close
חזור
תכנים
שו"ת ברשת
מוצרים
תיבות דואר
הרשמה/ התחברות

"אורות מאופל"

יוני לביא/ חברים מקשיביםכט סיוון, תשסו25/06/2006

קשיים, ייסורים, צרות ומשברים, הם דברים שכל אדם עשוי לעבור באיזשהו שלב בחיים. לפעמים זה מביא לייאוש, דיכאון ואף למחשבות מסוכנות. מה לעשות כדי להתחזק ולהתגבר ברגעים שהחושך מכסה ונראה שאין שום טיפה של אור?

קשיים, ייסורים, צרות ומשברים, הם דברים שכל אדם עשוי לעבור באיזשהו שלב בחיים. לפעמים זה מביא לייאוש, דיכאון ואף למחשבות מסוכנות. מה לעשות כדי להתחזק ולהתגבר ברגעים שהחושך מכסה ונראה שאין שום טיפה של אור?
8 עצות להתמודדות עם קשיים ומשברים בחיים

 
1. מצב זמני
להאמין שגם אם עכשיו רע ואפילו רע מאוד, זה מצב חולף. אפילו אצל איוב, המודל התנכ"י לסובל המיוסר, החיים שלו נגמרו באושר גדול ובהצלחה (עיינו בסוף הספר). אנחנו עוד צעירים. יש לפנינו חיים ארוכים, מלאי הזדמנויות ואפשרויות. הרע

כמעט תמיד הוא מצב חולף.

2. הרוב טוב
לא לתת לרע להסתיר מעינינו את כל הטוב שיש לנו. בעצם החיים, בבריאות, בכישרונות והיכולות שזכינו להם, בחברים והמשפחה שסובבת אותנו, ובעוד אלף ואחת דברים. יש מין נטייה לאדם כשקורה לו משהו רע, לצמצם את המבט ולמקד אותו ברע, ולשכוח את כל הטוב. אנחנו צריכים להחזיר לעצמינו את המבט השלם והמאוזן יותר.

3. מבט של אמונה
הקושי הגדול להתמודד עם הקשיים והרע תלוי מאוד בהרגשה שזה מין גורל עיוור ואכזר שמתעמר בנו באופן סתמי וחסר התחשבות. אך כיהודים מאמינים אנחנו יודעים שלא כך הוא. שום דבר בעולם הזה לא קורה במקרה. יש מישהו שמנהל את העולם. הכול גלוי לפניו, סודות נשמות, וסתרי חשבונות, ובמבט אלוקי-ענקי גבוה ועליון ממבטם של בני אדם, מנהל את העולם בצורה מכוונת ומדוייקת. יום אחד, כשנגיע לעולם האמת, נבין בדיוק למה הכול קרה כך ולא אחרת. ומה עד אז? אמונה ו...סבלנות.

4. הכול לטובתי
כהמשך לנקודה הקודמת - לא רק שאין שום דבר מקרי אלא שהכול מכוון בצורה הטובה ביותר לטובתי ולטובת נשמתי. כל הדברים לא באו לנו מאיזה אויב ושונא אלא מאת אבינו שבשמים שאוהב אותנו כמו אב האוהב את בנו יחידו שנולד לו לעת זקנתו. אז למה לנו זה נראה רע ולא טוב? אולי בגלל שאנחנו בני אנוש ולא אלוקים והמבט שלנו רק חלקי ומצומצם.

5. לא לבד
אחד הדברים הראשונים שאלוקים אומר מיד אחרי שהוא בורא את האדם זה "לא טוב היות האדם לבדו". לא טוב, ממש לא. ואם אלוקים ברא מסביבנו כל כך הרבה אנשים, בני משפחה וחברים, סימן שחשוב לנו להיות לצידם ושנהיה קשורים אליהם. זה נכון תמיד, ובמיוחד ברגעים קשים. "דאגה בלב איש ישיחנה", אמר החכם באדם. דבר ראשון לדבר עם מישהו. לא לסחוב את המשא הכבד לבד. לא בושה לשתף ולהתייעץ. בושה להתבייש ולהתנתק ולהרשות לעצמך לשקוע ולסבול בגלל שאתה נשאר לבד.

6. תפילה –
לפנות אל ה', לדבר אליו, לבכות, להשתפך, להתרפק, להשתחרר. להרגיש כמו ילד קטן שמתכרבל בוכה בידיים של אבא הגדול, ומבקש ממנו שיעזור לו.

7. לְהִשְתַּמֵחַ –
לא לשקוע בעצבות וליפול בדיכאון. ר' נחמן היה אומר שהעצבות היא לא עבירה, אבל היא יותר גרועה מכל העבירות. להתאמץ, אפילו בכוח, לעשות דברים שיכולים לשמח אותי. כל האמצעים כשרים בשביל זה – לנגן, לצאת לטיול, ללכת לראות סרט טוב, לדפדף באלבום תמונות מגיל שנתיים, להשתובב, לשיר בקול במקלחת, לרקוד, לאכול שוקולד או משהו אחר שאתם אוהבים.
זה נראה לכם מלאכותי? שלוש תשובות בדבר -
א. נניח שכן. אז מה רע?
ב. "אחרי המעשים נמשכים הלבבות" – למעשים חיצוניים יש כוח אדיר להשפיע על ההרגשה הפנימית שלנו. זה כלי מצויין. למה לא להשתמש בו?
ג. צריך להאמין שבאמת השמחה הרְבֶּה יותר מתאימה ושייכת אלינו מאשר העצבות. בדרך הזו אנחנו פשוט חוזרים לעצמינו, ומשתחררים מהרגשות שהם "לא אנחנו" באמת.

8. ודבר אחרון חשוב לסיום –
להוציא מהראש ומייד כל מיני מחשבות אובדניות! בשום פנים ואופן. אין מצב. זה לא פיתרון. זו בריחה וכניעה אומללה, וחיסול כל סיכוי לשיפור בעתיד. כל כך הרבה פעמים פגשתי אנשים שברגעים קשה העלו בדעתם מחשבות קשות ומסוכנות ואחרי זמן כשיצאו מזה, פשוט כעסו על שהרשו לעצמם להעלות על הדעת אפשרות שכזו. לא חבל לקטוע עוד שישים או שבעים שנות חיים שיכולות להיות מאושרות ונפלאות (הרבה יותר ממה שאנחנו אפילו יכולים להעלות בדעתינו עכשיו) רק בגלל תקופה זמנית של קושי. תחשבו מה היה קורה לו איוב היה מתאבד ישר בתחילת הספר. הוא היה מחמיץ את כל המשך חייו הנפלא (עיינו בסוף הספר), ואנחנו היינו מפסידים את אחד הספרים החשובים בתנ"ך.

קישורים למאמרים בנושא הזה:
הרע בעולם
שאלת 'הטוב' בעולם
"אלי אלי למה עזבתני" – מיומנה של חברה מקשיבה.

נשמח מאוד לעוד עצות, רעיונות וסיפורים אישיים. מהניסיון שלכם ומדברים ששמעתם!

לאתר חברים מקשיבים

הוסף תגובה
שם השולח
תוכן ההודעה