעולם שתכירי לולא האינטרנט. יש איזו מחשבה פרימיטיבית ומטופשת כאילו אתרי שידוכים זה ל'מיואשים' ו'בעיתיים'. כמובן שזה שטויות. תמצאי שם המון בחורים מעולים שפשוט הבינו שלא כדאי לסגור את הדלת בפני אף אופציה שהקב"ה פותח בעולם כדי שנעשה בה השתדלות. בחיים, כשאנחנו רוצים להשיג משהו, אנחנו יודעים טוב מאוד להשתמש בכל הכלים כדי להגיע למטרה. למה כאן זה אחרת?
הוא הדין גם לגבי פנייה לשדכנים. זה לא 'ארכאי' ולא 'חרדי' ולא אומר עלי שום דבר רע מלבד שאני באמת רוצה להתחתן. פניה למישהו שמתמחה בהיכרויות זה פשוט חכם, יעיל ויכול לקצר בהרבה את הדרך. ישנם צדיקים שעושים מלאכת קודש כדי להפגיש בין אנשים (וגם אם זה עולה קצת כסף, זה הדבר האחרון בעולם שכדאי לחסוך. חוצמזה שזה בטל בשישים במה שעוד תוציאו על הפקת החתונה המדהימה שלכם...). גם ארגון ישפה מחזיק מאגר של אלפי בנים ובנות איכותיים מכל הארץ.

לא לפסול
לבדוק היטב כל הצעה שמגיעה. גם אם זה מהדודה הנודניקית או מהחברה של האחות של השכנה (ובראש חולפת מחשבה 'אבל היא בכלל לא מכירה אותי...'). אי אפשר לדעת מאיפה אלוקים יישלח לך את זה. זה לא אומר שאם יציעו לך להיפגש עם איזה תיאלנדי מיד תלכי על זה, אבל אדרבה – אם זה לא מתאים אל תדחי אותה בכלליות ('לא נראה לי'/'אני בדיוק תפוסה כרגע', כי אז את פוגעת במוטיבציה שלה להמשיך ולהציע לך). הסבירי בדיוק ובפירוט למה זה לא מתאים כדי לשפר את הסיכוי שלה לקלוע לטעמך בפעם הבאה. כמובן שאחרי כל דייט שלא הסתיים בחתונה חשוב לחזור למי שהציע, להודות לו ולכוון אותו במדויק לגבי ההמשך.

חשיבה מחודשת
שווה להקדיש זמן להתבוננות מחודשת על כל הקשרים שעברתי עד היום. לברר עם עצמי (או עם מישהו מתאים שיוכל לעזור לי בעין אובייקטיבית יותר): מה היה בפגישות עד היום? על מה נפסלו קשרים? איזה מין בחור אני מחפשת והאם זה באמת האדם המתאים לי? ייתכן שהבחינה המחודשת של הדברים תוביל לשקול להחזיר מחדש קשרים ישנים או להרחיב את מעגל המועמדים הפוטנציאלי ולהיפתח לאופציות נוספות. לא נכון לקרוא לזה 'להתפשר'. פשוט מתוך מבט בוגר, בָּשֵל ורחב יותר לפעמים מתגלים דברים חדשים לגמרי.

ואחרי ככלות הכול והוא העיקר - לא להתייאש. מאוד מצוי שיש תקופות של יובש ואחריהן מגיעות תקופות גדושות בהצעות. המשיכי להשתדל, להתפלל, ולפתח את עצמך, וגם אם משמים נגזר שזה ייקח עוד טיפה זמן, מי שיזכה בך בסופו של דבר רק יקבל משהו טוב הרבה יותר...
ואל תשכחי – גם כשתזכי להתחתן לא לשכוח את החברות הרווקות שעדיין מצפות.
בהצלחה!

- פורסם לראשונה באתר 'כיפה'.
הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה